o z 5 0 DE PARADOX VAN HET SCHRIJVEN TIM KRABBÉ'S "DE GROT" VINDT WEG NAAR WITTE DOEK LL Terwijl de ijskoude wind buiten iedereen de kraag van zijn winter jas omhoog doet steken, is het binnen, in een van de ruimtes van studentensociëteit SSRA, bloedheet. De filmlampen op de set van "De grot" doen de temperatuur tot grote hoogte stijgen. Zo ook in de ruimte waar auteur Tim Krabbé plaatsneemt op een jaren zeven tig sofa om te praten over de verfilming van zijn boek, de casting en het geplande scholenproject. Door Jeroen Huijsdens m'. r Tim Krabbé Tim Krabbé mag zichzelf een van de meest gelezen Nederlandse schrijvers noemen. Met name onder scholieren is het werk 1 van Krabbé erg populair. Dat komt niet alleen door de bescheiden dikte van zijn boeken, maar vooral door de spanningsopbouw die de literaire werken typeert. Hoewel er van zijn veel ver kochte "Gouden ei" maar liefst twee filmversies wer den gemaakt (het letterlijk en figuurlijk adembenemen de "Spoorloos" en het J^ Amerikaanse 'The Vanishing"), dacht Krabbé niet dat het uit 1997 date rende "De grot" ooit verfilmd zou gaan worden. "De plotlijnen zijn zodanig dat het erg moeilijk is om er een film van te maken", aldus Krabbé. Maar dat anderen daar anders over dachten, bleek toen in huize Krabbé de telefoon ging en pro ducenten Errol Nayci en Volkert Struycken vertelden "De grot" te willen gaan verfilmen en vroegen of Krabbé zelf het scenario zou willen schrijven. "In eerste instantie wilde ik dat niet omdat ik het eigenlijk raar vond om het verhaal nog een keer te moeten vertellen, maar dan onder de hoede van anderen. Als scenario schrijver maak je namelijk geen eindproduct. Bovendien kun je allerlei scènes verzinnen die de producent of regisseur niet zien zitten. Je hebt geen honderd pro cent eindverantwoordelijkheid. Dat is voor een schrijver heel vreemd." Krabbé kon het echter zo goed vinden met de jongens van productiemaatschappij Get Reel Productions en regisseur Martin Koolhoven dat hij toch scenario van "De grot" schreef. Hoewel het verhaal en de karak ters in het boek aan zijn fantasie zijn ontsproten, zegt Krabbé nimmer invloed te willen hebben uitoefenen op de casting van de hoofdrolspelers. "Het is nu een maal de paradox van het schrij ven", aldus Krabbé. "Een auteur beschrijft de hoofdfiguren op allerlei mogelijke manieren, maar iedere lezer heeft weer een andere voorstelling van de perso nages. Daar is niets aan te doen. Als ik had geweten dat Fedja van Huêt de hoofdrol zou gaan spe len, dan zou ik het verhaal op hem zijn gaan schrijven. Dat zou de omgekeerde wereld zijn geweest." Zijn populariteit onder scholie ren is een van de redenen dat Get Reel Productions contact heeft gezocht met de Stichting Lezen en Film Educatie Nederland (FEN) om samen met de uitgeverij en de distributeur een speciaal scholenproject van de grond te krijgen. Het project dat in september uitgevoerd gaat worden kan rekenen op loyale steun van Krabbé: "Ik zal zeker medewerking verlenen aan het scholenproject, maar dat geldt ook voor Martin (Koolhoven; red.), de producent, Fedja van Huêt en de anderen. De film is groot van opzet. Ik zou het jam mer vinden als het geen grote publieksfilm wordt, maar eindigt als kleine arthouse film. Er wordt momenteel zelfs bekeken of de film meegenomen kan worden naar het International Film Festival van Cannes." "De grot" van regisseur Martin Koolhoven met hoofdrollen van Fedja van Huêt, Marcel Hensema, Saskia Temmink en Gijs Scholten van Aschat zal in september 2001 door A-Film Distribution in de Nederlandse bioscopen worden uitgebracht. "De grot" vertelt het intrigerende verhaal van de 43-jarige geoloog Egon Wagter die op een parkeer plaats in een Aziatisch land aan iemand een koffer met verdoven de middelen moet overhandigen. Het is de eerste keer dat hij zoiets doet. De zenuwen gieren hem dan ook door de keel. De per soon die de koffer komt ophalen blijkt een Canadese vrouw te zijn voor wie alles net zo nieuw en enerverend is. Hoewel de ont moeting tussen de twee slechts kort is, is deze allesbepalend. door de bocht ging en zelf het Pijdrollen in "De grot" 20

Holland Film Nieuws | 2001 | | pagina 19