ntegratie Holland Film Promotion in Nederlands^ndsvoordepm STICHTING Sinds januari 1996 is de Stichting Holland Film Promotion geïntegreerd in het Nederlands Fonds voor de Film. De stichting, die inmiddels is omgedoopt tot Holland Film, zal wel zelfstandig blijven opereren. Holland Film fungeert als een intermediair tussen de Nederlandse filmproducenten en de filmfesti vals. De stichting heeft als belangrijkste taak de verspreiding van de Nederlandse filmcultuur in het buitenland. Dit doet zij door buitenlandse filmfesti valprogrammeurs en film- en televisiedistributeurs te informeren over de Nederlandse film. Het uitein delijke doel is dat films op buitenlandse filmfesti vals vertoond worden en verkocht worden aan bui tenlandse filmtheaters en televisiestations. Persoonlijk contact met de diverse festivaldirecteu ren is een belangrijk middel om de Nederlandse film onder de aandacht te brengen van het buiten land. Claudia Landsberger is coördinator buitenland en onderhoudt deze contacten. "Het bezoeken van festivals en filmmarkten is absoluut de moeite waard voor Nederlandse films", aldus Claudia Landsberger, "veel mensen die wil len co-produceren, willen graag alles weten over de Nederlandse producenten en hierin speel ik een bemiddelende rol". Voordat Claudia bij Holland Film terecht kwam, had zij haar sporen in de filmindustrie reeds ruim schoots verdiend; door het produceren, verkopen en aankopen van films in zowel Nederland als in het buitenland is zij goed bekend met de vele facet ten van het filmvak. Op dit moment organiseert zij een Filmfeest in St. Petersburg in het kader van het Peter de Grote-Jaar, waarbij de Nederlandse film twee weken lang cen traal zal staan. Volgens Claudia maakt het feit dat Nederlandse producenten cultureel gezien een grote mate van vrijheid hebben, de Nederlandse film in het buiten land zo populair. Lucelle Zorge, coördinator binnenland, adviseert de producenten o.a. over de festivals die zij zouden moeten aandoen en over de resultaten van de aan wezigheid van Holland Film op de filmmarkten. "Daarnaast coördineer ik de activiteiten van Holland Film op de Nederlandse filmfestivals en verzorg ik de publicaties van Holland Film, zoals de Holland Film Guide en de jaarlijkse filmcatalo- gus Holland Film." Een stukje historie... De marktaktiviteiten van Holland Film zijn ont staan uit een initiatief van de voormalige Nederlandse Bioscoop Bond. Zij vond het belang rijk dat de Nederlandse speelfilm onder de aan dacht zou worden gebracht van het buitenland. Later zijn deze activiteiten overgegaan naar het toenmalige Produktiefonds en eind jaren '80 kwa men deze taken te liggen bij de Stichting ter Bevordering van de Nederlandse Film in het Buitenland, met als directeur Fred de Haas. In november 1990 werd deze stichting omgedoopt tot Holland Film Promotion en werden de taken en activiteiten uitgebreid met festivalwerkzaamheden die tot dan toe uitgevoerd werden door de Afdeling Film van het (toenmalige) Ministerie van WVC. Met de overgang naar deze stichting werd Lucelle Zorge aangetrokken. Met een beperkt budget werden nu niet alleen maar speelfilms, maar ook documentaires, korte films, animatie- en jeugdfilms, ondertiteld voor en inge zonden naar een select aantal filmfestivals. Tevens zorgde HFP voor een Nederlandse vertegenwoordi ging op de belangrijke filmmarkten. Inmiddels werd het personeelsbestand van de stich ting uitgebreid met een administratieve kracht, Winnifred Wissing. Terwijl Fred de Haas het con tact onderhield met de festivaldirecteuren en film markten en de aanwezigheid van HFP op de film markten organiseerde en coördineerde Lucelle de festivalplanning en filmtransporten van de films naar festivals. Naar aanleiding van de financiële situatie van HFP werd er op verzoek van het Ministerie van OC&W een interim-manager aangesteld in de persoon van Frans Elemans. Hij adviseerde een nieuwe struc tuur die zou moeten bestaan uit twee coördinato ren, één parttime manager en één administratieve kracht. In het najaar van 1994 werd door het bestuur besloten op die manier verder te gaan. Fred de Haas trad af als directeur. Claudia Landsberger werd aangenomen als coördinator buitenland, Lucelle Zorge werd coördinator bin nenland, Winnifred Wissing kreeg als taak het coördineren van de filmtransporten en verder werd Karin Vlug aangenomen als assistente voor beide coördinatoren. Het bestuur van de nieuwe organisatie Holland Film is hetzelfde bestuur als dat van het Filmfonds. Het management van de stichting wordt gevoerd door Ryclef Rienstra die tevens directeur is van het Nederlands Fonds voor de Film.

Holland Film Nieuws | 1996 | | pagina 10