Filmfestival Cannes 1992: Nederland verrast internationale filmwereld GROOT ALARM OP DE BOULEVARD NA AFSTEKEN HOLLANDS FILM-VUURWERK Zo klein als ons landje soms mag lijken, tijdens het filmfestival in Cannes vorige maand heeft het absoluut een grote indruk achter gelaten. Op dinsdag 12 mei hebben zo'n 20.000 toeschouwers vanaf de grote boulevard van Cannes genoten van een wervelende film-vuurwerkshow op muziek die zich afspeelde op een drijvend ponton 150 meter voor de kust. Ten overstaan van de internationale filmwereld en de internationale pers heeft Nederland een indrukwekkend visitekaartje afgegeven! Geluidsweergave Het geluid tijdens de uitvoering van "Firiety-live" in Cannes werd door Stage Shop uit Nieuwegein verzorgd, een bedrijf dat gespecialiseerd is in audio en visuele presentaties. Om het vuurwerk perfect synchroon te laten lopen met de film, waren de vuurwerkcommando's op het ene optische geluidsspoor van de film gezet en de filmmuziek op het andere. (Dit nieuwe procédé is uitgebreid beschreven in het blad Film van juni 1991.) De geluidstechnici stuurden de vuurwerkcommando's met een Sennheiser reportage zender naar de vuurwerkleider op het ponton. De filmmuziek werd naar twee luidspre- kerstacks op het strand gestuurd. De geluidstacks, met een vermogen van 2 x 20.000 Watt, stonden naar buiten gebogen opgesteld voor een optimale spreiding en werden met vier ka nalen aangestuurd. Met deze opstelling was het mogelijk de zijkant van de stacks meer vermogen te laten leveren zodat over een grote lengte van de boulevard een konstante geluids- druk met een hoge kwaliteit gerealiseerd kon worden. Voor de zekerheid (een storing betekent immers geen muziek, geen vuurwerk, dus ook geen show) waren alle signaalleidingen dubbel uitgevoerd. Initiatiefnemer en pro ducent van het spekta kel in Cannes is de Wageningse bioscoop exploitant Gerben Kuipers. Film- èn vuurwerkfanaat in hart en nieren, is hij de eerste die film, vuurwerk en muziek heeft gecombineerd tot een dertig minuten durende show. Samen met vuurwerk fabrikant Hein Hof meester (JNS Pyro- techniek Leeuwarden), animator Gerrit van Dijken acteur/geluids pecialist Michael Helmerhorst compo neerde hij vorig jaar "Firiety-live" ter gele genheid van de In ternationale Vuurwerk Competitie in Montreal '91. Een compilatie die duidelijk in de smaak viel, want de inter nationale jury in Montreal huldigde de Nederlandse inzending met de tweede prijs. "Dit ga ik volgend jaar tijdens het filmfestival in Cannes laten zien...op de boulevard", een opmerking van Kuipers die bij menig een een ongelovige glimlach deed verschijnen. Maar nadat Holland Film Promotion de eerste kontakten had gelegd gleed be gin april de vererende uitnodiging van de Franse festivalorga nisatie door de brievenbus van het Wageningse Molenstraattheater. Het bestuur was zeer geïnteresseerd en het "Firiety"-team mocht komen. Binnen drie weken werden alle vergunningen geregeld en de be nodigde financiers gevonden. "Firiety-live", uitgevoerd op het vermaarde filmfestival van Cannes, waar alle (film)ogen van de wereld op zijn gericht, is een unieke presentatie voor de Nederlandse filmindustrie. Vandaar dat Holland Film Promotion, de Economische Voorlichtingsdienst, het Ministerie van WVC, tal van Nederlandse filmfacilitaire bedrijven èn alle medewerkers van "Firiety" bereid waren hun steun aan het project te geven. Vrijdag 8 mei vertrok de vrachtwagen met aan boord een filmpro- jector, een filmscherm van 20 x 12 meter, een aluminium scherm- constructie om het gigantische doek aan op te hangen, 20 kubieke meter geluidsapparatuur en zo'n 375 kilo explosieve stoffen (netto!) in de vorm van bommen, romeinse kaarsen en fonteinen. Het team -12 man sterk- volgde per vliegtuig om in drie dagen tijd de geluidsinstallatie, het scherm en het vuurwerk op te bouwen. 10

Film | 1992 | | pagina 10