De Leo Claassen Stichting Terugkijken is vooruitzien! In 1919 schreef W.H. Idzerda in zijn "Handboek voor den Filmoperateur - Practische Handleiding ten dienste van Bioscoop-operateuren, exploitanten en bezitters van Bioscooptheaters, van Schoolbioscopen, alsmede voor ieder belangstellende in de Filmprojectie": "Waar toch de bioscoop een integree rend deel van onze moderne samenle ving uitmaakt, is het de plicht van ieder hierin werkzaam, van den directeur af tot den laagsten employé, zijn techni sche kennis te verrijken, opdat het bedrijf vlot en naar behooren functio neert; vooral rust op de operateur een groote verantwoording; immers van zijn zorg, plichtsbesef en vakkennis is een groot deel van het welslagen afhanke lijk. Idzerda richtte zich daarna rechtstreeks tot de operateur: "IVeesf U te allen tijde bewust van Uwe verantwoordelijk heid! Houdt het apparaat zorgvuldig schoon, zoodat gij het steeds kunt toonen. Reinig het loopwerk na elke projectie; stof de transportwielen goed uit; houdt de tandjes zuiver; reinig de lenzen, raak ze nooit met vette vingers aan, evenmin de kolen van de boog- lamp; bekras de geleidsdelen in het venster niet; neem met een bot mesje de korsten aan de uiteinden weg, reinig de veerende geleiders met een borstel t/e of zacht houtje; vul de smeergaatjes en potjes met zorg, verwijder elk teveel aan olie; schaaf de kolen niet in de cabine af; doe nimmer olie op de kam- raderen van de booglamp, houdt dit loopwerk blank, strooi tusschen de tan den wat talkpoeder; zet den electromo- tor langzaam doch gelijkmatig aan, schakel hem vlug uit. Indien hij weigert, laat het loopwerk dan niet tot rust komen, doch draai direct met de hand door. Laat niemand tijdens de projectie in de cabine. Wees ordelijk en zindelijk. Laat nimmer stukjes film op den grond slingeren. Rook nooit! Bekijk de film niet in doorzicht tegen de booglamp, zorg dat zij nimmer met de heete kast in aanraking komt. Schenk Uwe aandacht niet alleen aan de lamp en aan het loopwerk, doch ook aan het schermbeeld. Draai nooit te vlug! Het vlotte verloop der voorstelling, het goed functioneeren van het apparaat, ja van het geheele bedrijf, rust feitelijk in Uw hand! Verricht daarom Uwe bezigheden niet machinaal, doch met zorg, overleg en met liefde voor het werk. Denk na waarom dit of dat geschiedt. Studeer in Uwen vrijen tijd! Kortom, wees of wordt iemand, die zich van zijn taak bewust is. Alleen dan komt gij ver der; al spoedig vertegenwoordigt gij het intellect, de technische wetenschap in het bioscooptheater; gij wordt de man vóór alles, die alles kent en alles weet. Daar moet het heen en daar kan het heen. Veel van Idzerda's wenken kunnen nog steeds worden toegepast! Toegepast voor een verantwoorde technische toe komst van het bioscoopbedrijf. Terugkijken naar 1919 is dus vooruit zien in de toekomst! In 1919 was er geen opleidingsinstituut voor technisch bioscooppersoneel, sinds 1946 wel! In deze tijd, nu de kerstversieringen in de bioscopen weer zijn aangebracht en men zich gezamen lijk gaat inspannen om de kerstdrukte in de bioscopen te verwerken, is het tevens tijd om nog eens 'om te kijken'. Dat deed ook de Leo Claassen Stich ting, het opleidingsinstituut voor tech nisch bioscooppersoneel. Terugkijken op het recente najaars- operateursexamen, dat op dinsdag 11 november 1997 werd gehouden, in Pathé Schouwburgplein te Rotterdam, waarvoor vierendertig kandidaten zich hadden aangemeld (na drie afgemel dingen) om zowel mondeling als schrif telijk blijk te geven van hun studiere sultaten teneinde het operateursdiplo ma A of B te behalen. Van de 29 A-kandidaten hadden er zich 25 opgegeven voor een volledig exa men, terwijl er 4 kandidaten waren voor een herexamen van één vak. Van de eerste kandidaten slaagden er 11 (44%), terwijl 6 kandidaten binnen een jaar een herexamen voor één vak mogen afleggen. De vier herexamen-kandidaten slaagden allen. Het A-diploma zal worden uitgereikt aan: Mevrouw M.H.M. Smit, Amsterdam; De heer CL. Bosma, Delft; De heer M.T. Crooymans, Arnhem; De heer D. van Dijk, Kampen; De heer J.D. Iterson, 's-Hertogenbosch; De heer R.K. Ramdien, 's-Gravenhage; De heer F.H. Rhebergen, Utrecht; De heer M. Zaayer, Ede; De heer E. Alkac, Enschede; De heer E. Brunekreef, Haarlem; De heer H.J.G. van Riel, Arnhem; De heer P.J. Heideveld, Groningen; De heer A.R. Komies, Winschoten; De heer M. Zuidervliet, 's-Gravenhage; De heer R.M. de Wit, Tilburg; Voor het B- diploma, waarvan het exa men volledig (4 vakken) moet worden afgelegd, hadden zich 7 kandidaten aan gemeld. Eén der kandidaten had zich na de ontvangst van zijn examenop- roep afgemeld, een tweede kandidaat meldde zich af op het moment dat hij op het examen aanwezig had moeten zijn. Van de overige 5 kandidaten 0 slaagden er 3 in één keer (60%). De 4^r' overige 2 kandidaten werden volledig afgewezen. Het B-diploma zal worden uitgereikt aan: De heer J.J. van Langen, Nijmegen; De heer N.C. van Marie, Amsterdam; De heer M. Sikkens, Groningen. Uit deze terugblik blijkt dat de studie voor het B-diploma sterk achterblijft. Door velen wordt het behalen van A- diploma (basiskennis) als voldoende gezien. Dit is niet terecht! Terugzien naar 1919 betekent wel degelijk 'voort- uitzien'! Want nog steeds geldt: 'Studeer in Uwen vrijen tijd! Kortom, wees of wordt iemand die zich van zijn taak bewust is. Alleen dan komt gij verder; al spoe dig vertegenwoordigt gij het intellect, de technische wetenschap in het bios cooptheater; gij wordt de man vóór alles, die alles kent en alles weet. Daar moet het heen en daar kan het heen. Het bestuur van de Leo Claassen Stichting wenst u allen prettige feest dagen en een werkelijk voorspoedig 1998! Henk Berg

Holland Film Nieuws | 1997 | | pagina 36