Het zoveelste Nederlandse Filmfestival Cine-View's "Blues Brothers" Première door Jac. Goderie Wordt het een feest of wordt het kwakkelen? De Die Hards, de ware fans van de Nederlandse film zullen er onge twijfeld een 10- daagse happe ning van maken en met verve de vaderlandse film cultuur verdedi gen. De notoire azijnpissers zullen wederom zwartgallig en zonder mede dogen oreren dat er nooit een filmin dustrie in Nederland was, en ook wel nooit een zal komen. Hoe dan ook, vrijdag 2 oktober kan, na de uitreiking van het laatste Gouden Kalf, de stand van zaken worden opgemaakt. Dan hebben we kunnen genieten -of niet- van: de wereldpremière van "Het i4e Kippetje"; van de feestelijke herpre mière van Fons Rademakers' "Als Twee Druppels Water"; van Vestdijk-ver- rfJ^Üfy filmingen; van de verschillende talk shows; van de diverse gesponsorde borrels; van de feestelijke herpremière van Ben van Lieshout's "De Passa giers"; van allerlei seminars, meetings, bobo-bijeenkomsten, lunches, Kalveren- diners; van de feestelijke herpremière van de film "Toen Het Licht Verdween" met live-muziek en van een diarree aan prijzen die elke zichzelf respecte rende film-firma in de loop van de jaren in het leven heeft geroepen en die het Neerlandse Filmfestival van ganser harte laat uitreiken. Bij het ter perse gaan van dit nummer was er niet zoveel bekend over de films die hun premières in Utrecht mogen beleven. Herpremières zijn er genoeg, maar ik gun die zwartgallige azijnpissers hun gelijk niet dus ik hoop dat menig Nederlandse rolprent toch haar première aan de Oude Gracht mag beleven. Misschien gaat Marleen Gorris' nieuwe (internationale) film "Mrs. Daüoway" of "Blade" (cameraman Theo van de Sande) wel in de Domstad in première. Per slot hebben beide films een grote Nederlandse inbreng en bij gebrek aan echte premières? Herpremières genoeg (zie boven) maar we willen echte pre mières. In ieder geval verheug ik me op het dagelijkse "In the picture", geheel en al gevuld met landgenoten - al of niet- levend waar een hele dag aandacht aan wordt gegeven. Natuurlijk komen alleen de coryfeeën aan bod. Maar in de voorlopige lijst kom ik alleen good old, doch springle vend, Fons Rademakers en de reeds overleden Joris Ivens en Annie Bos tegen. Gelukkig is er een "In the pictu re" gewijd aan nieuwe filmmakers, dus aan "hoop" hopelijk geen gebrek. Nogmaals, het is pas een voorlopige lijst, dus wie weet hoe leuk dit nieuwe initiatief kan worden. Helemaal leuk wordt natuurlijk de rode draad die door het hele festival loopt: de hoofd gast. Ditmaal niet een acteur/actrice of regisseur die in het dagelijkse brand punt van de belangstelling staat maar een heuse filmfabriek FIRST FLOOR FEATURES. Van "Abel" tot "Karakter", alle 11 lange speelfilmproducties van FFF (elf films in 12 jaar dat kan alleen Woody Allen zeggen zijn in Utrecht te zien; er is een heuse AMSTERDAMNED- reünie; ongetwijfeld zal melding wor den gemaakt van de diverse interna tionale avonturen die FFF in de nabije toekomst aan zal gaan. En, wie weet, is er heel misschien iets te zien van de nieuwe film van Dick Maas "Do not Disturb". Wist u trouwens dat FFF de meeste Gouden Kalveren in haar bezit heeft voor de Beste Film? Maar ach, ik preek voor eigen parochie dus dat weet u allang. Kortom, het belooft weer wat moois en spannends te wor den daar in Utrecht. Natuurlijk zal er weer een hoop te zeiken zijn en zal de nieuwe Staatssecretaris van Cultuur, hoe heet die ook alweer, behoorlijk in het nauw worden gedreven omdat voor film nu eenmaal veel overheids geld en steun nodig is. Maar ja, geen Nederlandse film zonder gezeik. Trouwens for that matter geen Neder lander zonder gezeik en daar waar gezeikt wordt zijn Nederlanders. Ook zo blij Nederlander te zijn? Denk daar maar eens over na, en tot ziens in Utrecht! De muziek Cirkels". l/l/, van Tuyll van Serooskerken (Bio) en Piet Davelaar (Cine-View). Op 27 mei jl. organiseerde Cine-View Advertising een voorpremière van "Blues Brothers 2000" in Rembrandt Arnhem. Uitgenodigd was een aantal klanten en rela ties en de opkomst was vrij hoog. De opbrengst van de avond bedroeg 7.500,- en was be stemd voor Bio-Kinder- revalidatie. Grolsch, Iglo, Ola en Transparant spon sorden met bier, ijs en dia's. UIP stelde de film beschikbaar en de Minerva Groep zorgde voor een prima ambian ce in Bio's "hometown" Arnhem. Sommige bezoekers waren in stijl gekleed werd verzorgd door "De

Holland Film Nieuws | 1998 | | pagina 29