Hetzelfde lot trof de publieke omroepen, die hoopten ook met mooi vergaderresultaat naar huis te gaan. Zij konden niet op tegen een ge degen studie van een Engelse advocaat waarin uiterst boeiend werd uitgelegd hoe EG-regels over monopolies en concurrentie kunnen worden gebruikt om omroepen aan te pakken en tot hogere tarieven voor uitzendrecht te dwingen. Ineens liep alles op de Assises buiten gewoon goed. Toch dreigde de vergadering nog te mislukken door vakbonden en actiegroepen die steeds het woord eisten. Zelf zat ik er voor de VE- VAM die (tot mijn verbazing) op Europees niveau ook als vakbond gezien wordt. Wij waren in de vergadering toegelaten als waarne mers en mochten feitelijk het woord niet voeren, hetgeen de meeste bonden niet belette dit toch te doen. En hoe. Ze vreesden voortdu rend gepasseerd te worden en probeerden steeds aandacht voor hun deelbelang te trekken in de hoop dat straks in de eindconclusies te rug te vinden. Ze begrepen niet dat de vergadering zich op een heel ander niveau bewoog, zich met andere zaken bezig hield en frustreer den zo de hele gang van zaken. Hier moet ik zeggen dat onze eigen secretaris van de N.B.B., Hans Tijssen, de Assises gered heeft. Hij dropte terloops een briefje bij de voorzitter om er op te wijzen dat waarnemers geen recht van spreken hebben. Met een opmerking in de wandelgangen benadrukte hij dat hij de voorzitter zou steunen als hij de actiegroepen het woord zou ontnemen. En het woord werd hun later ontnomen: boos verlieten de vakbonden de vergadering. Later kwamen ze natuurlijk terug en ge droegen zich verder netjes, al verkondigden ze overal dat zij, door te rug te komen, de Assises gered hadden. "OMROEPBESTEL REDDEN" Hans Tijssen deed meer dingen erg goed. Op een receptie even de Franse Ministervan Cultuur, Jacques Lang, aanspreken en hem een brief van de Bond in handen drukken, welke al twee keer op de post gegaan was maar telkens in de la van een ambtenaar verdwenen moet zijn en dus Lang persoonlijk nooit eerder bereikt had. Ook heel terloops op die receptie een afspraak maken met de kabinetchef van Dondelinger, de allerhoogste in de EG als het om film en televisie gaat. Die Dondelinger groette trouwens Hans Tijssen nog even heel hartelijk; als er in Brussel lobby-werk gedaan moet worden zitten wij dus goed. Ook spoorde Hans Tijssen in Parijs de man op waar wij in Nederland al maanden naar op zoek zijn, te weten de man die daadwerkelijk ons land vertegenwoordigt als er in de EG over film en televisie wat beslo ten moet worden, Mr.S.Gossens, Plv. Directeur-Generaal van Buiten landse Zaken. Die was blij dat hij eindelijk eens iemand uit het film- vak sprak! Als er in Europa iets over film geregeld moet worden ver gaderen overal regeringsvertegenwoordigers vooraf uitgebreid met het bedrijf, behalve bij ons. Dat ligt niet aan Buitenlandse Zaken maar aan W.V.C.Cultuur heeft als het woord "Europa" valt maar één prioriteit, het omroepbestel redden. W.V.C, wil vooral geen film- of televisiemakers iets vragen, het bedrijf kon wel eens andere prioriteiten kennen. Buitenlandse Za ken wordt zo door W.V.C, opgescheept met totaal onmogelijke onder handelingsposities. De man van Buitenlandse Zaken opsporen die in de EG namens Ne derland stemt was uiterst belangrijk. Dat is ook gebleken. Buiten landse Zaken heeft intussen een eerste vergadering belegd met men sen uit het filmbedrijf, over hoe het nou verder moet met het resul taat van de Assises. TWEE HONDERD MILJOEN Want er is resultaat. Niet in de vorm van een eindrapport met conclu sies, dat is er nog steeds niet. Om beurten krijgt hiervan de schuld de slechte organisatie ("met de Franse slag") en het geïntrigeer van nog slechtere functionarissen die het met die conclusies niet eens zijn. Maar conclusies van vergaderingen hebben we al genoeg ge zien de laatste jaren in Europa. Bij de Assises in Parijs zaten eindelijk mensen bij elkaar met de intel ligentie, de know-how, de relaties en de power die nodig zijn om de Europese filmindustrieën weer op poten te zetten. (Opvallend detail: men sprak hier niet van één filmindustrie maar van industrieën.) Zij werden gesteund door de duidelijke politieke wil van enkele Euro pese staatshoofden. Mitterand wil continuering van de Assises on der de naam "Eureka Audiovisuel". Dit in navolging van "Eureka Scientifique", het programma dat de research helpt te financieren voor de Europese versie van High Definition TV. Tweehonderd miljoen ECU gaat er voor soortgelijke research naar Eureka Audiovisuel. Geen flauwe kul, men wil de infrastructuur ont wikkelen die echt nodig is voor de opleving van een gezonde produk- tie in Europa. Het werd tijd. Wim Verstappen 'Trteo en Thea", hier in gezelschap van Marco Bakker (Meteor Film) 12

Film | 1989 | | pagina 12