DIGITAAL GELUID: EEN DOORBRAAK VOOR DE BIOSCOOPFILM? GRATIS BIOSCOOPBON T.W.V. F 5,~ BIJ KOTEX FREEDOM SUPERDUN Op 3 mei 1990 werd in Hollywood de eerste demonstratie gege ven van een nieuwe toepassing op film van geluidsregistratie en geluidsreproduktie: "digitaal geluid". De demonstratie werd verzorgd door Eastman Kodak Company en Optical Radiation Corporation in The Screen Directors Guild. Vijf maanden later, op 18 september, kon Europa kennis maken met dit, voor het filmbedrijf revolutionaire, nieuwe systeem. Decatron te Brussel verzorgde met Eastman Kodak Company en Optical Radiation Corporation in de Brusselse Kinopolis de pre sentatie van Cinema Digital Sound (CDS). Een groot aantal belangstellenden, allen werkzaam binnen de cirkel die de filmproduktie zowel als de filmprojektie omvat, hebben hier de speciaal voor demonstratie van het systeem vervaardigde film "Sounds Like The Real World" gezien en vooral gehoord. Een 70mm film, waarop de mogelijkheden van de toepassingen bij de opna me zowel als bij de weergave in de bioscoop zeer nadrukkelijk werden gedemonstreerd. Volgens de sprekers namens Kodak en ORC mag Cinema Digital Sound als een indrukwekkende doorbraak worden beschouwd. Een doorbraak in de digitale geluidstechnologie ten behoeve van bioscoopfilms. Joerg D.Agin, vice-president en general manager van Kodak's Motion Picture and Television Products Division: "Alleen wie het resultaat heeft kunnen beluisteren, is in staat zich voor te stellen welk effect Cinema Digital Sound zal hebben op hetgeen in de bioscoop vertoond wordt. En ongetwijfeld zal deze technologische vooruitgang in creatief opzicht tot experimenten en toepassingen leiden waar wij nog niet aan gedacht hebben." hebben een volledige bandbreedte, terwijl het zesde, een "sub- woofer", alleen dient voor de basissignalen met lage frequenties. Deze vijf kanalen zijn gezamenlijk ondergebracht op één optisch geluidsspoor van 2,54 mm. breed! Er is geen echo-effect van het ene kanaal naar het andere. Geen overspraak. Dynamiek en fre quentie strekken zich uit tot de uiterste grenzen van het menselijk gehoor. Een belangrijk voordeel is ook dat de kwaliteit van de digitale ge luidsband tijdens de hele exploitatieduur van de filmkopie onve randerd blijft. Dankzij de gepatenteerde elektronica van CDS worden eventuele afwijkingen opgespoord en gecorrigeerd. Dit correctiesysteem werd ontwikkeld door Cyclotomics, een Kodak- bedrijf dat gespecialiseerd is in het ontwerpen en fabriceren van high-tech circuits, met name voor communicatiesatellieten. In bioscopen die al zijn uitgerust voor ruimtelijke geluidsweerga ve is een relatief eenvoudige en weinig kostbare aanpassing van de apparatuur noodzakelijk. Op de projector dient een speciale optische geluidsknop te worden aangebracht die in staat is digi tale informatie te ontcijferen. Deze geluidsknop leest ca. 5,5 mil joen bits binaire data per seconde. Voor het overige is alleen een CDS digital processor vereist die de digitale signalen van de pro jector ontvangt en in analoge voltages omzet welke naar de be treffende luidsprekers worden gestuurd. In Kinepolis te Brussel is de film "Dick Tracy" op 70mm. en met digitaal geluid in première gegaan. Hopelijk is de betalende bios coopbezoeker even enthousiast over CDS als de bij de presenta tie aanwezige 'soundfreaks'. Henk Berg Kodak en Optical Radiation hebben ongeveer twee jaar gewerkt aan de gezamenlijke ontwikkeling van Cinema Digital Sound. De geluidskwaliteit laat zich vergelijken met die van de beste compactdiscs. Door de afwezigheid van bijgeluiden wordt de stil te als het ware hoorbaar, wat stille scènes een ongekende diep gang kan verlenen. De digitale geluidsband wordt langs optische weg op de film geregistreerd. Het frequentiebereik is ten opzichte van de huidige 35mm. analoge of 70mm. magnetische registratie vergroot. De lage frequenties versterken het totale klankbeeld, terwijl de hogere frequenties opvallen door grotere natuurlijkheid. Voor de hedendaagse geluidstechnologie betekent CDS dan ook een belangrijke stap voorwaarts. Via zes afzonderlijke kanalen worden bij CDS de toeschouwers omringd door dialoog, effecten en muziek van een kristalheldere geluidskwaliteit. Vijf kanalen Unieke joint promotion N.B.B, en Kimberly-Clark: Kimberly-Clark te Veenendaal, fabrikant van produkten zoals bij voorbeeld Kotex en Kleenex, heeft in samenwerking met de Ne derlandse Bioscoopbond een aantrekkelijke actie ontwikkeld voor haar produkt Kotex Freedom Superdun. Bij aankoop van twee actie-verpakkingen ontvangt de consument een speciaal voor deze actie ontwikkelde bioscoopbon ter waarde van f 5,--. Deze bioscoopbon is tot 31 maart 1991 in iedere bios coop in Nederland inwisselbaar bij aankoop van een toegangsbe wijs. Deze promotionele aktiviteit is overigens voor zowel Kimberly- Clark als voor de N.B.B, uniek. De verwachtingen zijn dan ook bij beide partners hoog gespannen. 17 Movle Studio Final Sound Mix Digital Sound Formatter Film Audio Negative Control Channel Digital Audio Sound Track Soundtrack

Film | 1990 | | pagina 17