AKTIVITEITEN STICHTING VIDEO VEILIG ZUSTERORGANISATIES TE GAST BIJ VIDEO VEILIG De grote wildgroei in de illegale videohandel lijkt tot staan te zijn ge bracht, zo constateert de Stichting Video Veilig in haar op 1 septem ber jl. verschenen jaarverslag over 1988. In samenwerking met de opsporingsdienst van de Buma/Stemra heeft de stichting vorig jaar zo'n 254 videotheken en andere versprei- dingsplaatsen van videocasettes gecontroleerd. Nog niet eerder wer den er in één jaar zoveel onderzoeken ingesteld. Uitgangspunt bij de ingestelde onderzoeken is dat naast controles van videotheken, waarover de opsporingsdienst tips heeft ontvan gen, tevens de overige videotheken ter plaatse worden gecontro leerd. Vastgesteld kon worden dat van deze algemene controles een sterke preventieve werking uitgaat. Opmerkelijk is dat er voor het eerst in minder dan de helft van de ge controleerde videotheken verbaliserend diende te worden opgetre den (42%). Tegenover deze gunstige tendens staat de minder gunstige ontwik keling van het aantal videobanden dat gemiddeld per videotheek in beslag wordt genomen. Na een forse daling in de afgelopen jaren heeft dit aantal zich in 1988 gestabiliseerd ten opzichte van het vorige jaar. In 1988 zijn er geen illegale videokopieën aangetroffen van films die nog niet officieel in de Nederlandse bioscopen in première waren ge gaan. Evenmin zijn er nieuwe gevallen van counterfeitpiraterij aan de orde geweest. Ruim 96% van de in beslag genomen videotapes waren back-to- back kopieën. Een relatief nieuw probleem voor de Stichting is de toenemende ver schuiving van illegale kopieer- en verhuuraktiviteiten naar woonhui zen. Controle van privé woningen kan minder makkelijk worden uit gevoerd dan bij videotheken, aangezien hier eerst definitief bewijs verzameld dient te worden. Tenslotte meldt Video Veilig zich ook te hebben beziggehouden met de bestrijding van televisie-piraterij. Optreden van justitie tegen adverteerders, waarmee de inkomsten bron van tv-piraten werd drooggelegd, heeft dit fenomeen inmiddels grotendeels uitgeschakeld. Internationaal overleg Tijdens een tweedaagse vergadering ontving Stichting Video Veilig zusterorganisaties uit België (BAF), Duitsland (GVU), Engeland (FACT), Frankrijk (ALPA) en Zwitserland (SAFE). Coördinatoren en opsporingsambtenaren kwamen bijeen voor het uitwisselen van ervaringen betreffende de bestrijding van videopira terij. Het was alweer twee jaar geleden, dat het laatste overleg had plaats gevonden, weliswaar met een anders samengestelde groep. De Franse organisatie ALPA bijvoorbeeld kon voor het eerst bij een dergelijke ontmoeting begroet worden. Landen als België, Duitsland en Nederland meldden, dat in de afgelo pen tijd successen zijn geboekt in de piraterijbestrijding. De vroegtij dige illegale uitbreng van films op videocassettes is een fenomeen, dat tot het verleden gerekend mag worden. Tenminste, als we spre ken over een kopie van een film, die nog in eigen land in de biosco pen draait. Wel werd melding gemaakt van het verschijnen van re cente films met bijv. Griekse of Joegoslavische ondertiteling. Aan de slechte kwaliteit van het beeld te oordelen betreft het meestal films, Onderstaande tabel geeft aan hoe de videopiraterijbestrijding zich over de afgelopen jaren heeft ontwikkeld. Video Piraterij jaar 1983 1984 1985 1986 1987 1988 gecontroleerde videotheken 108 130 246 190 225 254 processen-verbaal 104 116 180 126 136 106 P.V.'s/gecontr. videotheken 96% 89% 73% 66% 60% 42% inbeslaggenomen videobanden 56.711 42.507 53.031 29.292 25.976 18.897 gemiddeld per videotheek 545 366 295 232 191 178 inbeslaggenomen mastertapes 174 347 325 18 0 0 inbeslaggenomen videorecorders aantal video- verhuurpunten 73 26 40 30 56 65 3.000 2.500 2.000 1.700 1.500 1.400 Eind 1988 bestond het Algemeen Bestuur uit: H.J.A. Tijssen, voorzitter M. van Praag, lid R. Edwards, secretaris Th. van der Schaaf, lid R. Lamers, penningmeester F.J.M, van der Putte, M. Boulton, lid uitvoerend secretaris H. van Denderen, lid Mr. E.A.P. Engels, juridisch adviseur Mr. B. Geersing lid Mr. W.A. Roos, juridisch adviseur R. Jongmans, lid Mevr. E. Janssens, coördinatrice T. Kuik, lid R. Mooy, lid Lid van het Dagelijks Bestuur die met een videocamera vanaf het filmdoek zijn opgenomen. Engeland heeft nog steeds te kampen met grote aantallen counter- feits (exacte kopieën van het totale produkt: cassette, wikkel en om- doos). Het probleem van het back-to-back kopiëren blijft overal de aandacht vragen. Niet zelden gebeurt de verhuur van dergelijke kopieën vanuit woonhuizen. Produkt bescherming Veel aandacht werd besteed aan het onderwerp produkt bescher ming. Diverse aspecten werden nader toegelicht door de heer Bon net, (general manager international security and technology opera- tionsofMPEAA). Vooral de bescherming d.m.v. de holografische veiligheidszegel op de videocassettes zal binnenkort in navolging van Nederland in Duitsland en Frankrijk worden toegepast. Ook Engeland toont be langstelling voor het introduceren van deze beschermende maatre gel. G roepsvertoningen Met grote belangstelling volgden de aanwezigen een uiteenzetting van de heer R.Bakker (VIDEMA) over het verhuursysteem t.b.v. group video. Ook in de ons omringende landen zoekt men naar een goed verhuursysteem om het vertonen voor groepen zonder de be nodigde toestemming tegen te gaan. 63

Film | 1989 | | pagina 62