AGENDA 1990 AVANT LA LETTRE Kareltje, Mijn humeur is de laatste dagen weer aanzienlijk verbeterd, niet op de laatste plaats door de uit bottende bomen en de bollen die de grond uitschieten. Dit is mijn seizoen, zoals je weet. Hoe beter dit seizoen luister bij te zetten door jouw weer 's te schrijven? Na mijn terugkeer uit Florida wa ren het rommelige weken. Thuis gekomen ontdekte ik dat ik recht door het négligé van mijn achter buurvrouw kon kijken. Waar eens een schutting stond, lag nu versplinterd hout: het resultaat van de januaristorm. Achter buurvrouw had even gewacht met het neerzetten van een nieuwe om gezamelijk op kosten van de verzekering de vorm te bepalen. Ik zei nog tegen m'n vrouw, dat ik dit uitzicht prefe reerde, maar na twee vliegende schoteltjes, die tegen de muur uiteenspatten, vond ik het ver standiger (ik had in Miami "The war of the roses" gezien) het voorstel van mijn lieve gade op te volgen. Een paar dagen later maakten wij zelf de tweede or kaan mee. Prompt belde m'n dochter, die doorgewinterde fe ministe waar ik je wel 's wat over heb verteld. In al haar alterna tieve wijsheid had ze destijds be sloten om geen glasverzekering af te sluiten. En dat blijkt niet handig als je bedenkt dat haar werkruimte even veel ramen telt als een Edammer gaten. Drie da gen lang worstelde ik met glas snijder en glaslatten. Mijn han den zagen er uit of ik prikkel draad gevlochten had. Nog bedankt voor je brief. Zoals ik je al schreef in Amerika ken nen ze geen pauze's en dat is in derdaad een verademing. Ik zou best bereid zijn iets meer te beta len, bijv. een piekie, om van dat doelloze gehang in een foyer af te zijn. En blijf je in de zaal achter dan is het licht van die kwaliteit dat je niet eens de tekst van je en treekaartje kunt lezen. Maar zoals je zegt het zal altijd wel een punt van diskussie blij ven, zo lang een deel van onze bevolking moeite heeft anderhalf uur niets te nuttigen. Overigens, komt er dit jaar weer een Nationale Bioscoopdag? Ik vond dat twee jaar geleden een leuke geste! Ondanks het feit, zoals je zei, dat sommige exploi tanten klaagden dat er te veel werk voor moest worden verzet. Ik weet niet hoe ik er zo op kom, maar het doet me denken aan dat verhaal van die opperman bij een gemeente, die op weg is een aantal lieden op te halen om slo ten uit te graven. Halverwege slaat ie zich vertwijfeld tegen het voorhoofd en zegt tegen de chauffeur: "Ik ben vergeten de batsen en de schoppen in te la den!" Reageert de chauffeur, "Ach, maak je niet sappel! Dan leunen ze maar een dagje op el kaar!" Dat lijkt me de juiste manier om af te sluiten. Het ga je goed! jeAlex. Beste Alex, Ik ben blij dat je weer op het Hol landse honk bent. Vorige week zakte ik eindelijk weer 's door met Dolle Dirk en jouw naam ging een paar keer onvervalst over de aangeslagen tong. Ik had een paar keer een afspraak moeten verzetten, omdat m'n baas een veelvuldig beroep om m'n vrije tijd deed, dankzij Urba- nus (Koko Flanel) en Pauline Col- lins (Shirley Valentine), twee films die ik je van harte aanraad. Het was frappant dat veel oude ren, (nou ja, oud als je boven de veertig bent), de voorstellingen bevolkten. In de eerste werd een pauze gehouden, in de tweede niet. Het is opvallend dat de ou deren in de zaal blijven zitten en dat doen ze echt niet omdat ze de reklamedia's niet willen mis sen. Van die dingen wordt ik tel kens weer dieptreurig. Geen en kele fantasie in de lay-out, laat staan in de tekst: in cursieve let ter 'Na voorstelling gezellig naar Kees Spek'.