augustus fjp november In te dienen gegevens voorde eisen, die in 1990 aan de film verhuur worden gesteld: is eerst warmgedraaid door in de Raad daarover een Conventie te sluiten, die de EG in de richtlijn kopieerde. We zijn zo gezamelijk be zig aan het ontwikkelen van een stuk Europese wetgeving. De pu blieke opinie schuift dan op naar een bepaald eindpunt. Dat is heel interessant." Zijn al die regelingen wel nodig? Kan Nederland zich niet van stem ming onthouden? "Onthouding helpt niet, bij de EG geldt dat als tegen stemmen. Het is vaak beter een regeling op Europees niveau te hebben dan helemaal niks." Hoe gaat het nu met het Audiovisueel Eureka? "Dat Eureka is nu in de institutionele fase, waar de opzet van de orga nisatie in elkaar getimmerd wordt. Onze Nederlandse opstelling is: laten wij in die fase de coördinatie door Buitenlandse Zaken doen en als het een keer van de grond is zien we wel wie de fakkel overneemt. De vraag is of het lukt. Kan de audiovisuele sector wel genoeg sa menhang opbrengen om zo betere producten te maken? Het is bij Eureka een kwestie van projecten met meer landen samen maken." Terug naar Gosses. Heeft die nog wat speciaals met cultuur en film? In zijn jeugd soms muziek gemaakt in het gezin? "Mijn vader was chirurg. Ik ben in Amsterdam geboren, maar vroeg naar Goes verhuisd. Zo heb ik de hongerwinter gemist. Een chirurg kan altijd worden opgeroepen. Voor gezinsactiviteiten die regelmaat eisen, als muziek, zijn dan weinig mogelijkheden. In mijn studenten tijd heb ik natuurlijk heel veel films gezien." Andere bijzondere ervaringen? "Een van mijn mooiste ervaringen was Botswana. Daar zat ik door een grant van de Ford Foundation, als Consultant External Affairs in the office of the President. Die president was Sir Seretse Khama, de architect van de onafhankelijkheid. Ik moest Afrikaanse landen hel pen om samen te werken in hun onderhandelingen met de EG." In 1990 bevordert efdo het verhuur van Europese Low-Budget-films uit en in Oostenrijk, Zwitserland en alle 12 landen van de Europese Gemeenschap. De films mogen niet vóór de 30e van de desbetreffende maanden in de aanvraaglanden vertoond worden. U zat dus ineens tegenover Europa? "Het was een boeiende ervaring om dat soort landen te zien samen werken tegen de EG, als enige blanke. Ik zat daar wat raar tussen, an dere delegaties vonden dat niet altijd zo leuk. Gelukkig kent Botswana geen rassen-discriminatie. Als je naar Pretoria ging - daar mee moest ook onderhandeld worden over de gevolgen van de asso ciatie met de EG - dan gaf dat al aan de grens een probleem, ik moest naar het ene loket en mijn collega's naar een ander." Waarom hadden die Afrikaanse landen ons nodig om samen te werken? "Het probleem in Afrika was dat je landen hebt met een Franse tradi tie en landen die deel uitmaakten van het Britse Gemenebest. Die twee kenden elkaar toen nauwelijks. Er waren grote verschillen, die je met een Europese achtergrond kon overbruggen. Ook waren de Frans-sprekende landen al direct bij de EG betrokken terwijl de En gelse er pas later bijkwamen." Fons Rademakers wil een film in Botswana maken. "Botswana is een prachtig land. Warm, maar niet te warm. Droog. Een savanne-landschap, heel mooi. Onze zoon is er geboren, hij heeft twee nationaliteiten. Ik heb er de beste herinneringen aan." Zodat dit verhaal over EG-politiek, de positie van Dondelinger boven d'Ancona en de man die Nederland vertegenwoordigt in Europa ge lukkig toch nog uitkomt op het maken van film. W. Verstappen efdo is een initiatief van het MEDIA 92 programma van de Commissie van de Europese Gemeenschap. •Bestuur: Dieter Kosslick (D), President, Maria Joao Seixas (P), Vice-President, Christiane Dano (B), José L.Galvarriato (E) David Kavanagh IRL Tivi Magnusson (DK), Claude-Eric Poiroux (F) •Bedrijfsleiding: Ute Schneider Friedensallee 1 4-1 6 D - 2000 Hamburg 50 Tel.: (0)40-390 90 25 Telex: 216 53 55 Fax: (0)40-390 62 49 16 efdo in 14 landen o EUROPEAN FILM DISTRIBUTION OFFICE EUROPAISCHES FILMBÜRO E. V. OFFICE EUROPEEN DE DISTRIBUTION DE FILMS

Film | 1990 | | pagina 16