hto NIEUWS DE STICHTING BIO-KINDERREVALIDATIE (VOORHEEN: DE STICHTING BIO-VACANTIEOORD) BESTAAT 65 JAAR. In 1927 werd door de afdeling Amsterdam van de Nederlandse Bioscoopbond het initiatief genomen om in de Amsterdamse bio scopen te collecteren voor wat men toentertijd pleegde te noe men: het misdeelde kind. Dit betekende de geboorte van de Stichting Bio-Vacantieoord. Al spoedig werd dft initiatief ook landelijk overgenomen. Het in de bioscopen gecollecteerde geld werd aanvankelijk be steed om een zes-weekse vakantie aan zee mogelijk te maken voor "bleekneusjes", veelal grote-stadskinderen voor wie vakantie een ongekend gebeuren was. Het Bio-Vacantieoord in Bergen aan Zee kreeg nationale bekendheid. In de zestiger jaren werd het doel van de Stichting verlegd naar kinderen met een lichamelijke handicap en werd de naam veran derd van Stichting Bio-Vacantieoord in Stichting Bio- Kinderrevalidatie. In Arnhem werden een kinderrevalidatiecentrum en een Mytylschool gebouwd: het Bio-Revalidatiecentrum en de Bio-Mytylschool. In directe samenwerking met dit Bio-Revalidatiecentrum werd in de loop der jaren veel onderzoek verricht, dat ten goede kwam aan kinderen met een lichamelijke handicap. Niet zelden werd door zulk onderzoek bewezen dat bepaalde voorzieningen voor gehan dicapte kinderen van dermate groot belang waren, dat zij tot de reguliere (en dus gesubsidieerde) voorzieningen behoorden te worden gerekend. Ook anno 1992 zijn er een aantal van zulke onderzoeken "onderweg": - In samenwerking met de Technische Universiteit in Delft wordt gewerkt aan de ontwikkeling van speelgoed voor ernstig moto risch gehandicapte kinderen. - Ook wordt gewerkt aan ontwikkelingsprogramma's via de com puter, die geschikt zijn voor nog heel jonge kinderen, die door hun motorische beperkingen in hun ontwikkeling worden belem merd. Deze keer is de Universiteit van Nijmegen onze onder- zoekspartner. - Eveneens in samenwerking met "Nijmegen" wordt gewerkt aan een "cursus" voor ouders van kinderen, die als gevolg van een ongeval, blijvend gehandicapt werden. - Voeg daar nog aan toe dat door Bio, in samenwerking met het Nederlandse Rode Kruis naar een ontwikkelingsland (t.w. Belize in Midden Amerika) een stuk "know how" op het gebied van kin- derrevalidatie wordt geëxporteerd, dan moge duidelijk zijn dat met het bereiken van de 65-jarige leeftijd de Stichting Bio- Kinderrevalidatie niet met pensioen gaat. Om de vijfenzestigste verjaardag van "Bio" enige luister bij te zet ten vinden in de maanden september en oktober a.s. enkele bij zondere gebeurtenissen plaats. Zo nodigden wij vertegenwoordigers van alle instellingen in Nederland, waar kinderen worden gerevalideerd, uit om op woensdag 23 september naar Arnhem te komen. Daar zal hen ter gelegenheid van ónze verjaardag een cadeau worden aangeboden. Het cadeau bestaat uit een "Rolo" en een "Solo", mobiliteitsvoertuigjes, die door Bio in samenwerking met de T.U. te Delft zijn ontwikkeld. We ontvingen van alle genodigden bericht dat ze er zullen zijn! Op zaterdag 26 september vindt er wederom een viering van de Bio-verjaardag plaats. In samenwerking met de Federatie Paardrijden voor Gehandicapten (de F.P.G.) wordt in en rond de Bio-manege een paardrijdag georganiseerd. Het is de bedoeling dat een aantal jongelui, die op de nominatie staan om deel te ne men aan nog te organiseren Europese kampioenschappen voor Gehandicapten, dan hun krachten meten. Ook worden er men wedstrijden gehouden op een speciaal daarvoor uitgezet parcours. En voorts hopen we op dinsdag 6 oktober degenen die het werk van Bio, ook anno 1992, nog steeds mogelijk maken, uit te nodi gen om naar Arnhem te komen. Wij vroegen n.l. om de maande lijkse Contactdag een keer te willen verplaatsen van Amsterdam naar Arnhem (Euro Cinema). Wij hopen en verwachten dat er op deze dag een goed filmprogramma kan worden geboden. Wij bieden onze gasten een lunch aan en claimen een ludiek half uur om hen bij het werk van hun en onze Stichting te bepalen. De uitnodigingen voor deze dag worden nog verzonden. Ook nu weer worden wij op allerlei manieren geholpen om een waardig verjaardagsfeest te kunnen vieren, maar ook om het werk van de Stichting te kunnen continueren. Zo werd er op 5 augustus in het Tuschinski Theater een voorver toning gegeven van de film Batman returns, waarvan de baten voor Bio zijn. Op 23 september wordt er in Spaarnwoude een golfdag georgani seerd voor "bioscoop- en film betrokkenen", waarvan het batig sal do eveneens aan Bio wordt toegedacht. En, last but not least, ontvingen wij van de organisatoren van het Filmsportspektakel op 19 juni j.l. te Amsterdam een bedrag van 3.000,-. Om wat in de geest van deze sportieve happening te blijven, zal dit bedrag worden besteed om het paardrij-feest op 26 september mede mogelijk te maken. BIO 65 JAAR! Zouden de oprichters van de Stichting in 1927 gedacht hebben dat hun initiatief zo levensvatbaar zou blijken te zijn? Nu, vijenzestig jaar later, constateren wij dat er sprake is van een unieke situatie, waarbij vertegenwoordigers van een bepaald niet onkwetsbare bedrijfstak door de jaren heen hun belofte trouw ble ven, zich te willen inzetten voor kinderen die het in onze samenle ving wat minder goed hebben getroffen. En dat is een felicitatie waard. Dat vond trouwens ook de minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur, drs. H. d'Ancona. Toen zij op 13 juli j.l. het vernieuwde gebouw van de Nederlandse Bond van Bioscoop- en Filmondememingen opende complimen teerde zij het Bestuur voor "de niet aflatende inzet die gemaakt heeft dat de Stichting Bio-Kinderrevalidatie ook anno 1992 als vanzelfsprekend hoort bij de Nederlandse bioscoop- en filmwe reld". S.Steenstra FarandAway(U.I.P) 35

Film | 1992 | | pagina 36