U m O Q hl 03 Q. Bij Gofilex hebben ze de uitdrukking 'je mannetje staan' nogal letterlijk opgevat: er werken namelijk uitsluitend mannen op dit moment, negen stuks in totaal. tekst: L. Kleisen V.l.nr.: Philip van Remmerden, Marcel Klomp, Arthur van den Bergh, Jan van Dieten, Onno Fenstra, Ludwig Schenkers, Jan Wouters en Ronald van Dokkum 1 4 De hoofdtaak van de negen mannen is de Filmcentrale, die garant staat voor het op tijd transporteren van films en pro motiemateriaal naar de biosco pen en theaters in Nederland. Daarnaast houdt Gofilex zich bezig met het verhuren van de uitgebreide eigen filmcollectie, met Technofilm Audiovisueel en het Grand Theatre Cinema Boulevard. Reden genoeg om in Nieuwegein eens een kijkje achter de schermen te nemen (nog afgezien van die negen aardige mannen). Logistieke service "De Filmcentrale is de grootste van de drie logistieke bedrijven in de bioscoopwereld", vertelt directeur Onno Fenstra. Een aantal filmverhuurders heeft het hele gebeuren van opslag van films en reclamemateriaal, dis tributie en de administratie daar omheen uitbesteed aan Gofilex. "Wij zorgen dus voor het fysieke transport van de filmkopieën, posters en ander materiaal naar de bioscopen. De verzend- en doorzendinstructies komen hier 'on line' binnen. Vervolgens sturen wij de films met een pak ketje promotiemateriaal, voor zien van een vrachtbrief, met Van Gend Loos naar de theaters. Donderdagochtend is alles daar binnen, zodat 's avonds de nieuwe films kunnen gaan draaien," legt Onno uit. "Na vertoning controleren wij de films, als het nodig is repare ren wij ze en vervolgens kunnen ze naar een andere bioscoop. Dat zijn de zogenaamde door zendingen. Als een film hele maal is uitgedraaid bewaren we hier één kopie, vaak gaat er een kopie naar het Filmmuseum en de rest vernietigen we." 600 video's "De laatste tijd komen er steeds meer films uit en er is dus ook meer promotiemateriaal. Die films draaien korter, zodat er veel meer wisselingen zijn in de theaters. Dat verhoogt de werk druk hier," zegt Onno. Met name voor de drie mannen van de Filmcentrale: Philip van Remmerden, Ronald van Dokkum en Marcel Klomp. Hoofd van de afdeling Philip van Remmerden onderhoudt alle contacten met de filmver huurders over het logistieke gebeuren. Hij kon bijna 25 jaar geleden kiezen tussen 'de bouw' en het filmbedrijf. Philip houdt niet van kou, dus het werd Gofilex. "De grootste verande ring in al die jaren is natuurlijk de automatisering. Alle soft ware die wij hebben is speciaal voor ons ontwikkeld en wordt nergens anders gebruikt. Daar kun je geen cursusje in volgen. Het leuke vind ik dat ik er zelf over heb meegedacht," vertelt Philip. Hij gaat weleens naar de film, maar liever geniet hij van zijn thuisbioscoop: "Ik heb een eigen videotheek met 600 titels. In de uitverkoop komt er nog wel eens iets bij. Ik heb een LCD-projector staan en een Dolby-pro-logic, dus ik geef weleens een voorstelling voor vrienden. Of gewoon voor mij zelf. En af en toe een 16mm- tje. Goeie films, zoals 'De tien geboden' of 'Pulp Fiction' zie ik minimaal twee keer." Als ik opsta om met zijn collega te gaan praten, vraagt Philip: "Moet je geen hobby's weten? Dat ik kroegloop ofzo?" Bij deze dan: hij hangt graag aan de bar van een gezellig bruin café. Filmofiel Collega Ronald van Dokkum is eveneens een oude rot in het vak, sinds 1971. "Ik heb zeven tien jaar samen met mijn vrouw het City Theater in Zeist geleid, dat eigendom was van Gofilex. Dat was hartstikke leuk. Na een jaartje pauze werd ik gevraagd om af en toe een filmpje te draaien. Dat is alweer zes jaar geleden. Nu werk ik hier twee