CREDIT LYONAIS GASTHEER IN CANNES CANNES '88 vlnr: Tom Pollock (Universal), Bob Rehme (New World), Dino de Laurentiis, Frans Af man vlnr:FransAfman, MichaelDouglas, OliverStone (regisseur "Platoon", "WallStreet") vlnr: Frans Afman, AlexanderSalkind (Superman Movies) Voorde buitenstaander roept het Filmfestival van Cannes beelden op van een eeuwige zon (we weten beter!), prachtige vrouwen (dat klopt!), party's (dit jaar over de hon derd!) en promoreels, trailers en films, heel veel films. Achter de facade van de show business worden door de verschillende overkoepelende organisaties, met afkortingen alsF.I.A.D., F.I.A.P.F., Cl.C.C.E., vergaderingen en bijeenkomsten belegd om gemeen schappelijke, internationale vraagstukken en problemen onder de loupe te nemen. Algemeen secretaris van de N.B.B., Hans J.A. Tijssen doet verslag. De redaktie Zoals ieder jaar hebben ook in 1988 de vergaderingen van de internationale organisaties tij dens het festival in Cannes plaatsgevonden. Fédération Internationale des Associations de Producteurs de Films (F.I.A.P.F.). De Federatie vergaderde op 14 mei. De agenda was omvangrijk. De voorzitter zorgde ervoor, dat de punten die extra aandacht be hoefden, die ook kregen. De or ganisatie heeft na jaren onder zoek een vergelijkende studie af gerond over de bedrijfstak bin nen de landen van de Economi- 18 sche Gemeenschap. Afgezien van het feit dat we nu dan weten dat Griekenland 131.944 km2 groot is en een bevolking heeft van 9.950.000, is er interessant materiaal verstrekt met betrek king tot de geheven belastingen, filmproduktie, bezoekersaantal len, aantal doeken per land (ver gelijk 1955: Engeland 4.483, Ne derland 531; Engleand 1.200, Nederland 450). In de Verenigde Staten bedroegen deze cijfers voor 1965 13.190 en voor 1986: 22.765! De vergadering heeft zich lang beziggehouden met de harmoni satie van de BTW-tarieven bin nen de landen van de Economi sche Gemeenschap. Zoals be kend zal deze harmonisatie op 1 januari 1993 een feit zijn. In "het Brusselse" opteert men voor twee tarieven, één hoog en één laag. De vergadering vroeg zich af of een meer gedifferentieerd tarief niet de voorkeur verdient, zodat het hoge tarief kan varië ren van 14 tot 20% en het lage zich beweegt tussen 4 en 9%. Een en ander zou dan meer aan sluiten bij de bestaande situatie binnen de Gemeenschap. De haalbaarheid van dit voorstel moet in Brussel nog worden ge toetst. De vergadering besteedde ook veel aandacht aan het rapport van de World Intellectual Pro- perty Organization (WIPO) be treffende Europese maatregelen tegen het illegaal kopiëren van auteursrechtelijk beschermd au diovisueel werk. In de loop der jaren heeft binnen de WIPO een vijftal commissies zich intensief met piraterij beziggehouden. Ge zamenlijk met de UNESCO is toen een aantal maatregelen af gekondigd, die neergelegd zijn in een tweetal brochures, name lijk "Audiovisuele werken en grammofoonplaten(juni 1986) en "Het geschreven woord" (de cember 1987). WIPO en UNESCO beogen met deze publi- katie twee zaken, namelijk: - het probleem piraterij onder de aandacht te brengen van wetsvoorbereiders, regerin gen en het brede publiek in de hoop dat men zich realiseert dat bestrijding allernoodzake lijkst is; - materiaal aan te dragen voor hen die de wetten voorberei den teneinde binnen de Ge meenschap wetsvoorzienin- gen te verkrijgen die redelijk op elkaar aansluiten met be trekking tot de bestrijding van dit euvel. De vergadering nam kennis van de voorstellen. Een ad hoc com missie is geformeerd om deze nader te bestuderen en uit te werken. Zoals bekend, zal de Tweede Kamer voor het zomerre ces een voorstel van de Minister van Justitie behandelen, hetwelk een aanzienlijke strafverzwaring in Nederland tot gevolg zal heb ben met betrekking tot boven staande problematiek. Het Ne derlandse voorstel sluit zeer nauw aan bij de ideeën zoals deze bij WIPO en UNESCO leven. Met betrekking tot de satellieten

Film | 1988 | | pagina 18