hto NIEUWS ANNEKE WAS EVEN OVER... Anneke Smits, de fysiotherapeute, die het "Bio-Rode Kruis-project" in Belize ter plaatse coördineert, was even in Nederland. Zoals be kend is de opzet van dit project om ervaring en kennis, die in de loop der jaren in Nederland werd opgedaan met betrekking tot reva lidatie en zorg voor gehandicapte kinderen, ook door te geven ten behoeve van kinderen in landen waar de ontwikkeling van zulke voorzieningen minder ver is. "En dat is duidelijk het geval in Belize", bevestigt Anneke, die eraan toevoegt dat men in Belize veel meer "westers georiënteerd" is dan bijvoorbeeld in Tanzania, waar zij eerder was ingeschakeld in ont wikkelingswerk. ...van een col lekte bus heeft Joyce nog nooit gehoord... communicatie is meer. Het is in Belize, het vroegere Brits Honduras, aan veel dingen duide lijk te merken, dat het land eerst ooit onder Engels bestuur stond. Er wordt nog steeds veel Engels gesproken en dat vereenvoudigt de communicatie. Toch werd uit Anneke's verhaal, geïllustreerd met dia's, duidelijk dat de communicatie meer is dan elkaar kunnen ver staan. In de project-opzet is er vanuit gegaan dat de "overdracht van ervaring en kennis" in eerste instantie is bedoeld voor diegenen in Belize, die direct bij het werk aan gehandicapten zijn betrokken. De duur van het project is immers beperkt en wil hulp, ook op wat lan gere termijn van invloed kunnen zijn, dan is het zaak om juist deze mensen bij de "kennisoverdracht" te betrekken. Maar hoewel het verzoek om hulp van het Rode Kruis in Belize zelf is uitgegaan, stonden veel van deze mensen, op zijn zachts gezegd, nogal gereserveerd en argwanend tegenover dit project-initiatief. Dat bleek eigenlijk al direct bij de eerste meerdaagse workshop, die Anneke organiseerde en waarbij een aantal "genodigden" dreigde af te haken, omdat men naast reis-en verblijfkosten geen deelnamever- goeding kreeg. vertrouwen en waardering... Als dan maanden later, bij de opzet van een derde workshop voor dezelfde groep mensen, in de organisatie van alles misging (overi gens zonder dat Anneke daar iets aan kon doen) en dat iedereen er dan de schouders onder zet, om de cursus toch goed te laten verlo pen, en als dan blijkt dat iedereen constateert dat het de beste workshop was tot dusverre, dan is er in de loop van de tijd wel wat gebeurd. Er was vertrouwen en waardering gegroeid naar Anneke, maar ook naar Bio's ergotherapeute Monica Rooks en ook naar de onderwijsdeskundige Jan van de Velde, die beiden voor een paar maanden Anneke kwamen ondersteunen. "vermoeiend maar boeiend". Zonder dat het haar bedoeling was kwamen wij onder de indruk van Anneke's verhaal en we constateerden dat er voor het slagen van zo'n project van degenen, die bij de uitvoering ervan zijn betrokken, niet slechts vakkennis nodig is, maar dat, wellicht nog meer een be roep wordt gedaan op inlevingsvermogen, op psychologisch inzicht en tact, op humor en de kunst om te relativeren. "Vermoeiend maar boeiend!", zei Anneke en stapte op 11 mei j.l. welgemoed weer op het vliegtuig om de Belize-draad weer op te pakken. Wij als achterblijvers stellen vast, dat het een goed idee was om het in de de bioscopen gecollecteerde geld niet alleen te bestemmen voor de ontwikkeling van de kinderrevalidatie in eigen land, maar daarvan op zo'n directe, "volgbare" wijze, ook kinderen te laten pro fiteren, die in een land wonen, waar minder ruimte is voor zulke zorg. KOR KLAZES NEEMT AFSCHEID Op 28 maart j.l. nam Kor Klazes afscheid als directeur van de Bio- Mytylschool. Op de foto ziet u hem, als burgemeester van het "Pretdorp" zijn laatste officiële handeling verrichten. Wat zijn meer dan 30-jarig directeurschap heeft betekend, bleek wel uit de belangstelling tijdens de talrijke "afscheidsmomenten". Het hoogtepunt was echter de laatste dag op school. Elke klas had ge zorgd voor een aantrekkelijke activiteit. De talrijke bezoekers wisten niet waar voor ze moesten kiezen een restaurant, een toneelstuk, muurschilderen, een ludieke muziekkwis en natuurlijk een bioscoop. Met hulp van Gofilex Film kon men een doorlopende voorstelling be zoeken in één van de klaslokalen. De "burgemeester" en zijn vrouw hadden de hele dag nodig om alles te zien en iedereen een hand te schudden. De dag werd afgesloten met het oplaten van ballonnen en het overdragen van de ambtsketen aan het nieuwe schoolhoofd, Rob Spiegelenberg. .en hiermee verklaar ik het Pretdorp voor geopend. 33

Film | 1991 | | pagina 33