Jacques van Heijningen Doreen Boonekamp, Hester Presburg, Daan Gielis, Hendrickje van de Ven, Petra Moes, Gerrit Peters, Rob van Doggenaar Festival directeur Jacques is onze welbekende kapitein die sinds 1990 op de brug van het Nederlands Film Festival staat en geenszins van plan is daar vanaf te komen. Bovendien is hij onze gids op de digitale snelwegen. Vraag hem ernaar en vol trots laat hij onze nieuwe Internet-site zien, toont hij de gedigitaliseerde trailer of speelt hij met nieuwe CD-ROM's. Stuur hem een E-mail- tje (Ned.filmfest@inter.nl.net.) of kijk op de Nederlands Film Festival-site (http:\\www. nethlandfilm.nl). Zelf zegt hij over zijn werk: "Is dat nou een f uil time baan, festival direc teur? Ben je daar een jaar mee bezig? Kost dat zoveel tijd en mensen voor één week festival? Wat is het budget en waar komt dat vandaan? Enkele van de vragen die ik gemiddeld 1 keer per week moet beantwoorden. De antwoorden moeten ook nog bevredigend zijn anders komen er nog veel meer. Het antwoord op vele vragen is altijd ja! Het is ontzettend leuk en het kost veel tijd en geld om een festival te organiseren. Na het festival overwinteren we met vier man/vrouw op het bureau waarna de staf in mei snel uitgebreid word met diverse personen die programma's en andere activiteiten organise ren. In augustus komt de grootste groep binnen die al het voorwerk afmaakt en het definitieve festival neerzet. De kosten van het 16e festival liggen rond de 2,1 min. waarvan 30% subsi dies, 20% fondsen en de rest is gesponsord. Dat is gelijk het meeste werk voor de staf om 70% (is bijna 1,5 min.) van het budget binnen te krij gen. Soms lukt dat soms niet. En als het niet lukt moet u uw pilsje of borrel zelf betalen. Als je de foto's op deze pagina's ziet blijken er heel veel dames bij het Nederlands Film Festival te werken. Hoe komt dat toch?. Geen idee. Het zal wel modern management zijn en aan de stad Utrecht liggen. 300 films in het programma met een kleine 200 in competitie en 60 premières, dat is de jaar oogst 1996. Een oogst waar we trots op kunnen zijn en waar we met veel plezier en inzet aan gewerkt hebben om ze voor een zo groot moge lijk publiek te presenteren. Dat lukt ook dit jaar weer met een fantastische staf en een veel gro tere groep vrijwilligers. Dit jaar kan al niet meer stuk, al moet u deze keer ook weer het pils zelf betalen. Beste Nederlandse Film? Alle Nederlandse Films! Zijn er nog vragen? Geen vragen!" Wim Bogerd (niet op foto) Produktie Vraag ze niet wat er allemaal bij komt kijken als je een filmfestival organiseert. 'Veel!' is het enige wat zij daarop kunnen antwoorden. Elke afdeling heeft zijn drukke periode, soms wat langer, soms wat korter. Maar omdat de pro duktie overal mee te maken heeft, duurt hun piek maar liefst van mei tot en met oktober (als het niet langer is). Onderstaand stukje illus treert de omvangrijkheid van hun werk. "Doreen is de producent van het festival. Zij coördineert de verschillende afdelingen en zorgt voor de praktische realisatie van het hele festival. Van subsidieaanvragen en beleidsplan nen tot drukwerk en van personeel tot 'nieuwe' bureaus: zij heeft alle touwtjes strak in handen en blijft daar bovennatuurlijk rustig onder. Ondertussen verbouwt zij in de vrije uurtjes haar nieuwe huis, haalt ze haar doctoraal Bestuurskunde en is ze erg gesteld op gezellig heid (ze komt uit het zuiden...). Daan krijgt alles gedaan. De hele dag sjachert zij de boel bij elkaar: tapijtjes bij Mohammed tegen een 'vrienden'prijs, een drijvend film doek, 123 vlaggen, etc. Daan weet daarbij opvallend veel van bandjes (spreek uit: bend- jes) en exotische drankjes (ze woont boven een café...). Hester: de spin in haar web. Post, fax, telefoon, e-mail of persoonlijk bezoek: niemand komt ongemerkt langs onze bureaumanager. Probeer het ook maar niet, want via haar gaat het gewoon het beste. Zij maant de medewerkers tot opgeruimdheid en tot een strikte naleving der huisregels. Ze zit er bovenop, ook als er wat te lachen, te roddelen of te eten valt. Wim is van de centen en is te vergelijken met het Zeeuwsch Meisje: met een blozend gelaat zit hij boven op de festivalportemonnaie. En het gekke is, hij en wij zouden wel willen dat hij hier langer werkt dan die ene dag per week, maar daar is helemaal geen geld voor! Hoezo, de hand op knip houden?" Favoriete Nederlandse film: Doreen: De Noorderlingen (perfect gevoel voor humor) Wim: De levensloop van een bankbiljet (geld nu wat langer in beeld) Hester: Zusje (zelf heeft ze geen zusje) Daan: De Levende Ladder (uit 1913!) (Annie Bos is nog steeds Neerlands beste actrice) Ondersteunende produktie "De afdeling die geen afdeling is" zetten ze boven hun ingeleverde stukje en in de tekst leg gen ze uit waarom. Is dit zielig bedoeld of zijn ze er eigenlijk wel trots op? Veel, heel veel heb ben ze te maken met de produktieafdeling en eigenlijk horen ze daar wel bij. Maar waar schijnlijk willen ze zelf graag onafhankelijk door het festival hobbelen. Ach, laat ze maar, als ze maar voor óns werken. "Geen enkele afdeling hangt zo als los zand aan elkaar, en heeft zo weinig met film te maken, als die van de ondersteunende produktie. Een bonte verzameling klussen voeren deze mensen uit, meestal in hun eentje. Het varieert van het bij elkaar schrapen en hou den van honderden vrijwilligers, het aan de man brengen van de duizenden bioscoopkaart jes, het goede stekkertje in het juiste stopcon tact] e stoppen, tot het gladjes laten verlopen van de tientallen premières. Hendrickje (vrij- willigerscoórdinatie) en Petra (première-coör dinatie) zijn druk bezig met de voorbereidingen die orde in de in festivalland immer dreigende chaos moeten scheppen. Rob (kaartverkoop) is nu nog verhuurd aan de rondreizende Parade, maar straks staat hij met zijn onvolprezen Samsam-kassasysteem hele maal tot onze beschikking. Gerrit (techniek) loopt nu nog heftig zijn best te doen op het grootste festival van zijn woon plaats Vlaardingen: het Hof van Hartelust. De laatste twee staan dus niet op de foto." Favoriete Nederlandse Film Gerrit: Ei ('omdat ik niet van vis houdt') Rob:DE kassière Hendrickje: Een schreeuw om hulp Petra: It's your party say 'yeah'

Holland Film Nieuws | 1996 | | pagina 10