k c OSCAR-HISTORIE lil _fg- Feiten over het Oscar-beeldje In den beginne... De redactie vroeg een aantal Bekende Nederlanders te reage ren op het fenomeen Oscar. Zij vertellen welke film hun absolu te favoriet is en welke acteur/ actrice een Life Time Achieve ment Award zou moeten ontvan gen voor het gehele oeuvre. Kortom: zij geven hun openhar tige visie op het Oscar-evene ment, ér «SIS Antonie Kamerling Eerste reactie op het fenomeen Oscars: De mooiste prijs die er op acteergebied te winnen is, alleen jammer dat de commissie die ze uitreikt zo conser vatief is, waardoor veel mooie films geen kans hebben. Welke acteur/actrice moet naar uw mening de "Life Time Achievement Award" winnen voor zijn/haar hele oeuvre? Al Pacino Welke film is volgens u grote kans hebber voor het in de wacht slepen van een Oscar? Bridges of Madison County Welke film zou volgens u in aan merking moeten komen voor een Oscar? Smoke Art directer Cedric Gibbons ontwierp de trofee in 1928. Het beeldje, is 13,5 inches hoog (ongeveer 35 cm), verbeeldt een sober uitziende man die met een zwaard in zijn handen op een filmrol staat. De Oscar is gemaakt van sterk Engels metaal en ver guld met 18- karaats goud. Het beeldje weegt 8,5 pounds (zo'n 4 kg). De fabrikant, The Dodge Trophy Com- pany of Car- son, Califor- nië, rekent 200 per Oscar. Over het ontstaan van de naam "Oscar" zijn de meningen verdeeld. Volgens de officiële versie ver klaarde Margaret Herrick (uitvoerend directeur van de Academy of Motion Picture) op een dag dat het beeldje op haar oom Oscar leek. Het idee de Academy en haar prijzen op te richten ontstond in januari 1927 tijdens een dineetje in het huis van Louis B. May er, directeur van de Metro- Goldwyn-Mayer Studio's. In die tijd zag de filmin dustrie zich geconfronteerd met zowel economi sche onrust (vakbonden) als technische onrust, door de komst van geluid in films. Mayer was van mening dat een overkoepelende organisatie voor de bedrijfstak deze en andere problemen zou kunnen verhelpen. Die zomer trok het eerste officiële diner van de Academy of Motion Picture Arts and Sciences 300 mensen en werden de doelstellingen van de organi satie bekend gemaakt. Een van die doelen was het verbeteren en ontwikkelen van het filmvak door het uitwisselen van constructieve ideëen en het uit reiken van prijzen voor belangrijke prestaties. Op 16 mei 1929 vond de eerste Academy Awards- uitreiking plaats in het Hollywood Roosevelt Hotel. Zo'n 270 gasten woonden de ceremonie bij. De nominaties werden bepaald door een comité van slechts 20 personen, waarvan 5 leden de win naars bepaalden. Vanaf het derde jaar maakte het gehele leden bestand (toen 400) de keuzes. De eerste prij zen gingen naar films uitge bracht tussen 1 augustus 1927 en 31 juli 1928. Vanaf 1934 werd het kalen derjaar gehan teerd, met de voorwaarde dat Frank Capra een film pas in aanmerking komt voor een nomina tie als hij tenminste een week in een bioscoop in het Los Angeles-gebied vertoond is. In 1935 werd Frank Capra directeur en hij begon met de heropbouw van het instituut. Door halstarrige roddels dat de studio's die het management van het instituut voerden ook de awards binnensleepten, was het ledenbestand dras tisch terug gelopen. Bij 50 bereikte het ledenbe stand een dramatisch dieptepunt. Nu omvat het Academy ledenbestand zo'n 4.000 personen, die ieder vijf nominaties inbrengen voor Beste Film, en vijf voor prestaties in zijn/haar eigen categorie. Acteurs/actrices nomineren acteurs/actrices, regisseurs nomineren regisseurs, etc. tot dertien categorieën toe. In 1929 werden de eerste Oscars uitgereikt en de gelukkige winnaars waren: Beste Film Beste Acteur Beste Actrice Wings Met Charles "Buddy" Rogers en Richard Arlen. Emile Jennings voor zijn rol in The Last Command en in The Way of All Flesh. Janet Gaynor voor haar rol in Seventh Heaven, Sunrise en Street Angel. Beste Regisseur Frank Borzage voor Seventh Heaven. I Olivier Tuinier Eerste reactie op het fenomeen Oscars: Hebben! (geinig) Welke acteur/actrice moet naar uw mening de "Life Time Achievement Award" winnen voor zijn/haar hele oeuvre? Jim Carey Welke film is volgens u grote kans hebber voor het in de wacht slepen van een Oscar? Leaving Las Vegas of Toy Story Welke film zou volgens u in aan merking moeten komen voor een Oscar? De Tasjesdief, voor beste buitenland se film. René Mioch Eerste reactie op het fenomeen Oscars: Lange dag werken!! Stenen, sterren, sterren. Glamour zoals het moet! Ze houden wel erg van films met "ziek ten" en "zieken". Uiteindelijk is het een kleine groep die de keuze maakt. Het rare is datje vaak een maand na de uitreiking al weer vergeten bent wie de winnaars waren! Welke acteur/actrice moet naar uw mening de "Life Time Achievement Award" winnen voor zijn/haar hele oeuvre? Glenn Close Welke film is volgens u grote kans hebber voor het in de wacht slepen van een Oscar? Sense and Sensibility Welke film zou volgens u aanmer king moeten komen voor een Oscar? Seven ^KÊ& Jeroen Krabbé Eerste reactie op het fenomeen Oscars: Een buitengewoon leuk en vooral spannend gebeuren. Hoogtepunt van het filmjaar! Welke acteur/actrice moet naar uw mening de "Life Time Achievement Award" winnen voor zijn/haar hele oeuvre? Harrison Ford Welke film is volgens u grote kans hebber voor het in de wacht slepen van een Oscar? Leaving Las Vegas Welke film zou volgens u in aan merking moeten komen voor een Oscar? Il Postino 111111* Monique van de Ven Eerste reactie op het fenomeen Oscars: Heerlijk! Welke acteur/actrice moet naar uw mening de "Life Time Achievement Award" winnen voor zijn/haar hele oeuvre? Marcello Mastroianni Welke film is volgens u grote kans hebber voor het in de wacht slepen van een Oscar? Sense and Sensibility Welke film zou volgens u in aan merking moeten komen voor een Oscar? Il Postino u" wmm msmm Ei "'lï ï&&i*MW3&iMi¥m w

Holland Film Nieuws | 1996 | | pagina 41