FILMJAARBOEK 1990-1995 VERSCHIJNT HALF OKTOBER rilnw iaar i 16e NEDERLANDS FILM FESTIVAL 25 september tot en met 4 oktober 1996 Tien dagen lang is Festivalstad Utrecht het middelpunt van de Neder landse film. In het Rem- brandt Theater, in bioscoop Camera/ Studio en in Filmtheater 't Hoogt vertoont het festival ruim 300 films waaron der meer dan 60 feestelijke premières. Door middel van retrospectieven gewijd aan film producent Studio Nieuwe Gronden en schrijver Jan de Hartog werpt het festival een blik op het Nederlandse filmverleden. De Winkel van Sinkel aan de Oudegracht, het nieuwe onderkomen van het festival, is voor het eerst de centrale lokatie. Het stijlvol gerestaureerde grand-café is de ontmoetings plaats voor publiek en filmmakers, met recep ties, talkshows, presentaties en de Nederlands Film Festival-Internet-site op groot scherm. Bovendien vindt in de Winkel van Sinkel tij dens dagelijks diners de uitreiking plaats van de Gouden Kalveren, de Tuschinski Award, de Citroen Award en andere filmprijzen. De Grote Prijs van de Nederlandse Film: Het Gouden Kalf. In het competitie-programma draaien alle Nederlandse speelfilms, korte films, docu mentaires en televisie-dramaprodukties die sinds het vorige festival gereed zijn gekomen. Een groot aantal hiervan beleeft tijdens het festival zijn première, zoals bijvoorbeeld de openingsfilm van het festival De Nieuwe Moeder, het speelfilmdebuut van Paula van der Oest. De uitreiking van het Gouden Kalf voor Beste Nederlandse Film vindt plaats tij dens het Nederlands Film Gala op 4 oktober. Ook dit jaar gaat een aantal Gouden Kalveren vergezeld van facilitaire ondersteuning van filmlaboratorium Cineco. realisen Behalve eerder genoemde film, "De Nieuwe Moeder van Paula van der Oest. gaan o.a. in première: "De kersenpluk" van Arno Kranenborg, "Dying To Go Home'" van George Sluizer en de Portugese regisseur Carlos da Silva, de nieuwe, maar liefst 4 uur lange documentaire "Amsterdam- Global Village" van Johan van der Keuken, de documentaire "Noem het slaap" van Petra en Peter Lataster en de TV-dramaproduktie "De langste reis" van Pieter Verhoeff. Panorama 1996. Het Nederlands Film Festival besteedt spe ciale aandacht aan Studentenfilms. In Film theater 't Hoogt is een overzicht te zien van eindexamen-produkties van de Nederlandse Film- en Televisie Academie en andere Hogescholen voor de Kunst in Nederland. Ieder jaar staat een andere audiovisuele oplei ding centraal en dit jaar is dat de Academie St. Joost uit Breda. Andere onderdelen van Panorama 1996 zijn: Foreign Affairs, premières van buitenlandse produkties waaraan Nederlanders een belang rijke bijdrage hebben geleverd; Vlaams Panorama, Vlaamse produkties die (nog) niet in Nederland uitgebracht zijn en Bekroonde opdrachtfilms, een overzicht van de beste in opdracht gemaakte film- en videoprodukties. Studio Nieuwe Gronden in retrospectief. Een groot retrospectief is gewijd aan het film- produktiebedrijf Studio Nieuwe Gronden. In de ruim 15 jaar van haar bestaan stelde het bedrijf, met René Scholten als producent, vele jonge filmmakers in staat eigenzinnige pro dukties te realiseren. Studio Nieuwe Gronden komt voort uit het collectief Het Amsterdams Stadsjournaal, dat zonder finan ciële en inhoudelijke beperkingen films wilde maken voor specifieke doelgroepen. Studio Nieuwe Gronden produceerde films als Belle van Zuylen van Digna Sinke, "Hartver scheurend" van Mijke de Jong en Jan Eilander en "Schrödingerskaf van Paolo Pistolesi (Gouden Kalf voor Beste Korte