ZUSJE, een broers obsessie Bijzondere film nu reeds bekroond met vele filmfestival-prijzen ZUSJE, in Nederland nog niet officieel in première, maar al rijkelijk beloond met niet mis te verstane Filmfestival-prijzen. Bekroond met het Gouden Kalf voor de Beste Lange Speelfilm en de Publieksprijs op het 15e Nederlands Film Festival in Utrecht, Prijs van de Stad Utrecht voor aanstormend filmtalent, winnaar van de Zilveren Alexander op het Internationaal Filmfestival in Thessaloniki, Griekenland en recentelijk winnaar van de Speciale Juryprijs voor beste lange speelfilm en Publieksprijs op het Internationale Film festival van Turijn in Italië. ZUSJE maakt 11 of 18 januari 1996 haar Nederlandse première mee. Wat maakt ZUSJE zo'n bijzondere film? De film vertelt het vernaai van Martij n Zuidewind's obsessie voor zijn jongere zus Daantje, verteld vanuit het perspektief van zijn home-video. Zo weet Martijn (Maarten Zomer en Hugo Metsers III) met zijn Video-8-camera het leven van Daantje (Kim van Kooten) binnen te dringen en bij alles wat zij en haar naaste omgeving doen, is Martijn aanwezig om het vast te leggen. Dan blijkt dat achter hun merkwaardige verhouding, een groot geheim schuilt. Om het home video-gevoel te accentueren is de film opgenomen op video en later overgezet op film. Regisseur Robert Jan Westdijk lastte zelfs bewust af en toe opna me- of montagefouten in. ZUSJE is door alleen maar jonge mensen gemaakt, tijdens de opnameperiode was iedereen die aan de film meewerkte onder de 30 jaar. De regisseur Robert Jan Westdijk (1964) heeft de filmacade mie afgerond in 1987 en deed daarna regie en montage voor diverse omroepen en de korte film "Rode Lens" (1993). Door sommige film kenners wordt hij nu al voorzichtig de nieuwe Paul Verhoeven genoemd. Robert Jan Westdijk en Jos Driessen (1963) schreven het script. De film is geproduceerd door Clea de Koning (1968) en Robert Jan Westdijk. Twee van de vier hoofdrolspelers zitten nog op de toneelschool. Zusje (Daantje) zelf wordt gespeeld door nieuwkomer en natuurtalent Kim van Kooten (1974). ZUSJE werd geheel buiten de officiële kanalen om, zonder een cent subsidie, gemaakt. Diverse bedrijven en vermogen de particulieren brachten het basiskapitaal bijeen in een vennootschap. Veel andere bedrijven leverden gratis goederen en dien sten. Crew en cast hebben meegewerkt op basis van een mogelijk winstpercentage. "In de film is alleen geld gestoken om de essentiële zaken te betalen. De arbeid en liefde die er in zijn gaan zitten kunnen mis schien terugbetaald worden als de film een succes wordt", zegt Robert Jan Westdijk in De Volkskrant. Verschillende filmcritici beloonden de film reeds met lovende kritieken. "Kim van Kooten acteert groots in ZUSJE", schreef het NRC. "ZUSJE terecht genomineerd", is de mening van Trouw. "Een combinatie van jeugdig elan en volwassen vakman schap kenmerkt Westdijks verhaal aldus de Telegraaf. Welbeschouwd een veelbelovende film. Het bestuur van de Nederlandse Federatie voor de Cinematografie wenst alle lezers en relaties een in persoonlijk en zakelijk opzicht voorspoedig 1996.

Holland Film Nieuws | 1995 | | pagina 33