OPEN UNIVERSITEIT EN FILMHUIZEN STARTEN PROJECT FILMKUNDE door Drs.G.L.J.Bunnik Met als centraal motto "Doek omhoog voor de echte film liefhebber", startte in de Filmtheaters en Filmhuizen in okto ber '93 een uniek samenwerkingspro ject. In een filmcyclus gecomineerd met lezingen en inleidingen rond de Cursus Filmkunde van de Open uni versiteit staan een aantal onderwer pen rond het thema Filmkunde cen traal. De komende twee jaar zullen filmtheaters in het gehele land de cy clus in hun programma opnemen. Filmtheaters in Alkmaar, Den Bosch en Bussum beten dit najaar de spits af; in het voorjaar van '94 volgen de filmtheaters in o.a. Zaandam (maart) en Haarlem (april). Het Project Film kunde is een gezamenlijk initiatief van de Open universiteit (Ou), Asso ciatie van Nederlandse Filmtheaters (ANF) en Stichting Media, Educatie en Informatie (MEI). Filmkijken als uitgangspunt De combinatie van filmkijken en erva ring opdoen met historische, theoreti sche en culturele achtergronden ge niet de laatste jaren - althans in de filmhuizen - een groeiende belangstel ling. Met het verschijnen van de Cursus Filmkunde van de Open universiteit deed zich de mogelijkheid voor, film liefhebbers in een groot aantal steden een combinatie van vooral veel filmkij ken, lezingen en een cursus aan te bie den. De programma-onderdelen zijn door de initiatiefnemers dankzij een zorgvuldige voorbereiding goed op el kaar afgestemd. Zo worden telkens films vertoond die een grote (culturele of filmische) betekenis hebben gehad; belichten de lezingen elementen uit de Der Blaue Engel filmhistorie, filmtheorie en filmkritiek en levert de Ou-Cursus Filmkunde voor zowel cinefielen, gewone filmlief hebbers als geïnteresseerden de kans zich verder te verdiepen in de kunst van het filmkijken. Breed publiek benaderen Het Project Filmkunde staat open voor iedereen. Belangstellenden kunnen zich inschrijven bij de deelnemende Filmtheaters en Filmhuizen voor de ge hele cyclus of onderdelen ervan. Voor Ou-studenten, maar ook voor CJP- kaarthouders en 65+ zijn extra kortin gen voorzien. Deelnemers aan de ge hele cyclus ontvangen een uitgebreide documentatie-map met een syllabus en vooral veel informatie over de kwali teitscinema, o.a. festivals, films en film- tijdschriften. Proefproject Zeeland Het programma is in een soort test fase uitgezet in het filmtheater 't Beest in Goes (Zeeland). De belangstelling was onverwacht groot en de inschrij ving moest uiteindelijk zelfs worden gesloten. Ook de evaluatie van dit eer ste project pakte zeer goed uit. De meeste deelnemers - waaronder zowel een groot aantal Ou-studenten als an dere filmliefhebbers - waren zeer posi tief over het initiatief, de lezingen en het filmprogramma. Daarop is beslo ten het project aan te bieden aan de bij de ANF aangesloten Filmtheaters en Filmhuizen, waarvan er een groot aan tal direct positief reageerden. Basis-pakket Het project is vervolgens dit najaar of ficieel van start gegaan in Alkmaar (Filmtheater Pro- vadja) en in Den Bosch (Filmtheater Jeroen). Den Bosch bouwde het basis pakket (4 x lezing en film) uit tot een cyclus met acht filmvertoningen en vier lezingen. Eind november startte - als derde vertoner het Filmtheater aan de Molenlaan (Bussum) met een programma van vier lezingen en filmvoorstellin gen. Nieuwe film- programma's staan op stapel in Utrecht (Filmthea ter 't Hoogt), Zaandam (De Fabriek), Haarlem (Filmschuur), Amersfoort (De Lieve Vrouw) en Leeuwarden (Film huis). In samenwerking met een aantal art-dis- tributeurs (o.a. Concorde Film) en het Nederlands Filmmuseum/International Art Film is een selectie van filmhistori sche en -culturele titels gemaakt. Films die aan bod komen zijn onder andere: Rashomon (Kurosawa), Der Blaue Engel (von Sternberg), Citizen Kane (Welles), Europa (von Trier), Birth of a Nation (Griffith), Rear Window (Hitchcock), Oktober (Eisenstein) en Orlando (Potter). De filmtheaters kun nen het basisprogramma van (4) lezin gen en films uitbreiden met een eigen selectie. Landelijk Bureau A.N.F. Het Landelijk Bureau A.N.F, heeft het initiatief aangegrepen om de deelne mers aan de Cursus Filmkunde uitge breid te informeren over een aantal voor hen mogelijk interessante zaken op het gebied van de kwaliteitscinema. In de documentatiemap die verstrekt wordt aan de deelnemers van de Cursus Filmkunde is daarom naast de informatie over de Cursus en Syllabus informatie opgenomen over en van een aantal instellingen en organisaties die aktief zijn op het terrein van de (verto ning van) kwaliteitsfilms. Stichting MEI Het project Filmkunde wordt voor een belangrijk deel gedragen door de lezin gen die verzorgd worden door de Stichting Media, Educatie en Infor matie (Tilburg). Deze Stichting MEI heeft inmiddels ruime expertise opge bouwd in het verzorgen van cursussen en inleidingen rond thema's als Filmtheorie, Filmhistorie en Film kunde. Docenten met een brede filmische ach tergrond verzorgen voor de Stichting MEI reeds een aantal jaren lezingen en speciale programma's in niet alleen Filmtheaters en Filmhuizen maar ook andere culturele instellingen en orga nisaties. Het MEI-initiatief is daarmee in korte tijd uitgegroeid tot een organi satie met landelijke bekendheid. Het Ou-project Filmkunde bracht in die zin een drietal organisaties in een unieke combinatie bij elkaar, het biedt de deelnemers zowel inzicht in filmtheo rie (MEI), filmeducatie (Ou) als film vertoning (ANF). Het project zal naar verwachting nog zeker tot eind '94 rouleren in de Filmtheaters en Filmhuizen. 29

Film | 1993 | | pagina 29