hebben de aanwezigen lang en uitputtend van gedachten gewis seld over de inning van de ver schuldigde gelden voor het uit zenden van een auteursrechtelijk beschermd werk. Moet deze in ning geschieden bij het kabelnet dat een programma verder distri bueert of aan de bron. in dit ge val de naar de satelliet opstra- lende organisatie. Een aktueel probleem nu de komst van di- rekte omroepsatellieten wellicht de tussenkomst van een kabel net onnodig maakt. Tot slot keurde de vergadering de verantwoording over de finan ciën 1987 goed, en het budget voor 1988. De vergadering nam in totaal acht uur in beslag. Fédération Internationale des Associations de Distributeurs de Films (F.I.A.D.). De vergadering van deze federa tie vond plaats op 15 mei. Buiten de gebruikelijke agendapunten als financiën over het afgelopen en het huidige jaar, werd inten sief van gedachten gewisseld over het Europese Jaar van de Film en de Televisie 1988. Onder auspiciën van de F.I.A.D. is op 22 en 23 maart in Brussel een colloquium gehouden over de distributie van films binnen Eu ropa. Dit colloquium verliep goed en was druk bezocht. Er was een goede uitwisseling van ideeën tussen de vertegenwoor digers van de overheid en zij die de bedrijfstak vertegenwoordig den. In een volgende uitgave van FILM zal nader worden ingegaan op de konklusies van dit collo quium, die momenteel nog niet voorhanden zijn. De vergadering ging vervolgens langdurig in op het colloquium met betrekking tot piraterij, dat de Raad van Eu ropa op 29 en 30 mei in Straats burg heeft georganiseerd. Er werd voor gepleit, dattijdensdat colloquium de nationale overhe den en de vertegenwoordigers van de nationale piraterijbestrij- dingscomité's van gedachten zouden wisselen om op korte termijn te komen tot adekwate maatregelen om zodoende de pi raterij terug te brengen tot een voor de bedrijfstak akseptabel niveau. Dit brengt met zich mee dat er voor moest worden ge waakt, dat zij die het woord zou den voeren in Straatsburg niet al te zeer zouden terugkijken op wat was, maar meer een visie ontwikkelden met betrekking tot de maatregelen die moeten wor den genomen voor de nabije en verre toekomst. De heren Gregoire en Tijssen werd verzocht om de kollega's binnen de bedrijfstak in Europa die een voordracht in Straats burg houden, te vragen zich aan deze richtlijn te houden. Op 24 en 25 juni zal in München een colloquium worden gehou den over coproduktie. Het is nu reeds bekend, dat tijdens dit col loquium korte statements en voordrachten zullen worden ge houden, die in boekvorm in ja nuari 1989 zullen verschijnen. Op 2 en 3 september zal in Vene tië een colloquium plaatsvinden met als onderwerp bioskoop en televisie. Door de vergadering werd ver volgens enige tijd aan "Eurima- ge" gewijd. De oprichting van dit coproduktiefonds in Parijs, dat wordt gefinancierd door een aantal leden van de Enonomi- sche Gemeenschap, is niet rim pelloos verlopen. Een vijftal ver gaderingen heeft inmiddels plaatsgevonden en het beno digde startkapitaal is nog steeds niet bijeengebracht. Aangezien het initiatief tot oprichting van dit fonds van Frankrijk is uitge gaan, is het niet onwaarschijnlijk dat, nu de verkiezingen achter de rug zijn, nieuwe impulsen met betrekking tot de oprichting van dit fonds zijn te verwachten. Een aantal algemene punten kwam vervolgens aan de orde. De F.I.A.D. heeft de relaties met de Raad van Europa geïntensi veerd. Dit heeft er in geresul- vlnr: Henri Roanne. E. G.-ambtenaar. Dieter Kosslick. Hamburger Filmbüro. Carlo Ripa di Meana. Commissaris Cultuur Europese Gemeenschap, H.J.A. Tijssen, Algemeen Secretaris N.B.B., Ryclef Rienstra. Direkteur Stichting Fonds voor de Nederlandse Film en mevrouw C. Holde Lhoest. Hoofd MEUIAprogramma E. G. teerd, dat de Raad van Europa het standpunt van de bedrijfstak inzake de window-regeling on derschrijft en ook van mening is, dat fondsen zouden moeten wor den gevonden, teneinde distri butie van films te vereenvoudi gen. Een en ander zou kunnen worden gerealiseerd door fond sen ter beschikking te stellen voor het ondertitelen en eventu eel extra vervaardigen van ko pieën. De F.I.A.D. onderhoudt ook relaties met de Economi sche Gemeenschap in Brussel, zij het beduidend minder inten- stief dan het Comité des Indus tries Cinématographiques de Communauté Européenne (CIC- CE). Momenteel staan de kon takten in het teken van de richt lijn voortvloeiend uit de diskus- sie rond het Groenboek "Televi sie Zonder Grenzen". Werd het recente verleden gekenmerkt door een krachtige uitwisseling van gedachten met betrekking tot een dwanglicentie wanneer er geen overeenstemming kon worden bereikt tussen kabelnet ten en rechthebbenden, nu kan worden gesteld dat in de richtlijn de tekst wellicht door deze ge spierde taal is gewijzigd, in dier voege, datwanneeronderhande- lingen tussen kabelnetten en rechthebbenden niet tot een re sultaat leiden (binnen twee jaar na het beginnen der onderhan delingen) een en ander voorge legd zal worden aan een interna tionaal scheidsgerecht. 1 januari 1993 nadert. Ook de F.I.A.D. zal in Brussel nog wel het nodige te doen hebben, alvo rens de grenzen echt kunnen worden opgeheven. Met deze woorden sloot de Voor zitter, na ruim vier uur vergade ren. Ook het Comité des Industries Cinématographiques de Comité Européenne (CICCE) vergaderde tijdens het filmfestival. Hoofdpunten op de agenda van deze sterke Brusselse lobby wa ren het opzetten van een werk groep met betrekking tot "Televi sie Zonder Grenzen", de voorbe reiding van het colloquium co produktie in München en het col loquium samenwerking televisie en film. In een van de volgende num mers van FILM zal hierover uit voeriger worden bericht. H.J.A. Tijssen 19

Film | 1988 | | pagina 19