Film in 1990). De twee nieuwste speelfilms van Studio Nieuwe Gronden gaan tijdens het Nederlands Film Festival in première: de openingsfilm van het festival "De nieuwe moeder" van Paula van der Oest en "De Kersenpluk" van Arno Kranenborg. Het filmverleden van schrijver Jan de Hartog. Jan de Hartog, aan wie het tweede retro spectief is gewijd, is bij een groot publiek voornamelijk bekend van de roman "Hol lands Glorie" (als televisieserie in 1977 uit gezonden door de AVRO) en van het toneel stuk "Schipper naast God" (later ook uitge geven als roman). In 1940 vertolkte hij echter ook, naast o.m. Lily Bouwmeester, één van de hoofdrollen in de film "Ergens in Neder land'. Hij schreef, samen met regisseur Lud- wig Berger, het scenario voor deze bijzonde re film. Jan de Hartog, die al geruime tijd in Houston (Texas) woont, is ook internationaal een bekend schrijver. Zijn werk stond regel matig in de Amerikaanse bestsellerslijsten. Het retrospectief blikt terug op de films die gebaseerd zijn op zijn boeken, met hoofdrol len van o.m. Sophia Loren, Rex Harrison en Lilli Palmer. Cinema Militans-lezing: Alan J. Pakula. Op zondag 29 september laat Alan J. Pakula tijdens de negende Cinema Militans-lezing zijn licht schijnen over het thema 'de positie In Holland Film Nieuws nummer 8 bericht ten wij u over de stand van zaken met betrekking tot Het Nederlands Filmjaar- boek 1990-1995. Inmiddels heeft deze lang verwachte uitgave een kleine titel wijziging ondergaan en is de verschijningsdatum met een paar weken uitgesteld: het FILMJAAR- BOEK 1990-1995 zal nu half oktober gelanceerd worden. De redactie van het Filmjaarboek heeft de afgelopen maanden weinig rust gehad. De hele zomer is er noest doorgewerkt aan de eenmalige 'mega-uitgave', waarmee in één klap zes jaar achterstand wordt wegge werkt. Nog even ter herinnering: in 1990 verscheen de tiende en voorlopig laatste editie van Het Nederlands Jaarboek Film. Eenjaar later stagneerde ook de uitgave van de Film Informatie Dienst (FID). Daarmee kwam een einde aan een traditie van film- documentatie in Nederland, die terugging tot kort na de Tweede Wereldoorlog. Dankzij de inspanningen van de Stichting Filmuit- gaven (Jan Doense, Jan Heijs, Hans Beerekamp en Harry Peters) werd ruim twee jaar geleden de basis gelegd voor de uit gave van een nieuw jaar boek, waarin de redactio nele krachten van het oorspronkelijke filmjaar- boek en FID gebundeld werden. Ook de Stichting Marketing en Communicatie voor het Film- en Bioscoopbedrijf verklaarde zich bereid tot sponsoring van het Filmjaarboek, terwijl met een aantal potentiële partners nog onderhandeld wordt. Met Citroen Nederland werd een sponsor overeenkomst gesloten voor een periode van vijfjaar en zowel de Afdeling Film van het Ministerie van OCeW als het Thuis kopie Fonds verstrekten subsidies waardoor de financiering van het eerste Filmjaarboek- nieuwe-stijl grotendeels kon worden gere aliseerd. Het Filmjaarboek 1990-1995 bevat korte besprekingen en uit gebreide credits van alle - bijna veertienhonderd - in de periode 1990 tot en met 1995 in Neder land uitgebrachte bioscoopfilms. Ook specifiek Nederlandse gege vens zoals distributeurs, premièredata, kopie-aantallen en keuringsuitslagen zijn opgenomen. Vijfenzestig scribenten uit alle geledingen van de Nederlandse filmwereld, waaronder een aanzienlijke ploeg jong talent', leverden bijdragen aan het boek, dat zeshonderd pagina's telt en vijfhonderd illu straties bevat. Aïlo van 0SO test m&t

Holland Film Nieuws | 1996 | | pagina 26