*<*9 Am ,cm,\ 'ons PARTNERS IN EEN APARTE BUSINESS Duware Automatisering in de filmwereld is een vak apart. Niet alleen moet je verstand van automatiseren hebben, maar ook van de filmwereld. Samen kunnen adg en Duware op een kennis-achtergrond terug vallen waar maar weinig collega's in de branche aan kunnen tippen. Zo gaat de geschiedenis van Duware al terug tot 1969 toen Herman Dubach gelijk van school in de filmwereld aan de slag ging. Vanuit ver schillende werkzaamheden aan zowel de exploitatie- als de distributiezijde, komt hij in aanraking met automatisering. Al snel ziet hij de mogelijkheden van de nieuwe technologie waarna hij zich de automatise ring als specialisme eigen maakt. Nadat hij de markt in de praktijk grondig heeft leren kennen, besluit hij in 1989 voor zichzelf te beginnen. In de jaren daarna groeit Duware uit tot de grootste automatiseerder binnen de Nederlandse filmindustrie. Los van de ontwikkeling van Duware begint Bert Huls, pas afgestudeerd aan de TU Delft, in de jaren 80 met de verkoop van computers en aanverwante hardware. Het bedrijf surft mee op de digitaliserings- golf die over Nederland spoelt en verwerft zich al snel een goede naam op gebied van prijs en kwaliteit. Via de levering van BOCA ticket printers, die in veel gevallen worden aangestuurd door programmatuur van Duware, komen Huls en Dubach (respectievelijk Bitter Moon en Death in Venice als beste films) met elkaar in con tact. Nog afgezien van goede persoonlijke verhoudingen, kunnen ze het ook zakelijk goed met elkaar vinden. Nadat Bert Huls zijn hardware-bedrijf ver- koopt, is de tijd rijp om samen iets te gaan doen. Het nieuwe bedrijf krijgt de opdracht mee om op basis van de nieuwste technologie automatiseringssystemen te ontwikkelen voor de professionele markt. Als ontwikkelaars van dit nieuwe produkt worden enkele veelbelovende automati seerders aangetrokken die zich hebben verenigd in softwarebureau ProbSolve. Gezamenlijk schrijven de drie partners zich in 1994 in bij de Kamer van Koophandel Delft onder de naam Automation Development Group, kortweg afgekort tot adg. Om duidelijk te maken dat adg een softwarebureau is, wordt de uitgang Applications aan de afkorting toe gevoegd. Tot zover de ontstaansgeschiede nis van adg Applications en de band die adg heeft met Duware. Het is tijd om de mensen voor te stellen. V.l.n.n: Herman, Thera, Martin en Evert Thera Wittebrood Thera is na haar middelbare schooloplei ding eigenlijk per toeval in de automatise ring terecht gekomen. Via het arbeidsbu reau kreeg ze het aanbod om een intensieve dag-opleiding programmeren te volgen. Nadat ze die cursus met succes afsloot, kon ze eigenlijk gelijk aan de slag bij Duware. Inmiddels bestiert ze daar alweer 3 jaar het secretariaat. Naast alle gebruikelijke bezigheden die bij de ver vulling van secretariaatstaken komen kij ken, is Thera ook nog verantwoordelijk voor de buffet-automatisering, het uren registratiesysteem voor de bioscopen en de belbios. Voor deze pakketten is Thera helpdesk, onderhoudsprogrammeur en systeembeheerder tegelijk. Zo makkelijk als het haar afgaat om haar werkzaamhe den te omschrijven, zoveel moeite kost het haar om de beste film te kiezen. Uiteindelijk valt de keuze op Filmpje van

Holland Film Nieuws | 1996 | | pagina 5