m h J iii o z "The Mummy" werd door leerlingen geclassificeerd tijdens de Dag van de Nederlandse film. publiek is verantwoordelijk voor de classificatie. De pictogram men zullen na 22 februari te zien zijn op aankondigingen, zoals op de filmladder en in de televisiegids, op verpakkingen van videobanden, DVD's en computerspellen, op displays, bij aanvang van een film en op televisie. De pictogrammen wor den door het NICAM eind janu ari, begin februari aan alle betrokkenen verstrekt op cd- rom en zullen ook via het Internet beschikbaar worden gesteld. De plaatsing van picto grammen op bovengenoemde uitingen is aan een aantal regels gebonden. Zo dient bijvoorbeeld de grootte van ieder pictogram op een reclame-uiting minimaal 5% te bedragen van de gehele omvang. Het NICAM streeft ernaar om het systeem transparant te hou den voor de consument. Op de website www.kijkwijzer.nl zullen te zijner tijd alle details over de classificaties gepubliceerd wor den. In de praktijk zullen onvol komenheden van het nieuwe systeem wellicht naar boven komen. Bij de Klachtencommissie en Beroepscommissie kunnen zowel de consument als organi saties terecht met klachten en opmerkingen over de classifica ties en het systeem. De audiovisuele branche wordt de komende twee jaar op de voet gevolgd door het onder zoeksbureau Intomart in opdracht van de Ministeries van OCenW, VWS en Justitie. 'Mystery men' zullen onaange kondigd bioscopen en videothe ken bezoeken om te controleren of men "Kijkwijzer" goed zicht baar maakt voor de consument. Aan het einde van deze periode zal het systeem door de ministe ries geëvalueerd worden. "Eén van mijn hangups is dat de commerciële film hand in hand gaat met een sterrenklimaat. En dat is er niet in Nederland. Het publiek houdt van sterren als Angela Schijf, Antonie Kamerling, Cas Jansen.... Wij gaan daar vooralsnog veel te dom en nonchalant mee om." "Het risico is dat een Nederlandse ster geen film wordt aangeboden. Hij neemt iets aan dat niet bij hem past en zo komt het publiek in de ver keerde film terecht." NFF Intendant Jean van de Velde in de nieuwsbrief van Nederlands Fonds voor de Film van december 2000 "Die angst heb ik wel. Ik hoor commentaren dat wij geen reke ning houden met de andere par tijen in de markt. Maar ik vind dat ons goed recht. Wij hebben een boodschap voor onze poten tiële klanten. Dat wij geen pauze hebben, bijvoorbeeld Bovendien: wij kunnen moeilijk minder hard gaan lopen omdat anderen stilstaan." Pathé directeur Lauge Nielsen in De Volkskrant van 18 januari jongstleden in antwoord op de vraag of de beslissing van Pathé om de filmladder te verlaten het imago als arrogante monopolist niet versterkt.

Holland Film Nieuws | 2001 | | pagina 9