HET GRAND THÉATRE (AMERSFOORT) HEROPEND Op 13 januari 1986 teisterde een felle brand het Grand Théatre te Amersfoort; bijna drie jaar later, op 13 december a.s., gaan de deu ren, die leiden naar zeven zalen, weer open. Achter de nieuwbouw staan Jan (47) en Wil van Dommelen (45), tel gen van een derde generatie bioscoopgeslacht. Grootvader Jan Jog- chem opende in augustus 1930 zijn eerste bioscoop, City-Amers- foort. In april 1935 volgde het Grand Théatre. De bouw had vele voeten in de aarde. Jan Jogchem vond de offertes van de diverse bouwbedrijven, welke hadden ingeschreven aan de té hoge kant en vermoedde dat de aannemers onderling afspraken had den gemaakt. Hij besloot zelf de bouw ter hand te nemen. Prompt werd het bouwwerk besmet verklaard en moest Jan het gehele land afstropen om elders bouwmaterialen te kopen. Als oudste zoon van een zandschipper met nog 17 broers en zussen onder zich, scha kelde hij de gehele familie bij de bouw in. Drie jaar later was het thea ter gerealiseerd en gingen Jan en zijn vrouw boven de zaak wonen. De enige dochter C.J.Jogchem huwde Piet van Dommelen; ook zij namen hun intrek in het Grand Théatre. Geloof het of niet maar Jan van Dommelen werd in Grand geboren, terwijl broer Wil het leven zag in het City-Theater in Soest. Alleen de jongste broer, Ruud, werd in het ziekenhuis geboren; misschien de reden dat hij als enige niet blijvend zijn brood in de bioscopie verdient! Overigens zijn ook de drie oudste kinderen van Jan als ook de oudste van Wil in Grand ge boren en wel op de plaats waar nu eerdaags de champagnebar wordt geopend. EEN GRANDIOOS KOMPLEX Toen Piet van Dommelen zich eind zeventiger jaren terugtrok en de leiding van Jogchem's Theaters aan zijn zonen overdeed, bestond het huidige circuit van 28 theaters slechts uit 9 bioscopen. Jogchem's Theaters dat al grote komplexen bouwde in Den Bosch, Eindhoven en Arnhem voegt met de herbouw van Grand het grootste komplextoe. Grand Théatre in 1972 Grand Théatre 1989 20

Film | 1989 | | pagina 20