-film INTERNATIONAL festival rotterdam ROTTERDAM FILM COURSE Een film- en mediacursus voor studenten van universiteiten en hogescholen (l,,@@SöP(3oco©9ö0ra SCIENCE FICTION en NOSTALGIE op de 5e Internationale Film beurs in de Stadsschouwburg van Heerlen TABOE FILM FESTIVAL IN KRITERION IN AMSTERDAM Het Internationaal Film Festival Rot terdam introduceert dit najaar de Rotterdam Film Course, een film- en mediacursus gericht op studenten van universiteiten en hogescholen. De cur- sus vindt plaats van november t/m januari en is opgezet in samenwerking met onderwijsinstellingen en filmthea ters in zeven steden: Amsterdam, Bre da, Den Haag, Groningen, Maastricht, Rotterdam en Utrecht. Met de Rotterdam Film Course wil het festival studenten en andere geïnteres seerden de gelegenheid bieden om kennis te maken met de cinematraditie, programmering en activiteiten van het festival. De cursus geeft hierdoor in zicht in de vele facetten, betekenissen en vormen van cinema in de wereld. Voor dit eerste cursusprogramma is een keuze gemaakt uit vier thema's die representatief zijn voor Rotterdam: het uitdagende, individuele werk van Hollywood dissidenten; nieuwe media en de toekomst van de cinema; films uit niet-westerse culturen, die door het festival financieel worden ondersteund; én een vooruitblik op "The Cruel Ma chine", het themaprogramma van het komende festival. Elk cursus-onderdeel bestaat uit een of meerdere films, voorafgegaan door een lezing. De lezingen worden voor het merendeel verzorgd door filmdocenten en filmspecialisten die zijn aangesloten bij de Stichting MEI (Media, Educatie en Informatie). Bij aanvang van de cursus ontvangen de deelnemers een reader met uitgebreide achtergrondinformatie, bovendien kunnen zij het komende fes tival bezoeken met een zeer voordelig studentenpassepartout. Het festival hoopt uiteraard dat de cur sus prikkelt tot een bezoek aan de films die het festival koestert en stimu leert. Minstens zo veel waarde hecht het festival aan film- en media educatie in het hoger onderwijs, waaraan zij met deze cursus een bijdrage wil leveren. Het is de bedoeling dat de cursus in de komende jaren wordt gecontinueerd. Voor meer informatie over de Rotterdam Film Course en andere acti viteiten van het festival kunt u contact opnemen met Paul Verstraeten (com municatie) of Carlie janszen (coördina tie educatieprojecten), telefoon 010-4118080, fax 010-4125132, e-mail iffr@luna.nl Van 10.00 - 17.00 uur. De stadsschouwburg ligt op 2 minuten lopen van het NS Station. Voor auto mobilisten is de route bewegwijzerd vanaf de afrit Heerlen-Centrum van autoweg N281. Entree f 7,50; CJP f 5 jongeren van 8-12 jaar en 65+ers f3,50 Voor meer informatie: Sonopromotion: tel. 045 - 5753010, fax: 045 - 5754598 il Op 26 oktober a.s. zal in de Foyer van de Stadsschouwburg in Heerlen het ver zamelaarscollectief "Sonopromotion" in samenwerking met het Laurel Hardy genootschap de 5e Internationale Film- Videobeurs organiseren. Op een vloeroppervlak van 2000 m2 zullen 120 exposanten uit diverse lan den hun handel tentoonstellen. Science Fiction in de vorm van een "Star Wars" Movie Shots- en Flippo- ruilbeurs. Nostalgie wordt vertegenwoordigd door het Maastrichtse 5-persoons ensemble Moto Carro. Zij voorzien een aantal zwijgende films van live-geluid. Vertoond worden o.a. "The Cops" (1921) van Buster Keaton; "Chess Fe- ver" (1925) van Pudovkin; "Entr'acte (1924) van Rene Clair en één van de eerste Nederlandse speelfilms "Tele gram uit Mexico"(1916) van Maurits Binger. Verder zullen er op de beurs zaken te bewonderen, te verkopen, te kopen en te ruilen zijn zoals: posters, foto's met handtekeningen, speelgoed, boeken, comics-SF, filmmuziek etc. etc. Ook adressen van Hollywoodsterren kunnen uitgewisseld worden. Films, camera's en projectoren in 8, 16 en 35 mm zult u ook op deze beurs aantreffen. Kortom: In Heerlen wordt het een span nende zondag voor elke film- en show- liefhebber/verzamelaar. Van 25 oktober tot en met 8 november organiseert het filmtheater Kriterion in Amsterdam het Taboe Film Festival. Gedurende twee weken zal Kriterion in het teken staan van het hedendaagse taboe. Sinds de uitvinding van het medium film overschrijden de makers telkens weer de gevestigde normen en waarden bin nen een cultuur. De westerse maat schappij ontwikkelt zich mede hierdoor naar een steeds hogere mate van toler antie en acceptatie. Geen ander medium dan film heeft zoveel bijgedragen aan nieuwe fantasieën over genot, geweld, ambitie, perversie, misdaad en romanti sche liefde. Toen de legendarische trein van de gebroeders Lumière in 1895 tij dens de eerste openbare filmvertoning in de geschiedenis een station binnen reed, recht op de camera af, vluchtte het publiek gillend de zaal uit. Hetzelfde gebeurde decennia later toen Hitchcock zijn hoofdpersoon liet vermoorden in een douchecel. Mensen zijn flauwgeval len bij operatiefilms, juichend opge sprongen bij propagandafilms en heb ben beschaamd hun hoofd afgewend bij de eerste pornofilms. In het verleden zijn er tientallen films gemaakt die het publiek diep geshoc keerd hebben achtergelaten. Maar hoe zit het vandaag de dag? Vele mensen schijnen te denken dat er binnen onze huidige maatschappij nog maar weinig taboes over zijn. We leven immers in een tijd waarin alles kan en mag, zolang anderen er maar niet mee lastig gevallen worden. Maar de ervaring leert dat er nog altijd films gemaakt worden die het publiek met een ongemakkelijk gevoel achterlaten, films die het alge meen heersende wereldbeeld overhoop gooien. Wat veroorzaakt dit ongemak kelijke gevoel? Wat zij de moderne

Holland Film Nieuws | 1997 | | pagina 26