dagen in de week. Ik coördineer het groot ste deel van de verzendingen en ik handel de retouren af," begint Ronald. "Het lijkt mis schien een rare stap van bedrijfsleider naar het maga zijn, maar je bent hier constant bezig met film. Letterlijk, ik heb ze vast. Daar zou ik niet zonder kunnen, want ik ben een ont zettende filmofiel. Vroeger zagen we bij Gofilex soms 40 films per week, om te beslissen over nieuwe aankopen voor de catalogus uitkwam. Zaten we met een paar mensen de hele dag films te kijken, met in je achterhoofd 'wat zou het publiek hiervan vinden'. Ik ben zelf heel breed georiënteerd qua smaak. Ik houd van arthouse, actiefilms, komedie. Mijn enige voorwaarde is dat het goed in elkaar moet zitten. Een goed verhaal en goed geacteerd. Ik kan daarom niet één favoriete film noemen." Werk als hobby De uitgebreide filmcollectie van Gofilex waar Ronald over spreekt, is nog steeds 'up to date'. Het bedrijf is opgericht in 1938, met als doel kwaliteits- films naar Nederland te halen en de vertoning ervan te bevor deren. De videobanden, 16mm en 3 5 mm films worden nu ver huurd aan onder andere film huizen, scholen, verenigingen en recreatiebedrijven. Jan Wouters is degene die de klan ten adviseert op dit vlak. Met veel plezier, want zijn werk is zijn hobby. "Vroeger had ik een kaskantoor voor de Middenstandsbank in Doorn, en film was mijn hobby. Ik ging drie keer in de week naar de film in The Movies in Utrecht. Veel Franse en Italiaanse films. Een collega van mij ging wer ken bij Gofilex en zo ben ik daar ook gekomen. Daarmee werd mijn hobby mijn werk en alles wat er omheen hangt hoort daarbij," zegt Jan. "Ik ben begonnen met het verhuren van 16mm films en het samen stellen van filmprogramma's voor recreatiebedrijven. Inmiddels is het werk wat uit gebreider. Er zitten ruim 800 titels in het bestand en die moet ik allemaal kennen om goed te kunnen adviseren. Als je de juiste film kunt vinden voor een verzorgingshuis met oudere mensen of geschikt voor vier- tot twaalfjarigen, dan stu ren klanten regelmatig een bedankbriefje of ze bellen. Die contacten zijn heel leuk. Eén van mijn favorieten van de laatste jaren is 'Trainspotting'. Lekker goor en als je dat draait op de middelbare school, krij gen ze echt het gevoel dat ze met hun tengels van de drugs moeten afblijven." Niet teveel bloed De administratie wordt ver zorgd door Jan van Dieten en Ludwig Schenkers. Voor Jan is dit zijn eerste baan, die hij al bijna 25 jaar heeft: "Ik heb er nooit over gedacht om weg te gaan, want het bevalt me nog steeds. Ik heb veel collega's zien komen en gaan en daardoor blijft het voor mij afwisselend. De computer is ook een grote verandering. Het bevalt mij Jan Wouters goed, sterker nog: ik kan niet meer zonder. Met die ouder wetse ponskaarten van vroeger maakte je veel gemakkelijker fouten." Jan kijkt het liefst thuis naar films, op tv of video: "Actiefilms zijn mijn favorie ten. Ik moet er niet teveel over hoeven nadenken. Mijn favo riete acteur is Clint Eastwood." Ludwig werkt 'pas' negen jaar bij Gofilex. "Het is een heel leuk bedrijf. Je kan lekker met elkaar overweg, een beetje als een familie," vindt Ludwig. Hij wisselt het administratieve werk af met het controleren en even tueel repareren van films. Ludwig: "Ik vind het mooi dat als de films retour komen er geen klachten zijn. Heb ik mijn werk toch goed gedaan. Verder vind ik de nieuwe ontwikkelin gen altijd spannend. De moder nisering gaat razendsnel. Het is een uitdaging voor mijzelf om dat bij te houden." Hij is zelf Philip van Remmerden 1 5 GOFILEX STAAT ZN MANNETJE

Holland Film Nieuws | 2000 | | pagina 13