ADVIESAANVRAAG INZAKE HET FILMBELEID Januari van dit jaar deed de Minister van W.V.C.mevrouw drs.Hedy d'Ancona, een brief uitgaan aan de Raad van de Kunst met betrekking tot een adviesaanvraag inzake het filmbeleid. Nu - na overleg met verschillende sectoren binnen het filmbedrijf en het bekend worden van de resultaten van het evaluatie-onderzoek, verricht door bureau Driessen, naar de werking van de Filmfondsen - is wederom een "filmnota" voorgelegd aan de Raad van de Kunst, welke onderdeel zal vormen van het Kunstenplan. De tekst wordt hieronder integraal weergegeven. Inleiding Mijn brief van 23 januari j.l. over het filmbeleid heeft aanlei ding gegeven tot uitvoerige discussies in de filmwereld. Behalve Uzelf hebben vele personen en instellingen gere ageerd. Het voert te ver om in dit bestek op alle naar voren gebrachte commentaren in te gaan. Veel van de opmerkin gen waren er op gericht de noodzakelijkerwijs lapidair ge formuleerde problemen te nuanceren of te verbijzonderen. Voor het overige hadden de commentaren vooral betrekking op de middelen die de overheid ter beschikking stelt, de re latie met de televisie en over de wenselijkheid van een film studio en van één fonds voor de filmproductie. Inmiddels zijn de resultaten gepubliceerd van het onder zoek, dat het bureau Driessen in mijn opdracht heeft ver richt naar het functioneren van de beide filmfondsen. De on derzoekers hebben veel gegevens boven water gehaald. Ik zal hun bevindingen hier niet uitvoerig herhalen. Van belang voor de adviesaanvraag zijn de constateringen in het rapport (i) dat de fondsmiddelen gelijk worden verdeeld over een groot aantal scenaristen, regisseurs en producenten; (ii) dat de continuïteit van het filmmaken mede daardoor onvol doende wordt bewerkstelligd; (iii) dat bij de beoordeling van aanvragen vooral wordt afgegaan op de kwaliteiten van het scenario en minder wordt ingegaan op financiële aspecten en trackrecords van producenten, regisseurs en cast; (iv) dat de productiekosten van films sterk zijn gestegen terwijl de reële groei van de subsidies van de fondsen hierbij ach terblijft; (v) dat de commerciële sector zich terugtrekt. Deze onderzoeksresultaten liggen in de lijn van wat ik in mijn film- brief heb gesteld en geven mij geen aanleiding de in die brief ver vatte analyse en oplossingsrichting op essentiële onderdelen bij te stellen. Ook in Uw advies van 12 april j.l. vind ik voldoende onder steuning voor een beleid dat ik in de komende periode wil richten op: - het verhogen van de kwaliteit, onder meer door het aanscher pen van kwalitatieve selectiecriteria bij het beoordelen van sub sidie-aanvragen; - het bevorderen van de continuïteit voor - noodzakelijkerwijs - minder producenten en regisseurs, zonder de toegang voor nieuwkomers te belemmeren; - een betere coaching van beginnende en talentvolle filmmakers; - het waar mogelijk, versterken van de markt; - het verbeteren van de relatie met de televisie, ook in financiële zin; - het scheppen van betere mogelijkheden voor het ontwikkelen van projecten. Financiële randvoorwaarden Ik meen dat er goede gronden zijn om meer geld aan de filmsec tor ter beschikking te stellen. Het huidige budget staat onder grote druk en is zeker niet buitensporig groot, noch in vergelijking met andere kunstsectoren noch in vergelijking met andere Europese landen. Bovendien is het van groot belang om in een gestaag uit dijende audio-visuele wereld meer te investeren in cinematogra fisch talent en creativiteit. De filmkunst is immers in belangrijke mate normatief voor het niveau van audio-visuele producties in het algemeen. Met het oog op een groeiende behoefte aan hoog waardig Nederlandstalig drama is het ook verstandig om de ont wikkelingskansen te vergroten van een sector waar in de loop der jaren veel expertise, kennis en professionaliteit op dit vlak is opge bouwd. Er zal met name meer moeten worden geïnvesteerd in de onder steuning en ontplooing van talent en in de ontwikkeling van inte ressante filmprojecten.Extra inspanningen van de kant van de 11

Film | 1991 | | pagina 11