O Jan Ott ■■af 3 8 Je hebt Bewegingswetenschap pen gestudeerd. Hoe ben je daarmee bij de NFC terecht gekomen? Al tijdens mijn studie stond het voor mij vast dat ik niet verder wilde in het medisch-wetenschap- pelijk onderzoek. Mijn scriptie ging over blessures in het ballet. Zo kwam ik terecht bij het dansers echtpaar Han Ebbelaar en Alexandra Radius, vrienden van Hans Tijssen. Hij wees mij erop dat de Stichting voor Onderzoek van de NFC een wetenschappelijk medew erker zocht. Tijdens mijn studie had ik veel gedaan aan onder zoeksmethodes en statistiek Na een gesprek met dr. Wolff, voorzitter van de Stichting, werd ik aangenomen per mei 1997. Maar ik heb ook altijd wat gehad met film. Als kind knipte ik de filmadvertenties uit die bij de film ladder in de krant stonden. Ik herinner me onder andere "Flesh and Blood". Als groot fan van Paul Verhoeven was ik er trots op dat hij de wereld veroverde met een Engelstalige film. En in 1987 ging ik (als scholier) naar het Filmfestival in Utrecht, dat gewijd was aan Paul Verhoeven, die toen net doorbrak met "Robocop". Heb je al ideeën over hoe jij jouw taak bij de NFC gaat invullen? Het is een grote uitdaging om ontwikkelingen op het gebied van nieuwbouw, het Internet en digitale projectie te volgen en er op te anticiperen. De bezoekersaantallen zijn stijgende. Ik verwacht dat die ontwikkeling zich in Nederland voorlopig zal voortzetten, wij hebben een zekere achterstand in te halen. In sommige andere landen is sprake van overschot aan doeken, maar dat is hier voorlopig niet aan de orde, op enkele plaatselijke uit zonderingen na. Ik zie de NFC vooral als bemidde laar en bindmiddel tussen de verenigingen en hun leden. In som mige situaties sta je sterker als vereniging dan als individu, bijvoor beeld bij onderhandelingen met de overheid, in het 'Brusselse' en het buitenland in het algemeen. Ook kunnen zaken voordeliger worden geregeld, zoals het filmtransport. Sinds juni van dit jaar is drs. Jan Ott adjunct alge meen secretaris van de NFC. Het is een nieuwe functie binnen de NFC, die bedoeld is als ondersteuning van en voorbereiding op de post van algemeen secretaris, met de bedoeling de huidige se cretaris op te volgen maar zonder het recht daartoe. Ga je zelf wel eens naar de bioscoop? Gemiddeld één keer per week. Ik houd het al jarenlang bij achter in mijn agenda. En bel je dan de Belbios voor kaartjes? Nee, meestal weet ik wel of het druk wordt of niet. Dan haal ik de kaartjes gewoon op tijd. Ik woon overal vlakbij en mocht een film zijn uitverkocht dan ga ik naar een andere. Maar als je ver moet reizen en er is niet veel aanbod kan reserveren wel handig zijn. Naar welke bioscoop ga je het liefst? Tuschinski en The Movies voor de sfeer. Verder hangt het af van wat waar draait. Gelukkig is er in Amsterdam genoeg keuze En stoor je je dan aan de pop corn? Nee, ik heb meestal geen last van gekraak. Waar ik me wel over ver baas is hoe gemakkelijk met name jongeren, popcorn en andere rot zooi op de grond gooien. Daar valt nog wel wat aan op te voeden. Welke film heb je het laatst gezien? "U-571" bij de opening van het festival "Film by the Sea" in Vlissingen. Spannend en een plus punt voor het feit dat de Duitsers echt Duits spreken in plaats van Engels met een accent. Minpunt is een typische Hollywood-scène: nadat een heel slagschip tot zinken is gebracht met één torpedo wordt er uitbundig gerouwd om één slachtoffer onder de duikbootbe manning terwijl de overlevenden zelf nog lang niet veilig zijn. En welke Nederlandse film? Dit jaar "Rent-a-friend", "Lek", en "André Hazes" gezien. Alledrie ge slaagd in hun genre. Natuurlijk let ik extra op Nederlandse films, maar ik zie ze lang niet allemaal, soms tot mijn spijt, dan ben ik gewoon te laat. Van de Ameri kaanse films krijgen wij in Europa slechts het 'betere' deel te zien. Daar worden relatief veel meer B- en C-films gemaakt en wordt er veel meer geld verspild dan hier. Met welke actrice zou jij graag in een 'love seat' plaatsnemen? Met Patricia Arquette, die heeft iets spannends. Of Kate Winslet. En als ik de keuze tot Nederlandse actrices beperk? Esmée de la Bretonnière. Na het zien van "Gordel van Smaragd" was ik verliefd, maar helaas heb ik "The Delivery" nog niet gezien. Ze schijnt nu soap-ster te zijn dus misschien kom ik haar bij een pre mière nog eens tegen... Met welke acteur kun je je identificeren? Rutger Hauer is altijd mijn grote held geweest; met name de combi natie van de vrijgevochten kunste naar in "Turks Fruit" en de cor recte corpsbal in "Soldaat van Oranje" sprak mij aan, die tegen stelling zit ook in mijzelf. Wie gaat jou opvolgen bij Stichting voor Onderzoek en Stichting Filmtransport? Dat is drs. Edward Bosboom die per 1 november begint. Hij heeft ooit onderzoek gedaan voor de stichting en redactioneel werk voor het European Cinema Yearbook. Tijdens zijn studie is hij filmopera- teur geweest. Ook heeft hij gewerkt voor het Filmmuseum en het Nederlands Filmarchief.

Holland Film Nieuws | 2000 | | pagina 35