ZO MAAR EEN GEDACHTE... FILM AND THE FIRST WORLD WAR JUNINUMMER FILM Het eerstvolgende nummer verschijnt op donderdag 24 juni Reserveren van pagina's voor artikelen, verslagen, ingezonden brieven, enz. vóór 27 mei bij de redaktie: Annita Dekker Tel. 03438- 18945 Fax 03438- 18356 Reserveren van pagina's voor advertenties vóór 27 mei bij Filmplan Tel. 020 - 679.3843 Deadline kopij: 3 juni Deadline artwork: 10 juni FILM zal verder verschijnen op 5 augustus 16 september 28 oktober 16 december lingen op de markt zijn die het onmo gelijk maken om bepaalde regelingen te treffen die door de EG niet eens worden verboden. Door deze ontwik keling is de Federatie veel meer in de richting van een confederatie verscho ven dan oorspronkelijk was bedoeld en verwacht. Die omstandigheid, en de eerder genoemde ontwikkelingen heb ben natuurlijk bij de architecten van de nieuwe structuur wel eens een ge deprimeerde sfeer doen ontstaan. Het is dan ook niet alleen verheugend maar ook opmerkelijk dat één van hen al gedurende enige jaren bereid is, het voorzitterschap van de overkoepe lende organisatie over te nemen, al kan men zich met Heine over het feit verwonderen dat er na het zijden koord voor de vorige grootvizier altijd weer iemand is, die zin heeft om groot vizier te worden.* Ik ben er van overtuig dat jij, Robbert, je zo veel als je kunt zult inzetten voor de taken die de Federatie nu kan uit voeren. Je zult dat gedeeltelijk op een andere manier doen dan ik het heb ge daan, want wij hebben beiden onze eigen sterke en minder sterke kanten, maar wat belangrijker is: een nieuwe periode met de daarbij horende nieuwe problemen behoeft ook nieuwe mensen**. Een hoopgevende ontwik keling van de laatste tijd is, dat er over de aantallen bestuursplaatsen van de diverse groeperingen in het Federatiebestuur, en ook over de be zetting daarvan zo veel te doen is ge weest. Dat zou niet het geval zijn als men de Federatie feitelijk niet meer van groot belang zou achten. Desondanks betekent het aanvaarden van een dergelijke functie toch ook de kans op teleurstellingen. Goethe, die zich na een zeer succesvol leiderschap van het theater in Weimar toch ge noopt zag, daarvan afstand te doen, heeft zijn houding als volgt verwoord: "Gelukkig is hij, die zich kan losmaken van een voertuig dat bergafwaarts gaat. Ik kan het, en wil een weg verla ten waarlangs de echte hoogte niet be reikbaar is."*** Natuurlijk zul je gemo tiveerd zijn door de verwachting van een positieve ontwikkeling van onze organisatie, en dat behoort ook zo te zijn. Ik ben er tot op zekere hoogte in geslaagd, het gevoel van mijn eigen slagen of falen niet in sterke mate van een dergelijke ontwikkeling te laten af hangen, en ik beveel je aan, dat ook te doen. "(Aber) was mich wundernahm, war immer der Umstand, daS nach der Erdrosselung des alten Herrn GroSvisiers sich immer wieder jemand fand, der Lust hatte, GroRvisier zu wer den." (Heinrich Heine, "Englische Fragmente" - VII. "Die Schuld") Deze woorden zijn vorig jaar ook uitge sproken door H. Strate bij de over dracht van het door hem gedurende lange tijd op succesvolle wijze beklede voorzitterschap van de Duitse bios coopbond. "Wohl dem, der sich loslösen kann von einem Fuhrwerk, das bergab stürzt. Ich kann's und will fort von einem Wege, auf welchem die rechte Höhe uner- reichbar ist" (geciteerd in: Philipp Stein, "Goethe als Theaterleiter", blz. 78) Een door-de-weekse dag in een Haagse bioscoop. Het lunchprogramma, een wekelijks programma met voorproef jes van komende films, aangevuld met een korte Nederlandse film. De toegang is gratis. Er worden trailers vertoond van o.a. Consenting Adults, Innocent Blood en Henry: portrait of a serial killer. De (telefonerende) dame aan de kassa stuurt iedereen - ongeacht leeftijd - door naar de zaal. Leeft er in de filmwereld, behalve de zorg voor de recette, nog zorg voor de samenleving? Van 5 tot en met 11 juli vindt de 15e IAMHIST conferentie plaats aan de Universiteit van Amsterdam met als titel "Film and the First World War". De conferentie wordt georganiseerd door de Stichting Film en Wetenschap i.s.m. het Nederlands Filmmuseum en de vakgroep Film- en Televisie wetenschap (UvA). Ruim tachtig filmwetenschappers en historici uit achttien landen bui gen zich over thema's als propa ganda, cinema culture, representa- tion en war on television. Tijdens de conferentie zullen een dertigtal films, die betrekking heb ben op de Eerste Wereldoorlog, worden vertoond in het Nederlands Filmmuseum. Informatie en inschrijvings formulieren: Bureau Congreszaken Universiteit van Amsterdam Tel. 020-525.2690, fax 020 - 525.2771 14

Film | 1993 | | pagina 14