JUBILEUM JAN TER MEULEN - COR KOPPIES EXPLOITATIE Op 1 december 1990 was onze eerste operateur Jan ter Meulen vijfentwintig jaar in dienst van Cor Koppies Exploitatie. Een jubileumdag die, in het grootste geheim voorbereid, niet alleen herdacht maar ook uitbundig gevierd werd. Terug in de tijd tot die eerste december 1965: De tilms worden ingelegd, het licht uitgedaan en het doek gevuld. Veertien jaar lang bediende Jan de projektoren in de cabine van Cinetol, daarna verruilde hij deze voor de cabine in Cinecenter, waar hij tot op de dag van vandaag nog steeds het bioscooppubliek laat genieten van het grote doek. Vijfentwintig jaar later dook in zijn herinnering die datum op toen er 's ochtends om kwart voor twaalf bij hem werd aangebeld. Nietsvermoedendtotdat het Dixieland bandje begon te spelen. Eerst wat verbaasd maar toen lachend, liet hij zich door nostal gische muziek begeleiden naar de tramhalte. Het anders zo stille Javaplein werd gevuld met tijdloze klanken en kreeg een feeste lijke allure. Ondertussen stonden wij daar, ietwat onwennig met onze rieten hoeden op en gespannen over wat ons te wachten stond, het welkomstlied in te studeren. Jan's lach werd gemengd met ontroering, toen een vijftigtal collega's met aanhang het welkom stlied begonnen te zingen. De laatste strofe, "De moraal van dit verhaal, dat is beste Jan, dat dankzij jou Cinecenter draaien kan", vergezelde ons op weg naar de tram uit die goede oude tijd. Niet beter konden we Jan verrassen dan met dit juweeltje, dat precies paste in zijn passie voor alles wat met trams en treinen te maken heeft. In deze monumentale tram waanden we ons in de tijd dat Jan zijn eerste films inlegde. Binnen de bekende muziek, buiten de voor ons té futuristische gebouwen. Alleen af en toe kris-kras door het moderne Amsterdam een punt van herkenning, het Tuschinski Theater, de Stadsschouwburg, een glimp van Cinecenter, een gebouw dat bij 'onze tijd' past. Wij lieten ons deze jubileumroes welgevallen en langzaam werd de reis een feestelijke film. Het vrolijke gepiep van de tram maakte de reis nog feestelijker en bracht ons tot de eindhalte tegenover een bekende voorgevel, de restauratie van het Haarlemmermeerstation. Met de rieten hoe den weer op; stapten wij in deze tot de verbeelding sprekende omgeving om te genieten van het overheerlijke eten en de drank. Cor Koppies richtte het woord tot de eregast. Nog steeds enigs zins overrrompeld dooralle eer, kwam Jan naarvoren. Nietzonder trots liet hij de dankwoorden over zich heenkomen en luisterde naar de anekdote over de tijd dat hij een slapende bioscoop bezoeker - per ongeluk?! - in de zaal opsloot. Met recht mocht hij vervolgens het Gouden Ereteken in ontvangst nemen. De eer viel niet alleen Jan te beurt. Een aantal van de genodigden, meer dan trouwe medewerkers, mochten het Zilveren Ereteken ontvangen. Petra de Graaft, de rechterhand en het geweten van Cor Koppies, Zita Leipoldt, bedrijfsleidster, Henk Fonk, expediteuren operateur op het kantoor, en Karin Ruiter, cassière in Cinecenter. 's Middags, vervuld van deze geslaagde dag, vertrokken we mijmerend over hoe die eerste december in 1965 ons had gebracht tot deze feestelijke eerste december in 1990. B. Ljatifi Cor Koppies (rechts) overhandigt Jan ter Meulen het Gouden Ereteken De tram uit 'die goeie ouwe tijd' 12

Film | 1991 | | pagina 14