Tom Egbers (O f ft Hoe vond je de film zelf? Ik kan natuurlijk geen objectief oordeel geven. Ik ben zelf nauw betrokken geweest bij het maken van de film. Dagen heb ik naast scenarioschrijver Kees van Beijnum gezeten. Maar vind je het een goede film? Ik vind de sfeer van de jaren vijftig mooi neergezet en er wordt fantastisch geacteerd. Gijs Scholten van Aschat en Peter Tuinman spelen geweldig, toch? Wat fascineerde je in Steve Mokone? In mijn jeugd hoorde ik allerlei verhalen over hem. Mijn vader vertelde dan: "Er was eens een neger uit Zuid-Afrika en die maakte Heracles kampioen." In al die verhalen werd Mokone opgeblazen tot mythische pro porties. Ik wilde graag weten wie die man was. In de film gedraagt hij zich niet als een bescheiden nieuwkomer. Nee, hij was een man van de wereld, had in Engeland, Italië en Frankrijk gevoetbald. Hij luis terde naar John Coltrane, las Anton Tsjechov en was ook poli tiek geëngageerd. In Zuid-Afrika had hij met Desmond Tutu in een voetbalelftal gezeten. Je kunt je voorstellen, dat hij in het provinciale Almelo veel opschud ding heeft veroorzaakt. Heb je hem persoonlijk gekend? Toen niet. Hij was bij Heracles vertrokken voordat ik geboren werd. Later wel, toen ik met mijn boek bezig was. Een heel bijzonder mens. Hij heeft psychi atrie en psychologie gestudeerd en doceerde politieke weten schappen aan de Universiteit in Washington. Dat jongetje, Felix Verbeek, dat ben je dus niet zelf? Nee, Felix is een toevoeging van de scenarioschrijver. Ik heb mijn boek wel vanuit de ik-figuur geschreven, als een persoonlijke zoektocht naar die mythische voetballer. Er woonden in Op 14 december ging "De zwarte meteoor" in pre mière. In 1957 kwam de Zuid-Af rikaanse voetballer Steve Mokone naar Almelo om bij Heracles te spelen. De film is gebaseerd op het gelijknamige boek van sport journalist Tom Egbers (41). Almelo wel honderden jongetjes als Felix Verbeek, die allemaal vol bewondering naar Steve Mokone keken. Ging je vroeger vaker naar Heracles of naar de film? Naar Heracles. Ik voetbalde daar, dus vijf keer per week trainen en zondags spelen. Welke bioscopen had je in Almelo? Je had in Almelo twee bioscopen: Varossieau en Palace. Varossieau bestaat nog steeds. Palace is ondertussen een Schoenenreus of zoiets geworden. Maar in Enschede had je ook een prachtige bioscoop, Alhambra. Je moest daar zijn om echt bijzon dere films te zien. Ik weet nog dat we daar "Macbeth" van Roman Polanski hebben gezien. Maar dan praat je al over de jaren '70. Wie was toen jouw favo riete filmster? Ine Veen. Daar raakte ik bijzon der opgewonden van. Ze speelde in "Blue Movie" en wij hadden het idee dat ze het in het echt ook met iedereen deed. Ine Veen zal weinig mensen nog iets zeggen. Wie zijn nu jouw favorieten? Jack Nicholson. Welke rol die man ook speelt, altijd is hij geweldig. En Emma Thompson. Zoals die met Anthony Hopkins dat tragische stel speelt in "Remains of the Day", geweldig. Heb je de laatste tijd nog een mooie film gezien? Waar ik echt van onder de indruk ben, is "Kadosh", een Israëlische film, over een vrouw, die kapot gaat aan de orthodoxe Joodse regels. Die actrice, ik weet niet meer hoe ze heet (Yaël Abecassis, red.), had zo'n prachtig, droevig gezicht. Ga je vaak naar de film? Ik probeer elke maandag naar de bioscoop te gaan. En naar welke bioscoop ga je dan meestal? Ik ga het liefst naar The Movies. De sfeer vind ik daar prettig. Je hebt daar alles: goede films, goede zalen en je kan er lekker eten. En geen popcorn, en geen pauze Nee, ik ga naar een bioscoop om een film te zien, niet om pop corn te eten. Is sport en film een gelukkige combinatie? Sport zit in ieder geval ook vol spanning en drama. Het verschil tussen winnen en verliezen is klein, je hebt te maken met hoge verwachtingen en teleurstellin gen. Je volgende boek gaat over een tragische sportheld? Zo'n verhaal heb ik al geschreven, in het boekje "Eeuwig Ajax", over Roni Kalderon. Een voetballer, die naar Ajax kwam, daar mislukte en toen spoorloos verdween. Hij is naar verluid in Israël in het criminele milieu terecht gekomen. Waar gaat je nieuwe boek dan over? Het gaat niet over sport, maar over muziek. Het is autobio grafisch. Ik kan er niet meer over zeggen, want dat brengt ongeluk. 5 4

Holland Film Nieuws | 2000 | | pagina 52