8e FILMFESTIVAL ZEELAND Internationaal filmfestival van Vlaanderen Gent 23e INTERNATIONAAL FILMFESTIVAL VAN VLAANDEREN 8-19 oktober en levensvatbaarheid van de cinema in de hui dige tijd van de nieuwe media'. Pakula maak te films als "Klute, All the Presidents' Mei f en "Sophie's Choice". Momenteel is deproduktie in volle gang van "Devil's Own\ zijn nieuwe film met om. Harrison Ford en Brad Pitt. Het festival vertoont ter gelegenheid van de lezing een aantal van Pakula's films. Vakprijs Filmmuziek De vakprijs wordt dit jaar uitgereikt aan de Beste Componist van Filmmuziek sinds 1990, het jaar waarin Loek Dikker dit Gouden Kalf won. Van de drie genomineer den wordt een film vertoond waarvoor zij de filmmuziek schreven. Het jaarlijkse seminar staat derhalve in het teken van het compone ren van filmmuziek. Te gast zijn onder meer Henny Vrienten, Laurens van Rooyen en Nicola Piovani (componist bij de film "Kaos" van de broers Taviani en bij films van Ben Verbong). De dansfilms van Clara van Gooi Een klein retrospectief is gewijd aan Clara van Gooi (1962). Zij studeerde in 1985 af aan de Nederlandse Film en Televisie Academie en maakt films waarin de dans centraal staat. Voor haar dansfilm "Bitings and other effects.. ontving zij in 1995 het Gouden Kalf voor de Beste Korte Film. "Enter Achilles werd be kroond op het IMZ Dance Screen 1996 in Lyon en in Napels met de Prix Italia 1996. Talkshows Huib Stam (in Het Ochtendhumeur om 12.00 uur) en Philip Freriks (in de Talkshow van 22.30 uur) voelen filmmakers aan de tand over hun nieuwste produkties, projecten die op stapel staan of filmervaringen uit een rijk verleden. Beide Talkshows vinden dagelijks plaats in de "Winkel van SinkeT\ Daarmee is het Filmjaarboek 1990-1995 het ultieme 'filmbookingsboek' en een onmisbaar naslagwerk voor iedere rechtge aarde Nederlandse filmliefhebber. Het Filmjaarboek 1990-1995 wordt uitge geven door Uitgeverij International Theatre Film Books (Kleine Gartmanplantsoen 21-VII, 1017 RP Amsterdam) en gaat f 55,00 kosten. Belangstellenden kunnen echter op diverse manieren f 7,50 korting krijgen: tijdens het afgelopen Filmfestival van Rotterdam wer den al kortingskaarten met de beeltenis van Laura Palmer verspreid en rond de verschij ningsdatum zullen de filmbladen De Filmkrant, Skrien en Preview hun lezers verblijden met een kortingsbon. Tenslotte kunnen NFC-leden een mailing van de Stichting Marketing en Communi catie tegemoet zien, waarin een wel héél speciaal aanbod wordt gedaan... Holland Film Meeting De internationale presentatie van de recente Nederlandse filmproduktie zal van 27 sep tember tot en met 1 oktober 1996 plaatsvin den tijdens de Holland Film Meeting, een op een internationaal vakpubliek gericht pro gramma. Het omvat twee aparte onderdelen: Het Marktprogramma en het Seminar Benelux Meets New York. Nederlands Film Festival, Postbus 1581, 3500 BN Utrecht, tel: 030-2322684, fax: 030- 2313200 E-mail: Ned.filmfest@inter.nl.net. Van 26 september tot en met 5 oktober a.s. wordt in Neerlands meest waterrij ke provincie alweer voor de achtste keer het Filmfestival Zeeland georgani seerd. De organisatie van het festival heeft met het programma van deze achtste editie geprobeerd door te gaan op de succesvol le weg en toch vernieuwend te zijn. Tot de inmiddels bekende onderdelen behoren ook dit jaar weer de avant-premières, de Korte Films en Jong Talent. Onder deze avant-premières bevinden zich films die in oktober tot en met december in de Nederlandse bioscopen en arthouses in première zullen gaan. Het festival kent ook dit jaar weer een thema-programma. Er is gekozen voor de Spaanse cinema. Hoewel er zeer zeker ook aandacht zal worden besteed aan de Spaanse filmgeschiedenis, blijft het recen te materiaal niet onvertoond. Twee belangrijke namen die in dit verband na tuurlijk niet ontbreken zijn Pedro Almodovar en Julio Medem. De festival organisatie spant zich in om Medem's nieuwste film "Tierra", die zijn wereld première beleefde tijdens het Filmfestival Cannes 1996, op het festival vertoond te krijgen. Daarnaast zal ook de film "Salto al Vacio" te zien zijn van debuterend regisseur Daniel Calparoso. Een nieuw onderdeel van Filmfestival Zeeland is regionalisering. De organisatie heeft de wens om het festival zich niet te laten bepreken tot Middelburg kunnen realiseren door ook festival-activiteiten onder te brengen in Vlissingen (bioscoop Alhambra), Hulst (bioscoop Koning van Engeland) en Zierikzee (Mondrachon). De openingsfilm van het achtste Filmfestival Zeeland is "De Nieuwe Moeder" van Paula van der Oest, de film die ook het Nederlands Film Festival in Utrecht opent. Als zowel het Filmfestival Zeeland als het Nederlands Film Festival in Utrecht de deuren alweer hebben gesloten, begint in Gent de 23e editie van het Filmfestival van Vlaanderen. Het festival wordt gehou den van 8 t/m 19 oktober. Ook tijdens dit filmfestival vertonen de Belgische distributeurs hun nieuwe aan winsten. Tijdens avant premières zullen o.a. worden vertoond: "The Van" van Stephen Frears, het regiedebuut van Al Pacino "Looking For Richard" en "The Pillow Book" van Peter Greenaway. Van alle films die vertoond zullen gaan worden, dingen er vijftien mee naar de Festivalprijs. Deze films worden gejureerd door een comité o.a. bestaande uit actrice Geraldi- ne Chaplin, acteur Paul Sorvino en regis seur Frans Weisz. De organisatie wacht nog op een bevestiging van de acteurs Max von Sydow en James Earl Jones. Vanzelfsprekend komen ook filmklassie kers ruimschoots aan bod tijdens het festi val. Films van beroemde regisseurs als David Lean, Stanley Kubrick en Derek Jarman zullen vertoond worden in het kader van het festivalonderdeel "Geheu gen van de Film". Filmklassiekers maken ook onderdeel uit van Focus, het onderdeel dat dit jaar in het teken staat van de Britse Cinema. Naast "Golden Oldies" zeer zeker ook aandacht voor films van talentvolle nieuwkomers als Michael Winterbottom, Hettie McDo nald en Richard Spence. Op 12 oktober worden 's avonds de Jo- seph Plateau prijzen, uitgereikt. De Nederlands-Belgische coproduktie "Anto- nia" van Marleen Gorris heeft vier nomi naties ontvangen. De voornaamste con current is "Le Huitiëme Jour" van Jacco van Dormael, die eveneens voor vier prij zen genomineerd is. Voor meer informatie en reserveringen kan er contact worden gelegd met de info- website. Van 1 september tot 20 oktober: http://www.cyberkafee.be/filmfestival Permanent: http.//www.rug.ac.be/ filmfes- ti val/welcomehtml Natuurlijk kan er ook gewoon gebeld wor den met het 23e Internationaal filmfestival van Vlaanderen-Gent: 00.32.9.225.2512

Holland Film Nieuws | 1996 | | pagina 27