aangetoond dat Calypso net zo'n ge wone bioscoop was als alle andere met de bijbehorende ups en downs. In de loop der jaren bracht Calypso alle grote films, met als hoogtepunten alle JAMES BOND films sedert 1973 en films als JAWS en E.T.. Heijlen bleef ageren tegen zijn, in zijn ogen onrechtmatige, konkurrent zon der veel resultaat overigens. Na ongeveer vijftien jaar, waarvan on dergetekende er twaalf intensief mee maakte, verkocht Meerburg Calypso aan de, toentertijd grote, SuperClub. SuperClub had echter geen verstand van bioscoopexploitatie en wilde be ginnend met Calypso een eigen bio scoopketen in België opzetten met complexen in Leuven, Mechelen en aan de kust. Hun gebrek aan know-how en het in schakelen van de verkeerde, onerva ren, mensen veroorzaakte een zeer snelle achteruitgang in programmatie en dus publieke belangstelling. Daarbij waren ze er niet in geslaagd om een goed kontrakt met de Amerikaanse dis tributeurs te sluiten. Toen SuperClub ook nog vrijwel op de fles ging en er dus van alle bioscoopplannen weinig meer terecht kwam, leek het doek voor Calypso definitief te zullen vallen. Cartoons eigenaar Eric Kloeck slaagde erin (1 april 1992) om de benodigde fondsen bij elkaar te krijgen om Calypso over te nemen van de nieuwe eigenaar van SuperClub, Philips, en begon de zaak voorzichtig weer op te bouwen. Eric's reputatie bij de filmdis tributeurs in Brussel droeg ertoe bij dat de filmvoorziening geleidelijk weer op een aanvaardbaar niveau kwam, hetgeen tot gevolg had dat het publiek weer begon te komen. Eric slaagde erin om van Heijlen de zalen in het Century Center over te nemen, waardoor zijn mogelijkheden in het centrum van Antwerpen zodanig werden vergroot dat zijn filmvoorzie ning ook verbeterde. Nu, twintig jaar later bestaat Calypso nog steeds en is er aan de struktuur van het complex weinig veranderd, zelfs de programmatie is de laatste maanden weer te vergelijken met die beginperiode, ook weer onder invloed van Heijlen. Het Rex-concern ging na melijk op de fles waardoor Calypso samen met de Century-zalen van Eric Kloeck de enige echte bioscopen in het centrum van Antwerpen zijn geble ven. De Antwerpse situatie gaat de ko mende maanden grote veranderingen ondergaan, want de families Bert en Claeys, Decascoop Gent en Kinepolis Brussel, openen op 20 oktober in Antwerpen het grote Metropolis. Een ultra modern complex dat uiteindelijk uit meer dan twintig zalen zal bestaan. Metropolis wordt gebouwd aan de rand van de stad in de stijl van de Gentse en Brusselse complexen. Hierdoor wordt de kans dat de grote, donkere en verlaten zalen van Heijlen nog voor bioscoopexploitatie gebruikt zullen worden vrij klein, hetgeen bete kent dat Calypso en Century als enige centrumzalen een goede kans van overleven hebben. Op naar 25 jaar Calypso Antwerpen Fred de Haas

Film | 1993 | | pagina 27