"OVER STALLES EN PARKET, ROTTERDAM EN HET WITTE DOEK" THS NBBO CONVNUeS Ook in 1996 rekenen wij op U5 want... De Stichting Bio-Kinderrevalidatie wenst de Nederlandse Bioscoop- en Filmwereld voor 1996 Boek beschrijft geschiedenis Rotterdamse bioscoopwereld - de beste films - de grootste recettes - de mooiste producties - de gezelligste premières en - hele goede Bio-collectes. maar vooral - Gezondheid en Voorspoed Postbus 9215, 6800 HT Arnhem. Telefoon: 026-483808, fax: 026-4838454. Postgiro: 545512 ABN/AMRO 411742000 "Ik schreef dit boek om te voorkomen dat de geschiedenis verminkt wordt", zo formuleert de heer Henk Berg zijn beweegreden een boek te schrijven over 100 jaar bioscoop in Rotterdam. Het boek krijgt als titel "Over stalles en parket, Rotterdam en het witte doek" en verscheen eind november op de markt. Rotterdam Waarom Rotterdam? Omdat alle speur tochten naar de geschiedenis van biosco pen leiden naar deze stad. Zo werd de eer ste permanente bioscoop in Rotterdam gevestigd. Bovendien is Abraham Tuschinski, stichter van Tuschinski Theaters, een geboren en getogen Rotterdammer. Het eerste Tuschinski Theater werd dan ook in Rotterdam ge opend. De schrijver Drieëneenhalf jaar geleden begon de heer Berg met schrijven. Gedurende zijn indrukwekkende loopbaan in de bioscopie verzamelde hij veel informatie en besloot deze rijkdom vast te leggen voor het nage slacht. Op zeventienjarige leeftijd begon Berg zijn bioscooploopbaan bij Theater 't Venster in Rotterdam als leerling operateur. "Ik werk te zestien jaar als operateur in diverse bio scopen en klom op tot bedrijfsleider in het Cinerama Theater te Rotterdam en daarna bij Mij. Tuschinski." In 1976 werd hij benoemd tot bestuurslid en examinator van de Stichting Instituut voor Opleiding van Technisch Bioscooppersoneel, welke func tie hij tot op heden nog steeds met veel plezier uitoefent. In oktober 1978 begon hij als technisch inspecteur voor Jogchem's Theaters, en ontving in 1988 het "Gouden Ereteken met diamant" van de (toen nog) Nederlandse Bioscoopbond. Alhoewel hij in 1992 gebruik maakte van de regeling "Vervroegde uittreding" heeft Henk Berg het bioscoopbedrijf nog niet geheel los kunnen laten, want naast zijn werkzaam heden voor het opleidingsinstituut, is hij onder meer nog actief als lid van de Technische commissie Nederlandse Bioscoopbond en secretaris van het Nederlands Genootschap voor Film tech niek. Geschiedenis Rotterdamse bioscopen In zestien hoofdstukken behandelt hij de verschillende perioden die de Rotterdamse bioscoopwereld heeft doorgemaakt. Een aantal hoofdstukken beschrijft de periode van voor 1900 tot 1945 en daarna. Ook de herbouwde bioscopen, de mensen werk zaam in de bioscopen en een opsomming van alle bioscopen die ooit hebben bestaan in Rotterdam zijn onderdeel van het boek. De illustraties in het boek bestaan uit unie ke beelden van weleer. Zo vond de heer Berg in het foto-archief in Spaarnestad een foto van de hele familie Tuschinski op het dak van het Tuschinski theater. Een foto waarvan niemand binnen de bioscoopwe reld het bestaan nog wist. Het boek kwam tot stand dankzij geldelij ke steun van onder andere de Rotterdamse Kunststichting (die hiervoor het hoogst mogelijke bedrag toekende), de Stichting Marketing Communicatie van de NFC en bioscoop Atlantic in Harderwijk. "Over Stalles en Parket" is vanaf heden in vele boekenhandels verkrijgbaar voor de prijs van f. 49,50.

Holland Film Nieuws | 1995 | | pagina 34