r__ li'.'üi !/Fj tientallen landen verkocht. Het opstel len en afhandelen van de contracten met de buitenlandse kopers hield de voltallige staf dagelijks bezig. En dan moest er ook nog een Oscarfeestje georganiseerd worden. voor lange speelfilms. "Abel" won op de toenmalige Filmdagen de Gouden Kalveren voor Beste Film en Beste Regie. In hetzelfde jaar draaide Dick Maas zijn tweede lange film (na "De Lift"): "Flodder", nog altijd de grootste Gerrit van Mastricht Foto van links naar rechts: Sara Höhner, Renata de Graaf, Melinda Aupers, Angeles Kutschenreuter, Shirley Sint Maarten, Willem de Rooy. Zittend: Ada Nieuwendijk. (Hans Voors, Gerrit van Mastrigt en Shahara de Wit staan helaas niet op de foto) GESCHIEDENIS De eerste films van FFF werden nog niet gedraaid in de studio in Almere. "Abel", het filmdebuut van Alex van Warmerdam in 1986, werd deels opge nomen in een tot studio verbouwde loods in Jarmuiden, het westelijk havengebied in Amsterdam. Van Warmerdam maakte deel uit van de theatergroep (Hauser) Orkater waarvan Laurens Geels zakelijk bestuurder was voordat hij in 1984 met Dick Maas twee productiemaatschappijen opricht te: Elevator Projects voor videoclips en commercials en First Floor Features Nederlandse publiekstrekker van de afgelopen tien jaar. Het kantoor van FFF was destijds gevestigd in een villa aan de van Eeghenstraat in Amster dam. Daar werden de volgende ambiti euze projecten voorbereid: "Amster- damned", een thriller van Dick Maas, "Wings of Fame" van Otakar Votocek en "The Last Island" van Marleen Gorris. "Amsterdamned" ging in 1988 in pre mière en trok ruim een miljoen bezoe kers. Met de Engelstalige productie "Wings of Fame" werden de eerste er varingen op het gebied van internatio nale speelfilmproductie opgedaan. De Favoriete film Silence of the Lambs Acteur Anthony Hopkins Actrice Sharon Stone Regisseur Francis Ford Coppola Shahara de Wit Favoriete film Con Air Acteur Nicolas Cage Actrice Goldie Hawn Regisseur Steven Spielberg film werd opgenomen in Zuid-Frankrijk en België met buitenlandse crews en acteurs. Tegelijkertijd werd er op het eiland Tobago, in het Caraïbisch gebied, een vliegtuigwrak gedeponeerd voor Gorris' (eerste Engelstalige film) "The Last Island". FIRST FLOOR FILM FACTORY In 1990 werd begonnen met de bouw van de First Floor Film Factory, het complex met twee studio's, een back- lot, werkplaatsen en kantoren. Amper een jaar later werd deze droom van Geels en Maas geopend door de toen malige Minister van Cultuurzaken mevrouw Hedy D'Ancona. Tegenvallende resultaten van een aan tal films en de noodzaak om de nieu we faciliteiten goed te exploiteren vroegen om een bedrijfsvoering die meer gericht was op continuïteit. De verwachte belangstelling van buiten landse productiemaatschappijen voor de studio viel tegen. FFF breidde de activiteiten uit tot het produceren van televisieseries. Op de backlot verrees het villadorp Vervolg pagina 12 M Renovo Film bv Postbus 3207 2220 CE Katwijk Tel. 071 - 402 81 44 Fax 071 - 403 20 89 o o

Holland Film Nieuws | 1998 | | pagina 11