ZITTEN IS ONS VAK 1 ft Fibrocit, daar zitten ze van te kijken, Fibrocit laat per jaar honderdduizenden zitten. In bioscopen en theaters. In congrescentra en collegezalen. Voor ontspanning of inspanning. Fibrocit is al meer dan 75 jaar dominant aanwezig in de betere bioscoop. Fibrocit, niet te filmen hoe goed dat zit! Fibrocit levert een veelzijdige kollektie bioscoop-, theater- en auditorium stoelen. Eigen design, produktie en installatie/ onderhoudsfaciliteiten. Helaas heeft deze afwijzing ruimte vrijgemaakt voor een ander plan, waartegen nog ernstiger bezwaren zijn aan te voeren. Dit is het plan voor de subsidiëring van een keten van 50 a 60, uit sluitend met Europese films te programmeren bioscopen binnen de EG. Deze bioscopen, die met de naam "Euro-bioscopen", maar ook wel als "showcases", resp. "salles vitrines" worden aangeduid, zouden, zoals de benaming al aangeeft, een voortrekkersfunctie moeten vervullen voor de film van Europese origine. De bezwaren die tegen dit plan door de vertegenwoordigers van de meeste bioscoopbonden zijn aangevoerd, luiden als volgt: - Doordat volgens de regels van 'Media 95' ook films uit het ei gen land moeten worden gerekend tot de in een Euro-bioscoop te vertonen films, zou de Franse deelnemer hier een onevenre dig voordeel hebben. - Concentratie van Europese films in speciale bioscopen zou een zg. gettoïsering van de Europese film betekenen, de vooroorde len bij het grote publiek eerder bevestigen dan verminderen, eerder drempelverhogend dan -verlagend werken. - De programmering van bijvoorbeeld de filmtheaters (filmhui zen) in Nederland bestaat al voor een zeer belangrijk deel uit Europese films. Het gaat juist om de stimulering van de verto ning van in potentie meer populaire Europese films in gewone bioscopen. - Voor een land als Nederland zou het gaan om één a twee 'Euro- bioscopen'. Het is onaanvaardbaar dat een onevenredig deel van de EG-gelden naar een zo klein aantal bioscopen zou gaan. Men zou kunnen aannemen dat een op zulke argumenten geba seerde afwijzing van dit plan ook het einde er van betekent. Niets is echter minder waar. De opzet van een keten van Eurobioscopen is, behalve van een Italiaanse en een Britse groep, vooral afkom stig van de fransman Poiroux (o.m. bestuurslid van EFDO), die daarvoor kennelijk de steun van de Franse regeringspartij geniet. Misschien nog belangrijker is, dat het plan eveneens wordt ge steund door de directeur-generaal voor culturele zaken van de EG. Dit heeft er toe geleid dat er in januari jl. onder haar voorzitterschap een confe rentie is gehouden over de vertoning van Europese films in Europese bioscopen. Op deze conferentie, die (mede) door de heer Poiroux is georganiseerd, heeft mevrouw Flesch duidelijk haar sympathie voor het plan laten blijken5, en bij deelnemers, zo als ik heb vernomen, de indruk gewekt dat zij het in elk geval ge realiseerd wil zien. Afgezien van de merites van het plan, gaat het hier om een pro bleem van principieel belang. Media Salles heeft krachtens haar door 'Media 95' goedgekeurde statuten en krachtens het met mevrouw Flesch namens de EG ge sloten convenant tot taak om te beslissen over projecten be treffende bioscopen. (Op grond daarvan ben ik van mening dat al leen al het buiten Media Salles om organiseren van een conferen tie over de vertoning van Europese films in Europese bioscopen waarbij de directeur-generaal voor cultuur van de EG als co-voor zitter optreedt, als een klap in het gezicht van het uitvoerend co mité van Media Salles te beschouwen is.) Indien een project niet door het uitvoerend comité, resp. de algemene ledenvergadering van Media Salles wordt geaccepteerd, en dit toch met geld van 'Media 95' zou worden gerealiseerd, zou de door de EG aan de or ganen van Media Salles toegekende bevoegdheid worden uitge hold. Dat zou niet aanvaardbaar zijn, en te meer niet indien - waarvan nu sprake is - het budget van Media Salles zou worden vermin derd ten behoeve van de uitvoering van het afgewezen project. In Cannes is dan ook besloten, dat er over de afgrenzing van be voegdheden eerst volstrekte duidelijkheid verkregen dient te wor den, alvorens er van een take off van Media Salles sprake zal kun nen zijn. Deze duidelijkheid zal op korte termijn moeten zijn ver kregen. drs. J.Ph. Wolff Noten 1Dit was ook de titel van mijn derde artikel over Media Salles (in 'Film', dec. 1990). 2. Deze voorstellen zijn genoemd in het in noot 1 genoemde artikel. 3. "De eerste wankele schreden van Media Salles" ('Film', dec. 1991). 4. Zie "EG-geld voor bioscopen? De werkconferentie te Brussel' ('Film" okt. 1990). 5. "Colloque Public. Programmer des films Européens dans les salles Européennes" (Angers, jan. 1992), blz. 15-16. contract furnishing seating nv Fibrocit sa - tel. 09.32 - 56 - 22 56 99 Voor Nederland 020 - 6 46 33 97 H. Jurrissen. faxnummer 020 - 6 46 53 80 18

Film | 1992 | | pagina 18