ASAK "Film Zitten" tijdens Nationale Bioscoopdag in Breda Rectificatie Als een evenement pas voor de vierde keer plaatvindt, kun je moeilijk van een traditie spreken. We kunnen echter wel zeg gen dat het een goede gewoonte begint te worden dat de Bredase bioscopen tijdens de Nationale Bioscoopdag iets bij zonders organiseren. Drie jaar geleden werd door vierhonderd studenten een kilo meterslange filmkopie dwars door het drukke centrum van Breda volledig afgerold doorgegeven onder de naam "Let op! Overstekende film". Twee jaar geleden stond op de Grote Markt een reisbioscoop uit 1895 opgesteld om het 100-jarig bestaan van de cinematografie te vieren. Vorig jaar werd het spektakel "Klimfilm" georganiseerd, waarbij kandidaten moesten klimmen in een vijftien meter lang filmlint dat aan een hijskraan hing. Dit jaar vond het tot nu toe langst duren de evenement plaats: "Filmzitten". Om misverstanden te voorkomen, dat filmzitten moet u erg letterlijk nemen. Het betrof hier geen wedstrijd waarbij mensen zo lang mogelijk naar films moesten zitten kijken. Wat het wel was, zal uit het onderstaande duidelijk worden. Op vier verschillende locaties in de Bredase binnenstad waren op 23 april stellages opgesteld waaraan in totaal 34 filmlus- sen hingen. In iedere lus nam om 9 uur 's ochtends een kan didaat plaats. Hoe langer zij in deze oncomfortabele zetels bleven zitten, des te langer zouden ze het komende jaar in bioscoopfauteuils mogen genieten van gratis filmvoorstellin gen. "Een evenement vooral bedoeld voor ervaren bioscoop bezoekers met veel zitvlees", zo liet de organisatie in haar persbericht weten. De deelnemers mochten kussens gebrui- In het artikel 'Onjuiste informatie over Amerikaanse resultaten' van drs J.Ph. Wolff uit het april nummer van Holland Film Nieuws staan onjuiste gegevens met betrekking tot de formule. De juiste berekening moet als volgt zijn; bij 1.34 mrd. bezoekers en een frequen tie van 8,1 hoort een bevolking van 165 miljoen (1,34.10' 8,i 165.108). ken om te voorkomen dat de film te veel in de benen sneed. Verschillende cafés plaatsten terrasjes rondom de stellages en de lentezon zorgde ervoor dat de filmzitters de gehele dag over publiekele belangstelling niet te klagen hadden. Toch hadden ze het niet gemakkelijk: "Die tape snijdt in je vlees en knijpt je benen af. Het is afzien," liet een deelnemer in de krant optekenen. Voldoende afleiding was er wel. Vernonica (Streetlive) en SBS6 (Hart van Nederland) liepen met camera ploegen rond. Af en toe viel er een afstapper te noteren, maar over het algemeen bleken de kandidaten echte doorzetters (doorzitters?). 's Avonds koelde het flink af, maar de horeca-uitbaters wis ten de terrassen gevuld te houden door op grote TV-schermen beelden van Juventus-Ajax te vertonen. De filmzitters genoten mee. Nou ja, genoten: "De pijn neemt toe. De film striemt. Maar we houden vol," zei een deelnemer. Om 11 uur 's avonds mochten de laatste kandidaten onder luid applaus uit hun filmstoelen opstaan. Terwijl zij met voor zichtige bewegingen probeerden om de bloedsomloop in de benen weer op gang te brengen, werden ze door de organi satie gefeliciteerd met de behaalde prijs: een heel jaar lang gratis naar de film. Voor de vierde maal zijn de Bredase bioscopen, Grand Théatre en Casino Theater, erin geslaagd om op de Nationale Bioscoopdag "de film" op een speciale manier onder de aan dacht van een groot publiek te brengen. Via radio, TV, kranten en tijdschriften is van dit evenement verslag gedaan. Velen vragen zich nu al af, welke stunt de organisatie voor volgend jaar zal bedenken. Peter van der Ven bv Gespecialiseerd in: Film aankondigings lichtbakken Decoraties in 3 D Billboards Film decoraties Restyling interieur en exterieur Bewegwijzering Etalages Danzigerkade 15 1013 AP Amsterdam Tel: 020 - 6867636 Fax:020-6821873

Holland Film Nieuws | 1997 | | pagina 29