Op 27 januari verzamelden zich in de namiddag in de Amsterdamse Film Studio's aan de Duivendrechtse Kade (voorheen Cinetone) filmend Nederland, waaronder ook filmacteurs en actrices, voor wat inmiddels een instituut is geworden: De Nieuwjaarsborrel. Een initia tief van de Nederlandse Beroepsvereniging van Film- en TV makers, het Genootschap van Speelfilmers en de Producenten. Dit alles fi nancieel ondersteund door de verzekeraars Hudig Langeveld en Be- kouw Mendes die het elk jaar weer de moeite waard vinden dat filmers, acteurs en ook exploitanten elkaar kunnen ontmoeten in een decor van de N.O.B, om onder het genot van een drankje en met op de achtergrond muziek, nieuws uit te wisselen over op stapel staande projecten. Ook deze keer, voor de vierde maal, was de bezetting van de Studio goed te noemen, hoewel een aantal genodigden waarschijnlijk het Filmfestival Rotterdam zwaarder lieten wegen dan de bijeenkomst in Duivendrecht. Het feest werd op joviale wijze geopend door de Nederlandse Ameri kaan of Amerikaanse Nederlander - net zoals je het bekijkt -John van Dreelen, die iedereen verwelkomde. Van Dreelen die zijn acteeractivi teiten verdeelt tussen Nederland en Amerika was onlangs nog op de BBC te zien in "Taipan" en speelde recentelijk in ons land in "Odyssee d'Amour" en "Zoeken naar Eileen". Na Van Dreelen nam de voorzitter van het Filmfonds, Ryclef Rienstra, het woord. Hij wees er nog eens op dat slechts één filmer, Wim Ver stappen, zich met de belangen van de filmers in binnen- en buiten land bezighoudt en dat een aantal collega's zijn voorbeeld zouden kunnen volgen. Rienstra betreurde het, evenals Jan Blokker twee jaar geleden in zijn toespraak, dat er zo weinig saamhorigheid is on der de Nederlandse filmmakers. Ter illustratie noemde hij de onenig heid tussen Rob Houwer en Matthijs van Heyningen. Saamhorig of niet saamhorig, Pim de la Parra maakte van heffeest gebruik om posters van zijn nieuwe film op te hangen en de verzeke raars hadden op hun beurt een stand ingericht om de aandacht te vestigen op hun voordelige aanbiedingen, maar wat de filmers be treft lag de aandacht toch voornamelijk bij de aanwezigen zelf en zag men iedereen voordurend heen en weer schuiven in een poging zo veel mogelijk mensen in een paar uur te spreken. De Nieuwjaarsborrel is een uniek gebeuren dat niet meer weg te den ken is. Laten we hopen dat er volgend jaar januari nog meer filmers, acteurs en exploitanten aanwezig zullen zijn bij deze ontmoeting van het jaar. Regisseur Pim de la Parra tussen acteurs Edwin de Vries en Monique van de Ven, c de achtergrond Peter Kanters. V.l.n.r. BertAntonissen, Jan Bruinstroop, Ruud Bakker en Julia de Nijs. 8

Film | 1989 | | pagina 8