META SOUND IN AMSTERDAM In de zomer van 1988 vestigde het audiopostproductiebedrijf Meta Sound zich in het hypermo derne hi-techcentrum Bullewijk, Amsterdam Z.O. Omgeven door spiegelende architectonische scheppingen staat een uit steen opgetrokken gebouw, speciaal ontworpen voor de huisvesting van een vijftal audiostudio's en een filmmontageafdeling. Een belangrijk deel van de nationale audio-visuele productie gaat door de handen van de mede werkers van Meta Sound, een unieke groep specialisten in Nederland. HET VERLEDEN Hoewel de naam Meta Sound voor sommigen een nog wat on bekende klank heeft, is het be drijf minder jong dan men in eer ste instantie denkt. Meta Sound is voortgekomen uit de Meta Me dia Groep, de laatste benaming van het alom bekende Hilver- sumse filmbedrijf Cinecentrum, gesticht in de vijftiger jaren. Tij dens de vormgevingsfase van Meta Media in diverse profit- centres verkreeg de geluidafde ling van Cinecentrum de naam Meta Sound, waarna in 1988 -na een management buy-out- een volledige zelfstandigheid volg de. Teneinde de dienstverlening te optimaliseren werd uiteinde lijk gekozen voor vestiging in Amsterdam Z.O., een locatie die ruim van opzet is en uitstekend bereikbaar met eigen danwei openbaar vervoer. Begin april 1988 werd de eerste paal gesla gen en in augustus van datzelfde jaar was het gehele studiocom plex operationeel. HET HEDEN Het moge duidelijk zijn, Meta Sound handelt in geluid. Geluid in alle mogelijke vormen en om het simpel te stellen: van radio commercial tot een Dolby Stereo speelfilmsoundtrack. Dit alles wordt samengevat onder de naam postproductie, een com plex proces mede door de zich snel ontwikkelde techniek. De 40 jaar vakervaring binnen Meta Sound staat garant voor een nuchtere kijk op de technische veranderingen, een scherpe blik op het vroegtijdig onderkennen van doorzettende trends is nood zakelijk. Zo zijn een vijftal audiostudio's ontwikkelt die iedere opdracht gever, overeenkomstig zijn wen sen, de grootst mogelijke flexi- bliteit bieden in het nabewer kingsproces. Het is niet meer zo dat postproductie uitsluitend be staat uit film en geperforeerde ta pe, integendeel. Video heeft in middels zijn intrede gedaan, de filmwerkkopie is soms vervan gen door een U-matic cassette waarbij timecode de aloude film- perforatie vervangt. Nieuwe technieken invoeren binnen een bestaande (en soms statische) filmdiscipline vereist durf en in zicht. De technici van Meta Sound zijn dan ook voortdurend bezig hun blikveld te verruimen, met name in het buitenland, om juist dat gene te ontdekken dat binnen het bestaande productieproces nog tot een verbetering kan lei den. HET FUNCTIONEREN Meta Sound is in principe een fa cilitair centrum, d.w.z. een cliënt laat een audiobewerking uitvoe ren en vertrekt daarna met het gewenste eindproduct. Daar naast worden - eveneens in op dracht van derden - kinderse ries, speelfilms en bedrijfspro- jecten nagesynchroniseerd, of tewel van Nederlandse of buiten landse stemmen voorzien. Desgewenst levert Meta Sound hiervoor een adequate scriptver- taling, is in staat de juiste stem men (casting) te vinden en voert de totale regie. Dat dit concept aanslaat blijkt uit het feit dat een tweetal studio's vrijwel continue bezet zijn door dergelijke op drachten. Een andere interne ac tiviteit is Triangel Musicservice, een muziek- en effecten archief ten dienste van audio-visuele producenten. DE TECHNIEK Het nieuwe gebouw met 1100 m2 vloeroppervlak huisvest vijf ruime audiostudio's en een aan tal filmmontagekamers. De stu dio's zijn in hoofdlijnen in twee groepen te verdelen op basis van de beelddrager: film of video tape. Bewerkingen met video tape gaan normaliter in combi natie meteen multitrackrecorder welke via een computersysteem synchroon loopt met het beeld. Dankzij deze computer kunnen complexe bewerkingen uitge voerd worden. De videotape be hoeft niet altijd de originele beelddrager te zijn, zo kan een speelfilm zijn overgezet naar vi deotape om in een dezer studio's te kunnen worden nagesynchro niseerd. De tweede groep studio's gaat uit van film als beelddrager, de wat 'klassieke' en meer bekende productielijn. Vlaggeschip van deze groep is Studio C, de ge- luidmixagestudio voor projectie projecten. Volledig uitgerust voor Dolby Stereo Surround, een computerassisted mengta- fel en vijftig zitplaatsen voor toe schouwers. Ten dienste staan twee 35mm projectoren, uitge rust met overnamesysteem en twee 16mm projectoren zodat ie dere gewenste projectievorm hier kan plaatsvinden. Naast de primaire functie als mixageruim- te, komt deze studio ook steeds meer in zwang als presentatie- en viewingruimte, mede dankzij de voorhanden zijnde cateringfa- ciliteiten. In een aparte gang van het gebouw zijn een aantal ruime montagekamers ondergebracht. Freelance editors die een derge lijke ruimte huren kunnen via een aparte ingang 24 uur per dag over hun montagekamer be schikken. Speciaal voor hen is ook een geluidoverspeelruimte ingericht, zodat deze montage- units geheel selfsupporting zijn. Veel aandacht is besteed aan de akoestische aankleding van de studio's; nu onzichtbare com plexe bouwconstructies garan deren een optimaal eindproduct. Met twintig medewerkers is Meta Sound een jong en dyna misch bedrijf, met een verleden, in een nieuw jasje in Amsterdam Z.O. Waarbij - en dat is een uit zondering in dit gebied - de hi- tech voornamelijk binnen het ge bouw gevonden wordt. Wim Pel 45

Film | 1989 | | pagina 44