FILM IN 1990 Omdat de laatste 20 jaar in Nederland een forse inflatie heeft plaats gevonden heeft het bestuur van het fonds besloten de opgebouwde rechten en ingegane pensioenen vrijwel jaarlijks te verhogen. De opgebouwde rechten over de jaren 1967 tot heden zijn verhoogd met percentages die varieerden van 1 tot 7. Hierbij zijn aan de oudere deelnemers nog extra verhogingen toege kend. Weduwen- en weduwnaarspensioen Indien de echtgenoot of echtgenote van een deelnemer of gepensio neerde overlijdt bestaat aanspraak op een pensioen dat 70 be draagt van het tot dan toe opgebouwde pensioen. Als een deelnemer meermalen getrouwd is geweest kunnen de hui dige en vroegere echtgenoot of echtgenote aanspraak maken op een zogenaamd bijzonder weduwen- of weduwnaarspensioen. Dit betekent dat het weduwen- of weduwnaarspensioen verdeeld wordt over de huidige en voormalige echtgenotes. Wezen pensioen Als een deelnemer overlijdt kunnen zijn of haar kinderen die jonger zijn dan 18 jaar aanspraak maken op een pensioen dat 14 is van het tot dan toe opgebouwde pensioen. Voor kinderen die een oplei ding volgen of studeren wordt het pensioen niet tot de 18 jarige leef tijd maar tot maximaal het 27e jaar uitgekeerd. Tot kinderen worden niet alleen eigen kinderen gerekend maar ook stief- of pleegkinderen die door de deelnemer worden opgevoed. Partnerpensioen Omdat tegenwoordig minder en later wordt getrouwd dan vroeger heeft het bestuur van het fonds besloten om vanaf 1 januari 1988 voor een proefperiode van 3 jaar de ongehuwde partner van een overleden deelnemer aanspraak te geven op een pensioen. Het pensioen is net als het eerder genoemde weduwen- en weduw naars pensioen 70 van de som van de tot dan toe opgebouwde pensioenaanspraken. Om als partner te worden aangemerkt moet men door de deelnemer in een notariële akte als begunstigde worden aangemerkt. Voor alle pensioenen geldt dat de deelnemer of diens werkgever zelf een aanvraag moeten indienen. PREMIEVRIJE DEELNAME WEGENS ARBEIDSONGESCHIKTHEID Als een dienstverband van een deelnemer eindigt wegens arbeids ongeschiktheid eindigt ook de deelname verplichting in het pen sioenfonds. Om een arbeidsongeschikte ex-deelnemer toch in de gelegenheid te stellen een pensioen te blijven opbouwen kan het bestuur van het fonds verzocht worden tot deelname met vrijstelling van premiebe taling. De werknemer of namens hem de werkgever dient hierover met de administrateur contact op te nemen in verband met een tij dige aanvraag. De vrijstelling bedraagt een vierde van de halve of de gehele premie al naar gelang de mate van arbeidsongeschiktheid. De mate waarin iemand arbeidsongeschikt is wordt door de Be drijfsvereniging vastgesteld in het kader van de Algemene Arbeids ongeschiktheidswet. DEELNAME BIJ WERKLOOSHEID Sinds 1 januari 1988 hebben werknemers van 40 jaar of ouder die ontslagen worden en een loongerelateerde (NWW of WWV)-uitke- ring ontvangen de mogelijkheid hun pensioenopbouw voort te zet ten voor het ouderdoms- en nabestaande pensioen. Bij werknemers die na bovengenoemde datum ontslagen worden en een loongerelateerde uitkering ontvangen en jonger zijn dan 40 jaar kan na overlijden een nabestaande pensioen worden ingekocht. De uitvoering van deze regeling vindt plaats door de Bedrijfsvereni ging of Gemeentelijke Sociale Diensten in samenwerking met onder meer het Bedrijfspensioenfonds. Tot slot van dit artikel dient een kwestie die tegenwoordig veelvuldig in het nieuws is namelijk de zg. pensioenbreuk niet onvermeld te blijven. Pensioenbreuk ontstaat als een werknemer van baan veranderd en daardoor in een andere regeling gaat deelnemen. In sommige pen sioenregelingen wordt het reeds opgebouwde pensioen niet meer aangepast aan de inflatie of welvaartsstijging en de opgebouwde aanspraken verminderen zodoende in waarde. In de pensioenregeling voor het Film- en Bioscoopbedrijf zijn de aanspraken van gewezen deelnemers de laatste jaren steeds aange past conform het prijsindexcijfer. Hoewel dit niet alle problemen rond pensioenbreuk oplost heeft dit in ieder geval tot gevolg dat de betreffende aanspraken niet in waarde verminderen. Wel dienen ge wezen deelnemers bij pensionering niet te vergeten het pensioen ook daadwerkeljk aan te vragen. Zeker als men maar enkele jaren in de bedrijfstak werkzaam is geweest kan dit makkelijk over het hoofd worden gezien. T.Tabingh Soermondt G.A.K. Amsterdam De regeling wordt uitgevoerd door het G.A.K. in Amsterdam FILM zal in 1990 verschijnen op: 26 januari 23 februari (Krokusnummer) 6 april (Paasnummer) 18 mei (Pinksternummer) 29 juni 3 augustus 7 september 12 oktober 14 december (Kerstnummer) 14

Film | 1989 | | pagina 14