NFC IN HELDER VAARWATER Nederlandse Federatie voor de Cinematografie Nederlandse Federatie voor de Cinematografie Sinds enige tijd werden er binnen de verenigingen discussies gevoerd over het eigen functioneren én het functioneren van de NFC. Dit mede naar aanleiding van het feit dat een aantal ondernemingen te ken nen had gegeven haar lidmaatschap te willen beëindigen, tenzij er een concrete taakomschrijving zou worden geformu leerd waaruit zou blijken op welke wijze aan een zinvolle belangenbehartiging kon worden vormgegeven. Bij een aantal leden bestond het gevoel dat onvoldoende duidelijk was welke werkzaamheden door de verenigingen en de NFC werden uitgevoerd om de be langen van de bedrijfstak zo goed moge lijk te behartigen en welke invloed men hierop kon uitoefenen. Bovendien had met name de vereniging van filmverhuurders een aantal wensen om ten behoeve van de eigen vereniging enkele taken uitgevoerd te willen zien die thans niet of onvoldoende plaatsvin den. Het betrof hier ondermeer de aan levering van statistische gegevens en een meer uitgebreide secretariële on dersteuning. De afgelopen maanden hebben de vereningingen I MMfe van bioscoopex- |t 1 ploitanten, film- IV I j^^ verhuurders en l^Ll M speelfilmprodu- I ^B centen zich bera den over de toe komst, waarbij hen door de pen ningmeester van de NFC, de heer J.van Dommelen, een meerjarenbegro- ting is voorgelegd. In deze begroting is het budget vande NFC uitgesplitst naar vereniging en enkele bijzondere aktivi- teiten, zodat inzicht kon worden gege ven in de kosten die de diverse werk zaamheden met zich mee brengen (se cretariaat, administratie, marketing, bio scoopbonnen, filmtransport, e.d.). Uitsplitsing naar vereniging betekent dat iedere verenining in 1994 een eigen budget krijgt en dit zelf beheert. Hierdoor wordt een grote mate van zelf standigheid in budgettering en in be leidsmatig opzicht verkregen. Hoewel deze mogelijkheid reeds aanwe zig was, was de oude financiële struk- tuur van de NFC dermate complex, dat invulling van deze zelfstandigheid moei lijk te realiseren bleek. De verenigingen van bioscoopexploitan ten en filmverhuurders krijgen hiertoe een eigen secretariaat (beider secretari aat was voorheen in één hand), waar door er meer man/vrouwkracht be schikbaar komt om bepaalde werkzaam heden uit te voeren. Ook een aantal bijzondere aktiviteiten zijn verzelfstandigd in de vorm van aparte stichtingen. De operateursoplei ding en het filmtransport zijn reeds ja renlang in een stichting ondergebracht. Ten behoeve van marketing, onderzoek en bioscoopbonnen zijn begin dit jaar stichtingen opgericht. Voordeel hiervan is dat de diverse stichtingen met een eigen budget werkzaamheden kunnen verrichten zonder tijdrovende bestuur lijke procedures. Door deze struktuur kunnen bepaalde aktiviteiten worden opgezet, die voor heen nauwelijks uitvoerbaar waren. Een goed voorbeeld hiervan is de Stichting Bioscoopbonnen, waarover u elders in dit nummer meer kunt lezen. De rol van de NFC in dit geheel is die van koepelorganisatie, die de belangen van de gehele bedrijfstak behartigt op nationaal en internationaal gebied, en zorgdraagt voor de noodzakelijke coör dinatie van de werkzaamheden van de verenigingen. De verenigingen hebben zich inmiddels volledig in de bovengeschetste opzet kunnen vinden, waarbij men zich heeft verbonden voor een periode van mini maal drie jaar. Aangezien de continuïteit van de organi satie hierdoor is zeker gesteld, kunnen de verenigingen en de NFC een beleid uitzetten voor langere termijn. Het bureau van de NFC wordt hierdoor in staat gesteld maatregelen te treffen om de dienstverlening aan de leden te optimaliseren. Voor al het goede moet een prijs wor den betaald. Zo ook voor de nieuwe operationele struktuur van de NFC. Om een en ander te kunnen realiseren, zullen er op enkele gebieden bezuinigin gen worden doorgevoerd. Het blad FILM maakt hiervan helaas onderdeel uit. FILM is een niet onaanzienlijke last op de huidige begroting van de NFC. Een last die nog aanmerkelijk zou zijn toege nomen als de filmverhuurders niet door hun advertenties (feitelijk een vorm van sponsoring) voor een flinke inkomsten- post hadden gezorgd. De verenigingen zijn niet langer bereid deze last te dragen, zodat FILM, in zijn huidige vorm, na december 1993 zal op houden te verschijnen. Binnenkort zal vanuit de Stichting Marketing Communicatie een voorstel aan NFC bestuur en verenigingen wor den gedaan voor een nieuwe, goed kopere opzet. Frank J.M.van der Putte FILM is een uitgave van Cinerights BV Driebergen in opdracht van de Nederlandse Federatie voor de Cinematografie Jan Luykenstraat 2 1071 CM Amsterdam Postbus 75048 1070 AA Amsterdam Tel. 020-679.9261 Fax 020-675.0398 Redaktie: Drs. Annita Dekker Tel. 03438 -18945 Fax 03438-18356 Drs.Wim J.A.van Roosmalen Tel. 03404-16876 Fax 03404-21901 Frank van der Putte Tel. 020-679.9261 Fax 020-675.0398 Correspondent in België: Eric Kloeck Redaktieadres: Groenhoekll2A 3972 CM Driebergen Tel. 03438-18945 Fax 03438 -18356 Advertenties: Adviesburo Filmplan V.O.F. Van Eeghenstraat 38 1071 GH Amsterdam Tel. 020 - 679.3843 Druk: Drukkerij Atlas BV/Soest Abonnementen: 70,- per kalenderjaar FILM verschijnt 8 a 9 keer per jaar en wordt via controlled circulation toegestuurd aan de leden van de N.F.C., geassocieerde en facilitaire bedrijven, media en overheid.

Film | 1993 | | pagina 3