BIO NIEUWS STUDENTEN VOOR GEHANDICAPTE KINDEREN INVALIDE DANKZIJ BIOCAR AAN TAFEL Arnhem - Trots staan twee Delftse studenten bij de vrolijk gekleurde voorwerpen die zij speciaal voor lichamelijk gehandicapte kinderen hebben gemaakt. Doel ervan is enerzijds de mobiliteit van deze jon gens en meisjes te vergroten. Anderzijds willen zij de jeugdigen ple zier geven in het spelen door speelgoed te ontwikkelen dat precies is afgestemd op hun behoefte. Gistermiddag werd het resultaat van de inspanningen gepresenteerd in Bio-kinderrevalidatiecentrum aan de Wekeromseweg in Arnhem. In opdracht van de directie hebben zij in de afgelopen maanden di verse hulpmiddelen bedacht. De ontwikkeling van een vervoermiddel waarmee gehandicapte kinderen zich razendsnel uit de voeten kunnen maken, stelt de ont werper voor nogal wat problemen. Belangrijk is dat zelfs peuters en kleuters met een zwaardere handicap het voertuigje makkelijk en zonder al te grote krachtsinspanning kunnen bedienen. Bovendien moet zo'n karretje tegen een stootje kunnen. De opdracht was om een voertuigje te creëren waarmee gehandicapte kinderen zoveel mogelijk dagelijkse activiteiten, in huis en op school, kunnen uitvoe ren en waar ze zich makkelijk in kunnen verplaatsen. Voor de ontwik keling van gehandicapte kinderen is het namelijk erg belangrijk dat ze zelf ervaringen opdoen en zich daarom ook zelfstandig kunnen be wegen. Andere hulpmiddelen die voor deze kinderen ontwikkeld zijn, hebben vaak de beperking dat de gehandicapten zich alleen heen en weer kunnen verplaatsen. Met dit ontwerp, de Bio-car-3, kunnen de kinderen ook aan tafel zitten en is het zelfs mogelijk de wastafel te be reiken vertelt ontwerper! Linders. VORMGEVING Opvallend aan het voertuigje is daarnaast de vormgeving. De Bio-car is bijzonder klein en daardoor erg wendbaar. Bovendien oogt het door gebruik van felle kleuren erg fraai. Aan de vormgeving is veel aandacht besteed. Hoe het voertuigje er uit ziet, is voor kinderen na melijk erg belangrijk. "Ze mogen best trots zijn op hun karretje", aldus Linders. Het aandrijfprincipe van de Bio-car-3 is voor kinderen heel eenvou dig te bedienen. Door twee handels te bewegen zet het vervoermid del zich in beweging. Door de handels tegen elkaar in te gebruiken, is het karretje in staat om bijna om de eigen as te draaien. Die wend baarheid is natuurlijk van belang. Vooral in huis, met veel smalle doorgangen is het van belang dat de kinderen makkelijk kunnen ma- nouvreren. Door middel van een andere handel kan de zitting op en neer. Hier door wordt de leefwereld van het gehandicapte kind enorm uitge breid. De kleuter kan nu bij de grond spelen, maar als het dat wil, kan het ook aan tafel een spelletje met anderen doen. Het kind heeft dan het idee dat het er echt bijhoort. Bovendien zijn alle essentiële onder delen in een handomdraai te verstellen, dus ook de rugleuning en de zitting. Het kind kan daardoor steeds comfortabel zitten en is dus minder snel moe. Spelen is voor gehandicapte kinderen vaak net zo belangrijk als bewegen. In samenwerking met het Biocar project heeft een mede-student van Linders spelmateriaal ontwikkeld. Ge bleken is dat er voor gehandicapte kinderen erg weinig speelgoed is gemaakt. Hun handicap stelt ook bijzondere eisen aan het speel goed. "Het moet makkelijk zijn in gebruik en bovendien spannend voor het kind om er mee om te gaan", aldus M. ledema. BALSPEL Zij ontwierp een speciaal balspel. Het bijzonder ervan is dat gegooide ballen door gebruik van klitteband blijven kleven aan een soort mand waardoor de projectielen niet overal heenrollen. Ook maakte zij een tunnel van aluminium framebuizen, met doek overspannen, die in al lerlei standen gezet kunnen worden. De tunnel is zo breed dat twee karretjes elkaar daarin eenvoudig kunnen passeren. Ook is het mo gelijk de vrolijk gekleurde bogen zodanig neer te zetten dat er een soort kruispunt ontstaat. Het speelgoed moet aansluiten bij de spelbehoefte van het kind vindt ledema. Belangrijkste is natuurlijk dat het kind plezier heeft. Via een video laat zij zien dat kinderen bijzonder tevreden zijn met het resul taat. Gillend van plezier crossen de kinderen door de tunnels, terwijl andere kinderen zich in de bogen verstoppen. De directeur van het Bio-kinderrevalidatiecentrum, Mr. W.L.A. van Tuyll van Serooskerken is met de ontwerpen van het Delftse duo zeer in zijn sas. "Het is werkelijk prachtig wat hier gemaakt is". De direc teur belooft dat hij alles in het werk zal stellen om er voor te zorgen dat de Bio-car en het speelgoed zo snel mogelijk in produktie geno men worden. "Zo mogelijk zullen we wat dat betreft evenveel creativi teit aanwenden als de studenten hebben gedaan". Het N.B.B, bestuur krijgt een "demonstratie" van de mogelijkheden op Bio. (uit de Arnhemse Courant) BESTUUR N.B.B. BEZOEKT BIO Een merendeel van het bestuur van de N.B.B, bezocht 23 januari j.l. het Bio-Revalidatiecentrum voor Kinderen in Arnhem. Voor Bio was het een ideale gelegenheid de mogelijkheden te tonen wat zij op het gebied van de kinderrevalidatie te bieden hebben. Dankzij de nu al ja renlange bestaande relatie tussen de N.B.B, en Bio kon een goed overzicht gegeven worden van de speciale projecten die op het Cen trum uitgevoerd worden. Projecten, mogelijk gemaakt door de financiële ondersteuning van de jaarlijkse collectes in de bioscopen. Tevens kon het bestuur van de Stichting Bio-Kinderrevalidatie de wensen voor de komende jaren bekend maken. Want er is nog veel te doen 31

Film | 1990 | | pagina 31