NATO SHOWEST 1996 ShoWest 1996 Ook dit jaar was Las Vegas weer geduren de vier dagen het centrum van de bio scoopwereld. Tussen 4 en 7 maart organi seerde de National Association of Theater Owners de 22ste ShoWest in het Rally's Hotel Casino. "The mother of all con- ventions" zoals Joost Bert van het Belgische Decatron dit grootse evenement typeerde, brak dit jaar weer vele records. Het aantal nationaliteiten kwam ruim boven de 70 uit. In totaal hadden zo'n 9000 mensen de reis naar Las Vegas gemaakt. Een verslag van de ultieme zakenreis voor iedere bioscoopexploitant. De internationale dag Voor de Amerikanen is de filmwereld op te delen in twee markten: de thuismarkt en de internationale markt. Maandag 4 maart stond geheel in het teken van de internationale markt, die voor de Amerikaanse studio's steeds lukratiever wordt. Sandra Btellock Alle nationale bezoekers, die niet aan het tra ditionele golf- of tennistoernooi deelnamen, werden op een lunch getrakteerd door Buena Vista International. Jack Valenti, President van de Motion Picture Association of America, drong aan op het wegnemen van barrières zodat competitie ervoor kan zorgen dat het publiek de beste films krijgt te zien. Joost Bert werd onderscheiden als "NATO ShoWest International Exhibitor of the Year". Jerry Bruckheimer gunde de aanwezi ge exploitanten een kijkje achter de scher men bij het maken van een film. Daarnaast drong hij aan op 'state of the art' bioscopen met groot beeld en digitaal geluid. Buiten Amerika is slechts 10% van de bios copen uitgerust met een digitaal geluidssys teem en dat baarde hem zorgen. Alle moeite die wordt gestoken in het produceren van een film kunnen door een slecht uitgeruste bioscoop worden gesaboteerd met als gevolg dat het publiek is teleurgesteld en de recette tegenvalt. Na de lunch volgde het internationale semi nar waar, zoals gebruikelijk, weer vele onderwerpen over tafel gingen. Zuid-Oost Azië wordt steeds meer gezien als een gebied waar enorme kansen liggen maar er zijn nog enorme obstakels. In Maleisië is er bijvoorbeeld een entertainment tax van 30% en daarnaast wordt er gecensureerd. In Japan moeten de bioscopen zich met name richten op vrouwen omdat die de beslissing om naar de bioscoop te gaan over het algemeen nemen. Daarnaast vertelde Millard Ochs, president van Warner Bros. International Theaters dat geduld een vereiste is om voet aan de grond te krijgen. Mark Zoradi, president van Buena Vista International, verwacht nog een enor me groei in Japan omdat dit land op dit moment slechts zo'n 800 schermen heeft waarop Amerikaans produkt wordt vertoond. De kosten van het bouwen in de meeste Aziatische landen zijn twee maal zo hoog als die van eenzelfde bioscoop in Amerika. De exploitatiekosten zijn over het algemeen 50% hoger. Ted Shugrue, president van Columbia TriStar International verwacht dat aan het eind van deze eeuw 65% van de inkomsten van de Amerikaanse studio's bui ten Amerika zal worden gerealiseerd. China, Indonesië en India hebben een enorme potentie. Als deze markten worden openge broken is 90% zelfs niet onmogelijk. Mark Zoradi is er ook van overtuigd dat de groei zal liggen in Azië en Zuid-Amerika maar ook in Europa, en met name in Nederland, kan het bioscoopbezoek nog sterk groeien als er meer bioscopen worden gebouwd. Columbia TriStar trakteerde iedereen tijdens hun receptie naast de gebruikelijke hapjes en drankjes op een indrukwekkende trailer reel. Ook dit jaar mochten de Amerikaanse film critici Siskel en Ebert de EDI Reel Awards uitreiken aan de distributeurs van de films die meer dan $100 miljoen recette in Amerika hebben gegenereerd. Tijdens de onderhoudende show werden onder andere Ace Ventura: When Nature Calls, Die Hard With A Vengeance en Batman Forever geëerd. Jim Carrey stal, weliswaar op video, de show met uitspraken als: "When Ace hit 100 miljoen I went a little nuts, I ran out to the driveway and I stood there waiting for that cherry red Lambourghini Diablo to show up with a big bow on it and the 'thank you' card from Jim Robinsonbut the t- shirts were nice!". De dag van Fox en Buena Vista Alvorens ShoWest officieel werd geopend gingen de meeste exploitanten even langs het 'exhibitor relations open house' om even te ontbijten en in de rij te staan voor de goodies van de nieuwste films. Tijdens de opening werd de "ShoWester of the Year"-Award uit gereikt aan Stanley Durwoord, oprichter en chairman van AMC Entertainment. Durwood, die wordt gezien als de uitvinder van de multiplex AMC bouwde in ruim 30 jaar uit tot het derde concern van Amerika qua grootte en naar verluidt het meest winst gevende. De uitvinder van de multiplex bestempelde Joost Bert als uitvinder van de megaplex. AMC is momenteel bezig met het neerzetten van enkele megaplexen. Het eer ste 30-plex ter wereld zal over een paar maanden in Californië worden geopend. Ook buiten Amerika timmert AMC sterk aan de weg. Binnenkort wordt onder andere een complex met 20 zalen in Portugal en een 13- plex in Japan geopend. Jack Valenti maakte in zijn jaarlijkse speech de officiële MPAA- cijfers over 1995 bekend. Inmiddels is een derde van het bioscoopgaande publiek in Amerika 40 jaar of ouder. De industrie is er tussen 1990 en 1995 in geslaagd om een stij ging van 43% te genereren binnen deze doel groep. Driekwart van de ouders met kinde ren onder 13 jaar vinden de filmkeuring behulpzaam tot zeer behulpzaam, bij het kie zen van films voor hun kinderen. De recette was in 1995 met 2% gestegen terwijl het aantal bezoekers met 2% was gedaald. Verder attendeerde Valenti erop dat de kos ten voor het maken en promoten van films wederom waren gestegen. Bill Kartozian, president van NATO drong tijdens zijn betoog aan op het vasthouden aan de gang bare windows, omdat loslaten hiervan een grote bedreiging is voor de bioscopen. Verder werd aangekondigd dat NATO een samenwerkingsovereenkomst heeft gesloten met Hollywood Online met betrekking tot het promoten van films en bioscopen op Internet en andere on-line diensten. Iedere bioscoop kan gratis een zogenaamde 'site' krijgen waar alle informatie over deze bios coop kan worden gegeven. Kartozian omschreef de samenwerking als: "a way to control our density". Alvorens Twentieth Century Fox de lunch aanbood, werden de exploitanten getrakteerd op George Lucas, die vertelde dat toen hij de Star Wars Trilogy maakte hij maar 60% van z'n droom kon realiseren maar dat nu, met nieuwe scènes, nieuwe special effects en digitaal THX geluid eindelijk zijn droom helemaal uitkomt. CafneronDi iaz Alvorens de trailer van de nieuwe versie van Star Wars werd getoond, werden er even wat fragmenten uitjournaals van 20 jaar geleden vertoond, waarin mensen vertelden dat ze 24 uur in de rij hadden gestaan om een kaartje

Holland Film Nieuws | 1996 | | pagina 22