(Da's een cafetaria waar ze koffie nog met één f schrijven!) M'n baas vertelde me dat het bioskoopbezoek met een pro cent of vijf was gestegen het af gelopen jaar. Zelf had hij een re delijk jaar gedraaid. Reden om alle medewerkers uit te nodigen voor een ouderwets uitgebreid zondagsontbijt in het plaatse lijke hotel. Zo'n gelegenheid leent zich bij uitstek voor het stellen van in dringende vragen. Een van de getrouwen vroeg of hij nu te lijden had onder de machtsinvloed van de grotere bioskoopketens. Hij glimlachte welwillend (wat hem de allure geeft van een aartsbisschop die kan terugzien op een geslaagde fancy-fair): "Kijk je kunt je na tuurlijk als kleine kruidenier ver zetten tegen de supermarkten, maar dat leidt alleen maar tot maagzweren en migraine. Bied je klanten service en een goed produkt. Reken correct en op tijd af met je leveranciers. Die zijn er bij gebaat dat ik blijf bestaan. Waarom draai ik veel Neder landse-premières mee? De leve ranciers vertrouwen mijn afreke ningen, m'n zalen zien er ver zorgd uit, de koffie is van goede kwaliteit, mijn advertenties kun je ook zonder vergrootglas mak kelijk lezen, enz.. Maar er zijn ook exploitanten, die de schuld altijd schuiven op het materiaal, op een ander, terwijl ze nog niet in staat zijn een foto recht in de vitrine te hangen." Ik kon niet nalaten op te merken, dat het eigenlijk merkwaardig is dat ongeacht of men naar een lekkere ontspanningsfilm gaat of een vervelende draak, het pu bliek toch altijd dezelfde prijs moet betalen. M'n baas keek me even aan met een blik of ik solli citeerde naar de W.W. en ant woordde: "Kijk 's naar het be taald voetbal! Of het nu Ajax- PSV is of Ajax-Haarlem betreft, de entreeprijzen zijn gelijk, on geacht of het spel het aankijken waard is." Daarin heeft hij welis waar gelijk, maar het was nog geen afdoend antwoord op m'n vraag. Onze operateur, een vak man waarvan men beweert dat hij blindelings een FP 50 kan de monteren en weer in elkaar zet ten, merkte op, dat hij het niet netjes vond dat het publiek de zelfde prijs moet betalen als hen een uitgewoonde kopie wordt voorgeschoteld. Iedereen begon nu door elkaar heen te kwaken. M'n baas observeerde het luid ruchtige tafereel en kreeg pas onze aandacht nadat hij drie keer met zijn mes een stuk van een glas had geslagen. "Het lijkt hier verdorie wel een exploitanten vergadering," zei hij droogjes en nadat hij op zijn horloge had ge keken, "Kom op, dames en he ren, we gaan een feilloze mati nee draaien!" Niets is zo heerlijk als een volle zaal. Dank zij Urba- nus. Alex, jongen, ik had je nog meer willen vertellen, maar dat moet je maar even te goed houden. Gedraag je en keepsmiling, Karel. PASEN 15-16 april MIPTV(Cannes) 20 - 25 april CONTACTMIDDAG 1 mei FILMFESTIVAL CANNES 10-21 mei HEMELVAARTSDAG 24 mei PINKSTEREN 3-4 juni CONTACTMIDDAG 5 juni WERELDKAMP. VOETBAL 8 juni - 7 juli CONTACTMIDDAG 3 juli NEDERLANDSE FILMDAGEN (Utrecht) 19-26 september PHOTOKINA (Keulen) 3 - 9 oktober Alle leden bioskoopexploitanten en filmverhuurders ontvangen meer dere exemplaren van FILM voor ver spreiding onder de medewerkers. Is het aantal verstrekte nummers niet toereikend, dan kunt u - voorzover de voorraad strekt - nog extra exempla ren opvragen bij de Filmcentrale Nieuwegein, tel.nr.: 03402-70235 (W. van Breene). TE KOOP Elektronische lichtregelaar (nieuw)! Merk Altenburger, max: 3 x 3000 watt. Prijs f 2.750,-- Telefoon: 05613-1353 34

Film | 1990 | | pagina 37