BIO NIEUWS DE BIO-MYTYLSCHOOL Veel revalidatiecentra hebben een nauwe band met een school voor speciaal onderwijs. Het gaat daarbij om Mytylscholen en Tyltylscholen (voor dubbel gehandi capten). (Deze namen zijn afkomstig van Maurice Maeterlincks toneelstuk "Loiseau bleu" waarin twee kinderen de hoofdrollen spelen.) Dit is ook het geval bij Bio, waar de op het Bio-ter- rein gelegen Bio-Mytylschool zich tot een van de grootste instellingen op haar gebied heeft ontwikkeld. Een bij zonder aspect daarbij is, dat het on derwijs en de behandeling van de kin deren op Bio op verregaande wijze zijn geïntegreerd. Het bestuur van de Bio-Mytylschool berustte vroeger formeel bij het be stuur van de moederstichting, de Stichting Bio-Kinderrevalidatie. In feite lag de bestuurlijke begeleiding van de schoolleiding echter in handen van het bestuur van de Stichting Arnhemse Mytylschool, die, anders dan haar naam doet vermoeden, een soort sup portersorganisatie van ouders van (oud-)leerlingen is. (De S.A.M, bracht o.m. geld op voor het vervoer van de leerlingen.) Dit veranderde, toen door de aard van de te nemen beslissingen een dergelijke afstandelijke wijze van besturen door het wettelijk bevoegde gezag van de school niet meer verant woord was geworden. Via een statu tenwijziging werd er een echt school bestuur tot stand gebracht, voor de helft bestaande uit afgevaardigden van de Bio-moederstichting en voor het overige deel uit representanten van de S.A.M. Het tot het nemen van belangrijke be slissingen in staat zijnde bestuur was nog niet lang in functie, toen de ont wikkelingen bij de Arnhemse revalida tiecentra een duidelijke positiebepa ling voor de school nodig maakten. Ontwikkelingen binnen de gezond heidszorg hadden de tot dusverre riva liserende revalidatiecentra Bio en Johanna namelijk aan de onderhande lingstafel gebracht, hetgeen er toe leidde dat deze twee in 1987, tezamen met het revalidatiecentrum voor vol wassenen Klimmendaal, een duurzame samenwerking aangingen. Deze samen werking heeft inmiddels geleid tot een fusie, waarbij de drie centra worden geëxploiteerd door de Stichting Groot Klimmendaal. Al bij de totstandkoming van de samenwerking tussen de op de zelfde leeftijdsgroepen gerichte centra Bio en Johanna was het duidelijk dat deze consequenties zou hebben voor de samenstelling van de patiënten groepen op de twee locaties, en dat dit ook gevolgen zou hebben voor de leer- lingenbestanden van de scholen. Toch heeft het nog enige jaren geduurd tot men aan weerszijden bereid was, be sprekingen te beginnen teneinde ook tot een duurzame samenwerking tus sen de scholen te komen. Deze aarze ling was begrijpelijk, omdat de scholen autonoom zijn, en het zelfs zo is dat de meeste patiënten van de revalidatie centra afkomstig zijn van verwijzingen vanuit het reguliere onderwijs naar de scholen voor speciaal onderwijs aan gehandicapten. Daarnaast waren er ook gevoeligheden - de scholen had den elkaar lange tijd beconcurreerd - maar gelukkig heeft het inzicht gewon nen dat er door de fusie van de revali datiecentra een geïnstitutionaliseerde samenwerking tussen de met deze cen tra verbonden scholen noodzakelijk was geworden. Na enige jaren van steeds vlotter ver lopende besprekingen in een intersco- laire werkgroep kon vorig jaar een fu sieplan worden gepresenteerd, dat begin van dit jaar door de schoolbe sturen en de medezeggenschapsraden is geaccepteerd. Dit houdt in dat de scholen in de loop van dit jaar zullen worden overgedragen aan een nieuwe stichting, de Stichting Educatie Gehandicapten Arnhem (STEGA), waarvan het bestuur het wettelijk be voegd gezag zal zijn van de drie be trokken scholen. In afwachting daar van is deze situatie de facto al bewerk stelligd door het vormen van een per sonele unie, waarbij de besturen van de oude stichtingen en van de ge noemde nieuwe stichting uit de zelfde personen bestaan. Anders dan bij de revalidatiecentra, waar sprake is van een volledige fusie, gaat het bij de scholen niet om een fusie van scholen maar slechts om een zg. bestuurlijke fusie. Dit betekent dat de scholen, dus ook de Bio- Mytylschool, als zelfstandige eenhe den onder hun eigen schoolleidingen blijven bestaan. Doordat zij evenwel onder één schoolbestuur vallen, wordt een mede door de fusie der revalida tiecentra wenselijke herverdeling van taken mogelijk, resp. vergemakkelijkt, en kunnen de eventuele gevolgen daar van voor de werkgelegenheid van het schoolpersoneel beter worden opge vangen. Een bijzonderheid bij de fusie wordt nog gevormd door de omstandigheid dat de Bio-Mytylschool een school op algemene (neutrale) grondslag is, en de Johanna-scholen een Prot- Christelijke (inmiddels gewijzigd in al gemeen Christelijke) grondslag heb ben. Dit betekent, dat er een zg. sa menwerkingsschool tot stand is geko men, hetgeen inhoudt dat beide grond slagen in de statuten zijn verankerd, en dat het onderwijs in elk van de deel nemende scholen gebaseerd moet (kunnen) zijn op beide grondslagen. Aangezien er ook op onderwijskundig gebied allerlei verschillen tussen de scholen bestaan die een zorgvuldige en geleidelijke aanpassing wenselijk maken, is er in de statuten van de nieuwe stichting bepaald dat het be stuur zal bestaan uit drie personen uit de kring van de Bio-Mytylschool, drie personen uit de kring van onze fusie partners, en een externe, neutrale voorzitter. In het kader daarvan is op 9 maart jl. afscheid genomen van een aantal bestuursleden van de Bio- Mytylschool, o.a. van de door de Bio- moederstichting benoemde en daar mee uit het filmbedrijf afkomstige heren W. van Dommelen en R.H. Gerschtnanowitz. Mij is verzocht, nog enige tijd in het gefuseerde schoolbe stuur zitting te nemen, aangezien leer krachten en ouders van de Bio- Mytylschool het op prijs stellen dat er in de overgangsfase door iemand die van begin af actief bij de ontwikkeling naar de fusie betrokken is geweest, aan het bestuurswerk wordt deelgeno men. Mijn opvolger is evenwel al aan gewezen, zodat ook ik binnen afzien bare tijd mijn functie zal kunnen over dragen. Tot dan zal ik mij er voor in zetten dat de gerechtvaardigde verlan gens van ouders en personeel van de Bio-Mytylschool ook in de nieuwe be stuursvorm voldoende tot hun recht komen. drs. J.Ph. Wolff 38 SAMEN IN EEN BESTUURLIJKE FUSIE MET DE SCHOLEN VAN DE JOHANNA STICHTING (voorzitter van het bestuur der Bio-Mytylschool)

Film | 1993 | | pagina 38