i:UiU;II.VI' FILM 17e Nederla 24 september to s Film Festival: met 3 oktober 1997 Aanmelden films voor het Nederlands Film Festival 1997 meiras ra» Zoals vrijwel heel filmminnend Ne derland weet vindt van 24 september tot en met 3 oktober a.s. het zeven tiende Nederlands Film Festival plaats. Hoofdonderdeel van het festival vormt uiteraard weer het overzicht van speel films, documentaires, korte films en tv- dramaproducties die na de zestiende editie (na september 1996) voor verto ning gereed zijn gekomen. Deze pro ducties dingen meer naar de Grote Prijs van de Nederlandse Film, het Gouden Kalf die weer in een groot aantal categorieën wordt uitgereikt. Eregast: Monique van de Ven f/ Monique van de Ven, actrice en regis seur, is eregast van het 17e Nederlands Film Festival. Het festival staat uitvoe rig stil bij het veelzijdige en indruk wekkende oeuvre dat deze actrice sinds haar debuut (25 jaar geleden startten de opnames van Turks Fruit) heeft opgebouwd. Als actrice is Monique van de Ven van grote betekenis gebleken voor de Nederlandse Film niet alleen door haar uitstraling maar vooral ook door haar vakmanschap en inzet. Met haar film debuut 25 jaar geleden in Turks Fruit overrompelde Monique van de Ven het Nederlandse publiek. De film is met meer dan 3 miljoen bezoekers nog steeds de best bezochte Nederlandse film aller tijden. Het succes was mede te danken aan de spontane en geloof waardige wijze waarop Monique van de Ven de levenslustige Olga gestalte gaf. Turks Fruit bleek voor Monique van de Ven de start te zijn van een glanzende carrière. Zij was te zien in meer dan dertig filmproducties, waaronder Dakota, Dokter Vlimmen (1978), Een Vrouw Als Eva, De Aanslag (1986), Amsterdamned (1988), Eline Vere (1991) en Lang Leve De Koningin (1995)- Tweemaal ontving zij een Gouden Kalf: het eerste in 1984 voor haar gehele oeuvre én voor haar rol in De Schorpioen (1984, Ben Verbong), het tweede voor haar rol in Romeo (1990, Rita Horst). Tijdens het Nederlands Film Festival van 1996 ging de door haar geregis seerde korte televisiefilm Mama's Proefkonijn in première, met hoofdrol len voor Olivier Tuinier en johanna ter Steege. Vakprijs: Art Direction Tijdens het festival zal de Vakprijs wor den uitgereikt in de categorie Art Di rection. Professionals uit alle disciplines van het filmvak stemmen door middel van een schriftelijke enquête over de Vakprijs Art Direction. In 199a, toen de Vakprijs eveneens aan Art Direction was gewijd, werd het Gouden Kalf uitgereikt aan Ben van Os en Jan Roelfs. Het Festival besteedt ter gelegenheid van deze prijs ruim aandacht aan deze boeiende discipline, waartoe ook set- dressing, kostuumontwerp en make-up worden gerekend. Naast filmprogramma's en talkshows zal tijdens een seminar op het belang van Art Direction bij filmproducties worden ingegaan. Film en Jeugd Mijn vader Woont In Rio, Het Zakmes, De Tasjesdief en uiteraard de winnaar van het Gouden Kalf 1996 voor Beste Lange Speelfilm Lang Leve de Koningin zijn enkele van de meest succesvolle Nederlandse films van de laatste jaren. Nederlandse filmmakers blijken opval lend bedreven in het maken van artis tiek en commercieel succesvolle jeugd films. Het Nederlands Film Festival pre senteert dit jaar een aantal recente hoogtepunten en kijkt in een retro spectief overzicht terug op de ontwik keling van de Nederlandse jeugdfilms. De productie van jeugdfilms kwam in Nederland relatief laat op gang. Pas in de jaren vijftig lukte het Henk van der Linden met films over de avonturen van o.a. Sjors en Sjimmie, Pietje Bell en Dik Trom een continue jeugdfilm productie op gang te brengen. Het Nederlands Film Festival besteedt dit jaar dus extra veel aandacht aan het onderdeel Film en Jeugd. Het onder werp krijgt ook aandacht in de vorm van een symposium over Media-educa- tie en een uitgebreid educatief filmpro gramma voor de scholen. Zoals bekend staat de inschrijving voor het jaaroverzicht open voor alle Nederlandse films op i6mm of 35mm, waarvan beeld en geluid op dezelfde drager zijn vastgelegd. Alleen voor de categorieën documentaire en tv-drama kunnen ook videoproducties worden aangemeld. Filmmakers kunnen hun productie aan melden door middel van een aanmel dingsformulier dat bij het Nederlands Film Festival verkrijgbaar is. Het inschrijf formulier dient uiterlijk 1 juli a.s. weer in het bezit te zijn van het Nederlands Film Festival. Inschrijfformulieren kunnen aan gevraagd worden bij het Nederlands Film Festival, postbus 1581, 3500 BN UTRECHT.

Holland Film Nieuws | 1997 | | pagina 36