I3555H3BS3 BflTMflN ptOBIN en we wisten al helemaal niet dat we er later nóg een zouden gaan maken.", zegt Schumacher. En toch is het nu zo ver: 'BATMAN ROBIN' komt 20 juni uit in de V.S. Schumacher beschrijft hem als "de allerleukste film, die ik ooit gedaan heb. We waren twee weken eerder dan gepland klaar. Iedereen was zo profes sioneel: niemand kwam te laat, ze ken den hun teksten allemaal, iedereen had zin in werken en zat vol geweldige ideeën." "Het was elke dag weer opwindend om naar het werk te gaan. Ik kon gewoon bezig zijn met filmmaken. Ik hoefde geen dingen te doen voor bepaalde acteurs en actrices die hun ouders niet gedaan hadden. Er werden geen spel letjes gespeeld, ik was geen oppas, opvoeder, psychiater, drugsafkick-raad- gever of liefdesdokter." Nu alle gepubliceerde problemen met Val Kilmer in 'Batman Forever' achter hem liggen, weet Schumacher dat George Clooney ('One Fine Day') het helemaal is als Batman. "Ik denk dat hij de beste van allemaal is. Hij maakt Batman menselijker dan ooit. Michael Keaton en Val Kilmer deden het prima, maar George is de beste, omdat we niet meer dat ego centrische, sombere, mijn-ouders-zijn- dood-narcisme van de vorige Batman- karakters hebben gebruikt." Schumacher zegt niet zoveel over de plot van 'BATMAN ROBIN', maar hij vertelt wel over de nieuwe Batgirl, Alicia Silverstone (uit 'Clueless'). Ze is niet, zoals vroeger in de strips en op de televisie, de dochter van Commisioner Gordon, maar een be schermelinge van Alfred de butler. Hierdoor ontstaat er een heel andere sfeer; eigenlijk meer van een grote familie, waar Batman voor zorgt. Maar het leukste van de Batman films vindt hij de slechterikken. Mr. Freeze wordt gespeeld door Arnold Schwarzen- egger, zijn eerste slechte rol sinds 'The Terminator' uit 1984. "Ik wilde voor de rol van Mr. Freeze een echte actie-ster hebben. Nu had den Arnold en ik al jaren gekeken of we samen iets konden doen. Hij heeft mij vaak projecten aangeboden, maar die zijn nooit gelukt helaas. Zodra ik wist dat ik deze film ging doen, stond het vast. Ik wist dat Arnold de perfecte Mr. Freeze zou zijn. En dan heb je nog de verleidelijke Poison Ivy, die doodt met een zoen: Uma Thurman. Met haar lange lijf en benen, is ze even mooi als Garbo of Dietrich en bovendien is ze een briljant actrice, die nog grappig is ook. Ze maakt haar rol helemaal waar." Een samenwerking met het blad BOXOFFICE maakt het mogelijk dat Holland Film Nieuws U elk nummer een Nederlandse ver taling kan aanbieden van een achtergrondartikel afkomstig uit dit Amerikaanse vakblad. In dit nummer van Holland Film Nieuws een kennismaking met JOEL SCHUMACHER, regisseur van In ieder geval belooft 'BATMAN ROBIN' met alle sterren de meest ver wende 'BatFan' te behagen. Het uit breiden van de hoeveelheid grote namen voor de verschillende rollen was wel een punt van zorg. Met name de kosten van de acteurs en het eerlijk verdelen van hun 'screen time'. Schumacher zag dit zelf als het minste probleem: "Het mooie van Batman- films is dat ze er duurder uitzien dan ze zijn. Ten eerste nemen de acteurs wel eens genoegen met een lager sala ris, omdat dat weer goedgemaakt wordt door een aandeel in de mer chandising. Ten tweede hebben we meer dan een jaar de tijd gehad om deze film voor te bereiden. Veel van die big-budget films gaan al in pro ductie als ze nog niet klaar zijn. Of er is vreselijke haast bij de postproduc tie, waardoor budgets vaak ook fiks overschreden kunnen worden." Schumachers grootste uitdaging heeft niet zozeer met het goochelen met mensen te maken, alswel met de ver wachtingen van het publiek: "Het goede nieuws is dat er een gigantisch Batman-publiek is. Het slechte dat het enorm breed is." Dus hoe gaat Schumacher, die in maart al heeft afge sproken Batman-film nummer 5 te zul len regisseren, al die verschillende ver wachtingen waar maken? "Ik dompel me onder in de stripverha len. Wanneer ik zo'n film ga voorberei den, heb ik er honderden. De kleuren, de actie, de grappen het is specta culair!" Hij leest een lijst cartoon-kunstenaars op uit zijn agenda: De grootste inspi ratie heb ik van Alex Ross, Scott Hampton, Simon Bisley, Dave McKean, Tim Sale en natuurlijk van de ongeë venaarde Frank Miller". Hij is een spons, die deze pop-cultuur #Jj opzuigt. Hij bewondert de artiesten vooral, omdat zij een balans hebben gevonden tussen kunst en commercie. Dat is ook zijn filosofie: "Het is koord dansen op een slap dun touwtje. Veel films die doorgaan voor zoge naamde "art films" zijn soms alleen maar pretentieus en ter meerdere glo rie van de maker. Als je je helemaal op de commerciële kant richt maak je een soort veevoer. Je moet proberen deze twee kanten tot een huwelijk te bren gen, zodat je een toegankelijke film kan maken die de mensen willen gaan zien en leuk vinden, maar die wel artistiek genoeg is, zodat je jezelf wel in de spiegel kunt aankijken voor je gaat slapen." BATMAN ROBIN Met: George Clooney Chris O'Donnell Arnold Schwarzenegger Uma Thurman Alicia Silverstone Regie: Joel Schumacher Geschreven door: Akiva Goldsman Geproduceerd door: Peter Macgregor-Scott Nederlandse Release: 7 augustus Artikel door Wade Major Vertaling Anne Marie van Vollenhoven

Holland Film Nieuws | 1997 | | pagina 11