"The Mummy" of zelfs "Pokémon", waarbij twijfel mogelijk is over de classificatie. Het ontwikkelde classificatiesys teem sluit in principe verschil lende uitkomsten na beant woording van de vragenlijst uit, doordat het systeem werkt met gesloten meerkeuze vragen die door iedereen hetzelfde beant woord zullen worden. Het NICAM heeft gestreefd naar het ontwikkelen van een objectief systeem. Toch kan het voorko men dat na een vertoonperiode blijkt dat de leeftijdsaanduiding vragen oproept. Doordat het NICAM werkt met commissies waar consumenten en betrok ken partijen terechtkunnen met klachten is het mogelijk om de classificatie en het systeem bij te schaven of te herzien. "Pokémon" is volgens Jan van Dommelen een goed voorbeeld van een film die problemen kan opleveren bij classificatie. Volwassenen interpreteren de film op een andere manier dan kinderen. Wij begrijpen mis schien niet alles wat in de film gebeurt, wat kleine kinderen wel weer oppikken. Hoe zal dit in de praktijk werken met het classificatiesysteem van het NICAM? Door bepaalde scènes in de film kan de film, door de codering die bij bepaalde vragen uit het systeem hoort, een zeke- rek leeftijdsclassificatie mee krijgen. En dat terwijl blijkt dat heel kleine kinderen de film geweldig vinden. Omdat de classificaties bij een film een adviesleeftijd aangeven blijven ouders vrij in hun keuze om kleine kinderen naar "Pokémon" mee te nemen. Hierbij kunnen we het feit betrekken dat veel mensen tekenfilms zien als kinderfilms. Inderdaad zijn de films van Walt Disney bedoeld voor de hele familie. Maar er zijn genoeg tekenfilms die na classi ficatie een leeftijdsaanduiding meekrijgen. Met dit systeem wordt de consument zo volledig mogelijk geïnformeerd, zodat men zelf een afgewogen keuze kan maken. Of het bioscoopbe zoek er door verandert zal in de praktijk moeten blijken, maar dat ligt niet in de verwachtin gen van Wilco Wolfers en Jan van Dommelen. In de gaten houden Drie ministeries - OCenW, VWS en Justitie - volgen de ont wikkelingen van het NICAM en de uitwerking in de praktijk van het systeem nauwgezet. In het veld zet Intomart zogenaamde 'mystery men' in die controle ren of de classificaties goed naar buiten gebracht worden door de distributeurs en de exploitanten. Hun bevindingen rapporteren ze aan de ministeries. Bij negatieve nemen." zegt Wilco Wolfers. De komende twee, drie jaar zul len distributeurs en exploitan ten zich intensief bezig moeten houden met de invoering van het nieuwe classificatiesysteem, zodat de consument snel gewend raakt aan de nieuwe vorm van classificeren. Daarnaast zullen de distribu teurs en exploitanten zich gaan richten op het verwerven van routinematigheid bij de uitvoe- Wilco Wolfers: "nu de branche het eindelijk zelf mag doen en ze niks opgelegd krijgt van de filmkeuring moet ze die kans grij pen om het goed te doen, want anders lopen we de kans dat de overheid de classificaties op zich gaat nemen." rapportage zal de politiek om een verantwoording vragen. "Nu de branche het eindelijk zelf mag doen en ze niks opge legd krijgt van de Filmkeuring moet ze die kans grijpen om het goed te doen, want anders lopen we de kans dat de overheid de classificaties op zich gaat ring van de classificaties. Tevens wordt het systeem onder de aandacht gebracht van de MPA in Amerika en Europese bios coopexploitanten, zodat in de toekomst misschien het systeem internationaal kan worden toe gepast. i i

Holland Film Nieuws | 2000 | | pagina 11