wikkeling van het coderingssys teem zijn proefclassificaties onder de codeurs en verschillen de studenten gehouden. Er is net zolang getest tot er geen ver schillen meer waren in de beantwoording van de vragen. Het ontwikkelen van een sys teem waar de hele audiovisuele sector mee kan werken bleek geen gemakkelijk proces te zijn, omdat het NICAM te maken heeft met vele eigenaardigheden en verschillende productiepro cessen van de participerende branches. De verschillende branches - de omroepen (VES- TRA en de NOS), de distribu teurs en vertoners van bios coopfilms (NFC), de producen ten en de distributeurs van films op video en DVD (NVPI), videotheken en detaillisten (NVDO en NVDG) en de dis tributeurs van computerspellen - werden betrokken bij de ont wikkeling van het systeem, zodat zij straks optimaal met de nieuwe classificatiemethode om kunnen gaan. Categorieën en leef- tijdsaanduidingen Het coderingssysteem heeft inmiddels vaste vormen aangenomen. "Kijkwijzer" geeft de consument niet alleen informatie over leef tijd, zoals bij de Filmkeuring het geval was, maar geeft ook informatie over de inhoud, verdeeld in verschillende categorieën: geweld, seks, angst, discri minatie, drugs- en alcohol misbruik en grof taalge bruik. Voor de ontwikke ling van het systeem is ove rigens wel gebruik gemaakt van bestaande expertise zoals van de Nederlandse Filmkeuring en het Videovoorlichtingssysteem. De categorieën 'alle leeftij den', '12 jaar' en '16 jaar blijven bestaan, maar wor den aangevuld met de cate gorie 'meekijken gewenst met kinderen van 6 jaar en jonger (MG/6)' en de bovengenoemde inhouds- categorieën. Een belangrijk kenmerk van het nieuwe classifica tiesysteem is de werking op basis van zelfregulering. Ruim honderd codeurs, medewerkers van film- en videobedrijven en omroeporga nisaties, hebben instructies gekregen over de systematiek van het classificatiesysteem. Zij gaan straks geautomatiseerd via een Intranet audiovisuele pro ducten classificeren door de dertig vragen van het coderings formulier te beantwoorden. Het formulier bevat vragen gerela teerd aan de verschillende inhoudscategorieën. Per catego rie zijn meerdere vragen opge steld die ingaan op verschillende aspecten van die categorie. Bijvoorbeeld de categorie 'geweld' wordt opgedeeld in vra gen over de frequentie, uitvoer baarheid en indringendheid van het getoonde geweld, vragen over verwondingen, niet fysiek geweld enzovoort. De eerste vraag van het code ringsformulier gaat over het soort product of programma. Gaat het om een tekenfilm of om een live-action film? Deze vraag is belangrijk omdat de receptie van geweld in een tekenfilm een ander gevoel oproept dan in een live-action film. Vervolgens moeten de vra gen die gaan over de verschil lende aspecten van de catego rieën worden beantwoord. De vragen zijn altijd gesloten door de vorm van meerkeuze ant woorden (ja/nee, nooit/één of enkele keren/vaak), zodat een eenduidig resultaat ontstaat. Een zogenaamde 'sleutel' in het systeem zet de antwoorden op alle vragen om tot classificaties per categorie. Het hoogst sco rende onderdeel is bepalend voor de eindclassificatie. Het product krijgt een leeftijdsaan duiding - AL, MG/6, 12 en 16 - en een aanduiding van een van bovengenoemde categorieën. Voor de overzichtelijkheid wor den naast leeftijd nooit meer dan drie inhoudspictogrammen weergegeven. Zichtbaarheid voor de con sument Voor de consument moeten de classificaties duidelijk zichtbaar worden. Het NICAM heeft een ontwerpbureau in de arm geno men dat pictogrammen heeft ontworpen bij de leeftijdsaan- duidingen en de inhoudscatego rieën. Op 20 februari aanstaan de worden deze pictogrammen tijdens een mediapresentatie openbaar gemaakt. De picto grammen worden herkenbare symbolen die zonder of met minimale uitleg gelezen kunnen worden. In één oogopslag ziet de consument wat eventueel schadelijk aan een product kan zijn voor een bepaalde leeftijds groep. Je kunt de NICAM-picto- grammen vergelijken met de symbolen die in bibliotheken gebruikt worden, die ook infor matie geven over de inhoud van het boek. Filmverhuurders zijn verplicht hun producten te voorzien van de NICAM-pictogrammen. Daarbij gaat het alleen om nieuwe releases en om produc ties die voor het eerst op de tele visie worden vertoond. Een pro ductie draagt tijdens zijn hele levenscyclus de classificatie met zich mee. De eerste instantie die de film aanbiedt aan het

Holland Film Nieuws | 2001 | | pagina 8