omiu Duware !K 1996 SPECIALE EDITIE VAN HET EUROPEAN CINEMA YEARBOOK 1989 -1994 Ph. Wolff Direktie en medewerkers van Duware wensen al hun relaties een voorspoedig STICK J - sJ/1 rn Op 6 oktober is tijdens de Eurovisioni-conferentie te Rome door mij de voorlopige versie van de vierde editie van Media Salles' European Cinema Yearbook gepresenteerd. Dat het om een voorlopi ge versie ging, is veroorzaakt door de omstandigheid dat er in het kader van het eeuwfeest van de bioscoop een speciale editie zal ver schijnen die voor rekening van de Italiaanse regering wordt gedrukt door de Italiaanse staatsdrukkerij. Behalve een mooie uitvoering, is het speciale van deze editie dat er een geïllustreerd historisch deel aan is toegevoegd met de geschiedenis van de bioscoop in een groot aan tal Europese landen, waarbij dit voor enige landen zelfs de eerste publikatie op dit gebied is. Het historische deel is tot stand gekomen onder redactie van de media-historicus drs Edward Borsboom (werk zaam bij het Ned. Filmmuseum), die ook het hoofdstuk over Nederland heeft geschreven. Zoals in de voorafgaande jaren, zijn er in het statistisch deel, dat ook deze keer door drs Susanne H. Bulten is samengesteld, behalve verbeteringen, ook enige nieuwe aspecten opgeno men. Terwijl in de editie van vorig jaar de betekenis van verschillen in entreeprij zen zijn gerelativeerd door naast de in ECU omgerekende prijzen, deze ook gecorrigeerd naar Purchasing Power Parity en voor Bruto Nationaal Produkt per capita in een vergelijken de tabel op te nemen, is dit nu ook gedaan door de entreeprijzen in Big Mac's uit te drukken. (Evenals bij de andere vergelijkingsmethoden, is Nederland daarbij met één van de hoogste entreeprijzen naar voren gekomen.) Een ander nieuw item is de tabel waarin voor diverse landen de percentages zijn aangegeven van het aantal bioscoopgebouwen met resp. 1, 2, 3-5, 6-7 en 8 of meer schermen. Dit overzicht geeft een indicatie van de ontwikkelingsfase waarin het bioscooppark zich in de respectievelijke landen bevindt. Interessant is daarbij onder meer dat Nederland het laagste percentage van monobioscopen heeft, maar anderzijds ook één van de laagste op het gebied van multiplexen (het geen uiteraard in de naaste toekomst zal veranderen). De Research Group van Media Salles heeft het in dit kader nuttig geacht, een poging te doen om tot enige harmonisering te komen m.b.t. het gebruik van de termen multiplex en megaplex. Dit is zeker nodig, gezien de spraakverwarring die er op dit gebied bestaat. Bij de definitie van multiplex gaat het uiteraard niet alleen om het aantal schermen maar ook om andere, kwalitatieve criteria. Aangezien de laatstgenoemde zonder een beoordeling van geval tot geval in statis tisch opzicht niet te hanteren zijn, is in de operationele definitie voor acht of meer schermen gekozen, omdat er maar weinig zgn multi- screens met een dergelijk aantal schermen zijn. Bovendien is door London Economics uit de resultaten van een econometrisch onderzoek de conclusie getrokken dat "the multiplex effect kicks in only with 8 or more sereens" (White Book of the European Cinema Industry", Vol 2, blz 48). Een begripsbepaling van megaplex is daarnaast met name van belang in Nederland, waar veel journalisten de begripsverwarring voor het publiek vergroten door zelfs bij nieuwe bioscopen met vijf zalen al van "megaplex" te spreken. Hoewel het hier om een betrekke lijk willekeurige grens gaat, ondersteun ik graag het door Joost Bert in diens voordracht tijdens Eurovisione gedane voorstel om vanaf 15 schermen van megaplex te spreken. Van een internationale eenheid op dit gebied zijn we echter helaas nog ver verwijderd. Vervolg pag. 14 .:.- -. v-.-:p'< Kaartverkoop- en Reserveringssystemen voor: Bioscopen Theaters Festivals Musea Attractieparken Gespecialiseerd in systemen ten behoeve van het Film- en Videobedrijf Duware b.v. Cinema Software Systems Willemsparkweg 69 1071 GS Amsterdam Holland Telefoon 020 66 44 088 Telefax 020 66 44 084 >^°**°***-.

Holland Film Nieuws | 1995 | | pagina 13