W De Pen door Rolf Koot Op 23 juni jl ben ik ook naar de 'Dag van de Ne derlandse Speel film' in het Haag se Pathé-Tuschin- ski Theater ge weest. Nu ben ik toe vallig geboren en getogen in het Haagse maar alweer bijna 20 jaar woonachtig in de hoofdstad, dus was het meteen een beetje a la recherche du temps perdu. De bioscoop waar het allemaal gebeurde heette vroeger ge woon de Cineac. Daar draaide toenter tijd de hele dag een soort totaalpro gramma van Polygoon journaals, films, Bugs Bunny etc waar je op ieder tijd stip binnen kon lopen. Je moest dan wel eerst in de rij aansluiten. Steeds als er iemand uitging, mocht er iemand naar binnen. De rijen waren lang en de mensen om je heen enorm groot. Mijn vader en ik vielen halverwege binnen in soort natuurfilm. Iets op een eiland met een blond jochie en zeehondjes. Die zeehondjes werden doodgeknup peld door de slechteriken. Meteen hui len natuurlijk. En dan het hele pro gramma doorworstelen (heel veel Philip Bloemendal) tot we weer bij af waren: die dode zeehondjes. Ik wilde ze weer zien en weer huilen. Buiten scheen de zon en toen aten we nog een ijsje bij Florencia. Maar goed, genoeg gemijmerd, de Cineac heet nu Pathé-Tuschinski en is een soort mini multiplex gewor den. Op die maandag gaf de hele Nederlandse filmwereld acte de présence (ruim 500 man/ vrouw). Ik was vooral onder de indruk van de aanwezige politici die ik nog nooit van zo dichtbij had aanschouwd. Ze kunnen geweldig praten en hebben op alles een ant woord. Staatssecretaris Vermeend ver telde en passant dat hij "All Stars" hartstikke leuk vond ('leuk' viel trou wens heel vaak; films moeten 'leuk' zijn, dan komt het publiek wel weer). In zo'n film had wel fl 10.000,- willen investeren. Meneer Vermeend, mocht u dit lezen, die fl 10.000,- houd ik van u tegoed voor mijn volgende film; die wordt ook 'leuk', dat beloof ik hierbij. Overigens heb ik zelden iemand zo zien gesticuleren als Vermeend: bij iedere zin strekte hij zijn armen uit terwijl zijn handen als een soort propellers rond draaiden. Kamerlid Sari van Heemskerck Pillis- Duvekot vertelde hoe Bolkestein toen hij de absurditeit van zijn plan om 4 miljoen gulden gelijkelijk onder 40 film makers te verdelen inzag zich bij haar excuseerde met de woorden: 'Zeg eh Saar, ik geloof dat ik dat bedrag niet helemaal goed had' (slick). Hoogtepunt van de dag was de komst van minister Wijers. Een geladen span ning was voelbaar in de zaal. De minis ter had slechts drie kwartier voor ons uitgetrokken. Hij moest weer door om een noodlijdend bedrijf in het Zuiden des lands te redden. De man heeft een geweldige perfomance. Er is ongetwij feld een groot acteur aan hem verloren gegaan. Hij gesticuleert minder dan Vermeend, maar zette zijn speech wel kracht bij door steeds met zijn vinger richting zaal te priemen. Over de inhoud van de speech heb ik nader hand diverse interpretaties gehoord. Er wordt in elk geval privé-kapitaal gezocht voor de speelfilmindustrie. Later kwam ik Jean van de Velde tegen die net gehoord had dat er geen trei nen meer reden omdat de stroom was uitgevallen en me een lift naar huis vroeg. Over het zonnige Buitenhof lie pen we naar de parkeergarage. Ik voel de me weer net zo gelukkig als 30 jaar geleden. Een heuse staatssecretaris die onze film leuk vindt en er komt meer geld. YESÜ! We gaan er weer tegenaan! H.H. bioscoopexploitanten, haal de dranghekken maar uit de kelder, de volgende keer is het echt raak, voor de eeuwwisseling komen we met een MUSICAL! O ja, ik wil u allen vanaf deze plek bedanken dat u "All Stars" een eerlijke kans hebt gegeven in ^C plaats van de film meteen na het eer ste waardeloze weekend bij het groot vuil te zetten De pen geef ik door aan Heleen Rouw, hoofd marketing bij PolyGram Filmed Entertainment Distribution. foto: Jean van de Velde(r.) en Rolf Koot (l)

Holland Film Nieuws | 1997 | | pagina 14