u o II O X Regisseur Anthony Minghella gaat op de Italiaanse tour voThe Talented Mr. Ripley' Voor 'The English Patiënt' verbleef regis seur Anthony Minghella in Tunesië. Nu reisde hij met cast en crew naar Italië voor 'The Talented Mr. Ripley'. tekst: B. Byrne Anthony Minghella op de set van zijn film 'The Talented Mr. Ripley'. 3 8 Anthony Minghella, regisseur van Truly, Madly, Deeply' en 'The English Patiënt' - waarvoor hij de Oscar 'Beste Regie' ont ving - is ten tijde van dit gesprek in Californië bezig de laatste hand te leggen aan zijn nieuwste film 'The Talented Mr.Ripley'. Deze Paramount film heeft vier jonge bekende acteurs: Hollywood's Matt Damon (Oscar 'Good Will Hunting'), de Britten Jude Law en Gwyneth Paltrow (Oscar 'Shakespeare in Love') en de Australische Cate Blanchett. De bijtende roman van Patricia Highsmith werd in 1960 al eer der verfilmd met Alain Delon: 'Plein Soleil', een Frans/Italiaanse productie. Minghella werd geboren op The Isle of White ten zuiden van Engeland, maar hij is van Italiaanse afkomst. Het verhaal speelt oorspronkelijk in Italië begin vijftiger jaren, maar Minghella heeft het naar iets later verschoven. Hij is nu 45 jaar en gebruikte herinneringen uit zijn jeugd en van zijn fami lie, maar ook foto's van Ruth Orkin om het beeld van Italië te krijgen zoals Fellini dat zag, of Visconti en Rossellini. Het kostte veel moeite om dit doel te bereiken in het volle, toeristische, gemoderniseerde Italië van nu. Maar na zes maanden zoeken naar de juiste locaties, zestien weken pre-pro ductie en twee weken repetities van de opnames, was hij klaar om te starten. Het team was gedeeltelijk hetzelfde als dat van 'The English Patiënt' (onder andere John Seale, Ann Roth, Gabriel Yared, Walter Murch). Er werd gefilmd in Rome (onder andere op Piazza di Spagna, waar talloze mensen en dingen eerst verwijderd moesten wor den), in Napels en op Sicilië in Palermo. Voor de strandscènes werd het eiland Ischia gebruikt. De stralende zon en de Middellandse Zee maken de film heel bijzonder in vergelij king met andere moordmyste ries, die doorgaans in een min der zonnige sfeer zijn opgeno men. Minghella werd meteen 'geobsedeerd', zoals hij het zelf Gwyneth Paltrow en Matt Damon in 'The Talented Mr. Ripley' van Anthony Minghella. noemt, door het thema van het boek: de gewone jongen Tom Ripley (Matt Damon), die het leven overneemt van de zoon van een rijke familie, Dickie Greenleaf (Jude Law). Hij zegt dat hij dit 'Het Ripley Element' noemt, wat we allemaal in ons hebben. "Dat gevaarlijke verlan gen om liever een 'nep-iemand' te zijn dan een 'echte-niemand'. Wij verzinnen allemaal zelf hoe we willen zijn in dit leven". Minghella baseerde het script losjes op Patricia Highsmith's boek. Er zijn rollen weggelaten, maar ook bijgekomen. Om de tegengestelde karakters van Tom en Dickie te onderstrepen is er een muzikaal element aan toe gevoegd. Klassieke muziek voor Tom. Jazz, waar Dickie meer van houdt. Minghella, die voor zijn eerste film in 1991 ('Truly, Madly, Deeply') les gaf aan de universi teit en toneelstukken schreef, noemt het 'dapper' dat Matt Damon de rol van Tom Ripley heeft willen spelen. "Hij is echt een prima kerel en erg geïnte resseerd in zijn werk. Hij wil alleen maar een goede acteur zijn en geeft zich daar helemaal aan over. Het was heerlijk om te zien hoe hij genoot van Italië. Hij was nog nooit echt lang in Europa geweest." Jude Law werd gekozen voor de rol van Dickie Greenleaf, omdat zijn Engelse uitstraling hem de klasse geeft, die je niet zomaar vindt bij de huidige Amerikaanse jonge acteurs. De rol van Dickie's vriendin Marge schreef hij al met Gwyneth Paltrow -een vriendin van de familie- in zijn hoofd. Cate Blanchett (Golden Globe 'Elizabeth') was een grote fan van 'Truly, Madly, Deeply' en wilde de rol van Meredith -een onschuldig meisje dat voor Tom, die zich uitgeeft voor Dickie, valt- absoluut spelen. Ook Minghella's ouders hebben een rolletje gekregen. "Soms kan ik zelf niet geloven wat ik nu allemaal aan het doen ben", zegt hij. Mijn vader was ijsco- man. Ik heb dus zelf verzonnen wat ik wilde doen: schrijven, met andere mensen samenwer ken, iets kunstzinnigs doen. Het kwam allemaal samen in die ene baan, dankzij een aantal gelukkige toevalstreffers. Het was een lange reis vanaf het eiland, maar zoals Samuel Beckett zei: "Je hebt gekken die blijven waar ze zijn en je hebt gekken die altijd in beweging blijven." 'The Talented Mr. Ripley' Regie: Anthony Minghella Met: Matt Damon - Jude Law - Gwyneth Paltrow - Cate Blanchett Release: RCV Film Distribution Datum: 24 februari 2000 Bewerking artikel: A.M.van Vollenhoven Een samenwerking met het blad Boxoffice maakt het mogelijk dat Holland Film Nieuws u regelmatig een Nederlandse bewerking kan aanbieden van een artikel aflaom- stig uit dit Amerikaanse vakblad. Mocht u meer informatie willen hebben over Boxoffice, dan kunt u contact opnemen met de redactie. 3 9 ANTHONY IN ROME

Holland Film Nieuws | 2000 | | pagina 32