ASAK FILM IN PRODUCTIE: Stijn Coninx regisseert op Spits bergen "Waar blijft het licht" voor Nederlandstalige films was beperkt en hij moest strijden om film een serieuze plaats binnen de kunsten te bezorgen. Zulke problemen zijn nog steeds actueel in de Nederlandse filmindustrie. In de voorstelling Barnstijn, een Nederlandse filmtycoon brengt het Nederlands Filmmuseum met film, theater, muziek en archi tectuur het leven van filmproducent en -distributeur Loet Barnstijn voor het voetlicht. Barnstijn, gespeeld door Porgy Franssen, blikt in 1940 vanuit New York terug op zijn leven. Hij neemt ons mee in het Nederlands filmklimaat van de jaren der tig. We zien zijn studio Filmstad Wassenaar in virtuele vorm herleven. Hij vertelt over de films die hij er produceerde, waar we fragmenten uit zien. We krijgen een beeld van zijn techni sche innovaties en zijn overdonderende publiciteitscampagnes. Tijdens de gehele voorstelling heeft Barnstijn gezelschap van een barpianist (Yvo Verschoor). De regie van Barnstijn, een Nederlandse filmtycoon is in han den van filmmaker en producent Gerard Holthuis, op wiens idee de voorstelling is gebaseerd. Het scenario is geschreven door Stan Lapinski (o.a. co-scenarist van de nieuwe moeder). De voorstelling Barnstijn, een Nederlandse filmtycoon wordt op 10, 11, 12, 17, 18, 19, 24, 25 en 26 april opgevoerd in het Filmmuseum te Amsterdam. Voor meer informatie: 020- 5891400. Tevens vinden er voorstellingen plaats in het Haags Filmhuis, op 10 en 11 mei. Voor meer informatie: 070-3656030. Arthur Kleintjens No te van de redactie: In het artikel "100 jaar Filmpresentatietechniek" van Henk Berg (elders in dit nummer) wordt ditmaal ook uitgebreid aan dacht besteed aan Loet Barnstijn en zijn betekenis voor de Nederlandse filmindustrie Gespecialiseerd in: Film aankondigings lichtbakken Decoraties in 3 D Billboards Film decoraties Restyling interieur en exterieur Bewegwijzering Etalages Danzigerkade 15 1 01 3 AP Amsterdam Tel: 020 - 6867636 Fax: 020 - 6821 873 Op Spitsbergen, een kleine 1000 kilometer van de Noordpool, zijn half februari de opnamen gestart van "Waar Blijft het Licht". In deze Nederlands-Belgisch-Duits-Noorse coproductie naar de gelijknamige autobiografische roman van Heleen van der Laan, brengt een jonge Nederlandse vrouw in het afgele gen Austfjordneset een barre winter door in het gezelschap van een Noorse pelsjager. De hoofdrollen in dit avontuurlijk en psychologisch drama zijn voor Francesca Vanthielen, Joachim Krol en Rick Engelkes, die zijn speelfilmdebuut maakt. Regisseur van "Waar Blijft het Licht" is Stijn Coninx (Daens, Hector); Jean van de Velde schreef het scenario, director of photography is Theo Bierkens; Pepijn Aben verzorgt het geluid, Yan Tax de kostuums en producent is Paul Voorthuysen van Added Films Int. (Oeroeg, Mijn Vader Woont in Rio). Voor het vertrek naar Noorwegen ontvingen de crewleden een brief van zes pagina's met adviezen hoe de ontberingen op Spitsbergen het hoofd te bieden. De temperaturen tijdens de draaiperiode zijn tussen de min twintig en min veertig gra den. Daarom wordt de medewerkers aan deze unieke Europese coproductie aangeraden de tips over kleding, bevriezingsverschijnselen en onverwachte ontmoetingen met ijsberen stipt op te volgen. Ook bij het onderwerp ontspan ning wordt stilgestaan: aangezien de set zich op zeventig kilometer van "de beschaving" bevindt, is het voorstel dat ieder crewlid CD's, video's, boeken en spelletjes meeneemt om gezamenlijk een cultureel centrum te bouwen. Stijn Coninx over "Waar Blijft het Licht": "Het is tegelijkertijd een eenvoudig en een zeer complex verhaal. Een love-story, een avonturenfilm, een klein psychologisch drama. De span ning wordt gecreëerd door de verwachtingen van de persona ges. Ellen vraagt zich af hoe het moet zijn om gedurende vier maanden in de duisternis en extreme omstandigheden te leven. Ze verwacht een buiten-het-gewone overwintering. Lars verwacht niets, tot Ellen als een hemels geschenk uit de lucht komt vallen. Een vrouw in zijn hut. Vanaf die eerste avond verwacht hij een spetterend erotisch festijn." "Waar Blijft het Licht": Vanaf kerst 1997 in de Nederlandse Bioscopen.

Holland Film Nieuws | 1997 | | pagina 28